Sociálna sieť TikTok zažíva v poslednom období obrovskú popularitu. Krátke videá, ktoré sa na nej zdieľajú, sú návykové a ľudia trávia hodiny času ich sledovaním. Celé to má ale jeden obrovský problém a tým je samotný pôvod TikToku. Sociálna sieť pochádza z Číny a svetové veľmoci sa obávajú, že spoločnosť ByteDance, ktorá za TikTokom stojí, môže posúvať informácie o jeho používateľoch priamo čínskej vláde.

Bolo totiž dokázané, že TikTok získava obrovské množstvo osobných údajov a všetkých ľuďoch, ktorí ho majú nainštalovaný vo svojich mobilných zariadeniach. Aj to je dôvod, prečo nedávno Európsky parlament zakázal používať TikTok na služobných zariadeniach svojich zamestnancov a zároveň im odporučil, aby aplikáciu vymazali aj zo svojich súkromných smartfónov a tabletov. Nikto totiž nevie, ako v Číne narábajú s citlivými dátami.

Portál The Guardian teraz píše, že v USA sa rozhodli zájsť zákonodarcovia ešte ďalej. Nový návrh zákona, ktorý už podporili aj vo Washingtone, čaká na finálne schválenie.

Pokiaľ sa ho podarí presadiť, TikTok sa bude musieť rozlúčiť s celým trhom. Používatelia ho skrátka nebudú môcť zo dňa na deň používať na žiadnom zariadení.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi banner reklama
REKLAMA

A ak si myslíte, že v Amerike nemá TikTok až takú veľkú používateľskú základňu, tak ste na obrovskom omyle. Práve USA je totiž trh, kde sa sociálna sieť azda najviac preslávila a v súčasnosti ju tu používa viac ako 100 miliónov ľudí. Väčšina z nich by teda týmto zákazom prišla o zábavu a niektorí dokonca aj o prácu. TikTok je totiž pre početné množstvo tvorcov aj vcelku dobrým zdrojom obživy.

Samotný návrh zákona by navyše nemusel v USA zakázať len TikTok ale aj ďalšie technológie, ktoré pochádzajú z Číny a teoreticky by mohli „špehovať používateľov“. S TikTokom to teda môže dopadnúť veľmi podobne, ako kedysi s druhým najväčším výrobcom mobilných zariadení na svete, spoločnosťou Huawei.

Nie je to tak dávno, čo Huawei predbehol Apple či na jedenkrát dokonca Samsung. Krátko na to však na túto čínsku firmu udelili v USA sankcie a tá postupne začala upadať do zabudnutia. Dnes tvorí iba mizerné percento predajov.

Prečítajte si tiež  Skvelé správy: Dodávky iPhonu 14 Pro a 14 Pro Max sa rapídne zlepšili. Aj na Slovensku ich zoženiete skladom. Ukážeme vám kde

V Európe hrozí zákaz Facebooku a Instagramu. Stať sa to môže už počas leta 2023

Zdroj: Unsplash / Alexander Shatov (úprava redakcie)

Aby toho nebolo málo, obrovský problém vo svete majú aj ďalšie sociálne siete. Konkrétne ide o Facebook a Instagram. V oboch prípadoch sa môže stať, že ich Meta na niekoľko týždňov či dokonca mesiacov vypne na území Európy. Téme sa venoval portál Politico.

Dôvodom tohto konania je iniciatíva Írskej komisie pre ochranu údajov (DPC), ktorá plánuje vyniesť verdikt nad posledným právnym nástrojom spoločnosti Meta. Tá pomocou neho môže prenášať informácie a osobné údaje o európskych používateľoch na americké servery, kde ich potom spracováva.

Loopi Banner
REKLAMA

S týmto majú ale v európskom parlamente problém a preto pracujú na novej dohode, ktorá by to celé mala vyriešiť. Jasné znenie toho, ako má Meta narábať s dátami Európanov však môže prísť až v júli 2023.

DPC ale v júli (2022) podala návrh rozhodnutia o pozastavení aktuálne platného právneho nástroja. Pokiaľ tento návrh schvália všetky európske regulačné orgány zaoberajúce sa GDPR, ľahko sa môže stať, že prestane platiť už v polovici mája 2023.

Facebook na mobile
Zdroj: Thought Catalog

V praxi by to znamenalo, že sociálna sieť Facebook by nemohla pracovať s osobnými údajmi používateľov po celý čas v období od mája do júla 2023. Keďže sa však práve na tejto činnosti zakladá jej podnikanie, vo februári 2023 uviedla, že Facebook a Instagram môže byť na území starého kontinentu vypnutý až do chvíle, kým sa všetko nevyrieši. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to celé dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here