Apple je firma, ktorá predá milióny zariadení ročne, a tak sa stane, že sem tam niečo nevýjde a sem tam sa objavia nejaké nepríjemné problémy, ktoré sú spojené napríklad so zlou výrobnou šaržou, prípadne nie celkom dobre zvoleným materiálom, ktorý bol pri produktoch použitý. Jeden z týchto dôvodov môže aj za to, ako je na tom zadný kryt pri niektorých iPhonoch 7 vo verzií Black. Odlupuje sa z neho farba a to doslova. Nejde o žiadnu malú kozmetickú chybu, problém je výrazný a môže znehodnotiť zariadenie!

iPhone 5 – 2012

Pred tým, ako začneme s týmto článkom, radi by sme sa vrátili do minulosti. Konkrétne 5 rokov dozadu, do roku 2012, kedy Apple predstavilo po prvýkrát iPhone s väčším displejom, iPhone 5.

- Reklama -

Práve tento model mal ako prvý vôbec hliníkovú úpravu, ktorá bola navyše dostupná aj vo farbe Black, teda v matnej čiernej. Čo ale čert nechcel, silná tmavá a hliníkový povrch neboli veľmi kamarátmi a iPhone sa začal poriadne škrabať a vznikali škaredé poškodenia. Apple sa vtedy k tomuto problému postavilo pomerne zbabelo.

Proste len povedalo, že opotrebovanie patrí k používaniu a používatelia si musia zvyknúť na to, že sa telefón môže poškriabať. Problém to bol zjavne o čosi väčší, lebo ním netrpelo pár ľudí, ale pomerne veľká skupina. Ak by ho ale malo Apple riešiť individuálne, stálo by ho to niekoľko miliónov či možno miliárd dolárov, a to by sa mu určite ukázalo aj na finančných výsledkoch. Vtedy sa to teda podarilo celkom ututlať a o rok neskôr predstaviť iPhone 5S, ktorý už nebol ponúkaný vo farbe Black, ale Space Gray (podľa nás v krajšej variante).

Dnes je už ale rok 2017 a minulý rok prišiel iPhone 7 a 7 Plus, ktorý sa vrátil práve ku čiernej. Apple sľubovalo, že čierny eloxovaný povrch bude odolnejší a vydrží aj škrabance. Testy to dokázali. Nastal tu ale iný problém, s ktorým očividne Apple nerátalo.

Z telefónu sa olupuje farba, a to je ešte horšie ako škrabanec, omnoho horšie. Miesta tohto problému sa nachádzajú najmä v oblasti tlačítok hlasitosti. V záhyboch sa farba neudrží a proste odpadne. Nie je to ale jediné miesto. Druhé rizikové miesto je okolo reproduktorov. Aj tu má iPhone 7 svoj problém.

iPhone - svetapple.sk
Zadný kryt. Najprv sa vytvorila bublinka a potom farba odpadla. Takýto je výsledok – svetapple.sk

Dokonca sa objavili aj obrázky, ktoré ukazujú iPhone 7 Black s poškriabaným zadným krytom priamo v miestach, kde nájdeme nápis “iPhone”. Apple sa zatiaľ k problému nevyjadrilo, ale ako hovoria nespokojní zákazníci, v Apple Store im túto “kozmetickú” chybu nereklamovali. V Apple sa takéto poškodenie hodnotí ako spôsobené používateľom.

Tak či onak, problém bude pravdepodobne niekde inde. Farba totižto neodpadla tým, že by telefón spadol alebo tým že by ju niekto zlúpol. Zo dňa na deň sa jednoducho stalo, že na mieste škaredého strieborného poškodenia sa začala objavovať bublinka. Akonáhle bol telefón položený na stôl bublinka farby odpadla a telefón ostal poškodený.

Istý používateľ už vraj dokonca aj písal priamo do Apple v Kalifornií, respektíve priamo inžinierom nech sa na to pozrú. Zrejme dosť nahnevaný používateľ. O probléme sa doteraz veľmi nehovorilo, asi nie je až taký vážny, respektíve nestretol tak veľa používateľov. Je ale možné, že onedlho zistíme aj to, čo povie samotné Apple”. Zatiaľ musíme len čakať.

Problémové miesta nájdeme v oblasti tlačidiel hlasitosti - svetapple.sk
Problémové miesta nájdeme v oblasti tlačidiel hlasitosti – svetapple.sk
Lepšie na tom nie je ani miesto, kde nájdeme reproduktor a mikrofón - svetapple.sk
Lepšie na tom nie je ani miesto, kde nájdeme reproduktor a mikrofón – svetapple.sk
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here