Spoločnosť Spotify oznámila, že tento mesiac plánuje zvýšiť mesačné predplatné na piatich trhoch a neskôr v priebehu roka sa očakáva zvýšenie aj v USA. Táto úprava nadväzuje na minuloročné zdražovanie, keď sa prémiový individuálny plán zvýšil o 1 dolár v rôznych regiónoch vrátane Severnej a Južnej Ameriky, Európy a Ázie. O téme informovala agentúra Bloomberg.

Konkrétne sa nadchádzajúce úpravy cien dotknú používateľov v Spojenom kráľovstve, Austrálii a Pakistane. Ceny sa zvýšia o 1 dolár v prípade individuálnych plánov a o 2 doláre v prípade duálnych a rodinných predplatných. Spoločnosť Spotify sa na žiadosť o komentár rozhodla k tejto záležitosti nevyjadrovať.

Uvedená cenová stratégia sa považuje za reakciu na vytrvalé výzvy držiteľov hudobných práv, aby streamovacie služby upravili svoje poplatky v súlade s infláciou.

Robert Kyncl z Warner Music Group, ktorý minulý rok vystúpil na konferencii Morgan Stanley uviedol: „Sme najlacnejšou formou zábavy… Máme najvyššiu angažovanosť, najvyššiu formu príbuznosti a najnižšiu cenu za hodinu. To sa mi nezdá správne. Malo by sa to zmeniť.“

Zdražovanie je nutné, nakoľko Spotify sa často dostáva do strát 

Spotify nový dizajn
Zdroj: Unsplash / Alexander Shatov

Analýza spoločnosti Barclays z minulého roka naznačila, že zvýšenie predplatného za hudbu o 10 % by mohlo výrazne zvýšiť príjmy veľkých hudobných skupín, pričom Universal Music Group a Warner Music Group by mohli získať vďaka tejto zmene 430 miliónov USD, resp. 256 miliónov USD.

V júli 2023 spoločnosť Spotify upravila svoje ceny na 10,99 dolára pre individuálne plány a 16,99 dolára pre rodinné plány, čo je krok zameraný na podporu neustálych inovácií na platforme.

Okrem toho sa zavádza nový balík predplatného, ktorý ponúka prístup k hudbe a podcastom za 11 dolárov mesačne. Audioknihy si vyžadujú samostatné platby.

Na základe cenových úprav spoločnosť Spotify vykázala v treťom štvrťroku 2023 prvý štvrťročný zisk. V nasledujúcom štvrťroku však čelila prevádzkovej strate až na úrovni 75 miliónov dolárov.

V súčasnosti sa platforma môže pochváliť viac ako 600 miliónmi aktívnymi používateľmi po celom svete a po tomto oznámení zaznamenali akcie spoločnosti Spotify výrazný nárast hodnoty až o 7,4 %.

Bude Spotify zdražovať aj na Slovensku? 

Ako sme už poznamenali v texte vyššie, zdražovanie služby Spotify sa zatiaľ týka zahraničných trhov, ktorých súčasťou nie je Slovensko. Na druhej strane, ale netreba zabúdať, že podobné zmeny prichádzajú vo vlnách a tak nie je vylúčené, že Spotify v roku 2024 zvýši ceny predplatného aj pre tunajších zákazníkov.

To, kedy to bude zatiaľ nie je známe, no ak ku takejto zmene dôjde, vyššia cena sa bude pohybovať v nižších jednotkách eur (1 – 2 €).

Prečítajte si tiež  AKTUALIZOVANÉ: Alza je terčom ďalšieho podvodu. Tesne pred Vianocami sa vo veľkom rozšíril na celom Slovensku

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -