Apple si uvedomuje to, že jeho hodinky Apple Watch sú fantastickým produktom, no veľakrát môžu spôsobiť napríklad aj dopravnú nehodu. Možno by si povedal, že je tu nižšia pravdepodobnosť ako pri manipulácií so smartfónom, ale nemusí to byť celkom pravda. Hodinky majú menší displej a človek sa musí viac sústrediť na to, čo je na ňom napísané v prípade, že to považuje za dôležité. Po novom to ale možno také ľahké nebude. Apple Watch budú zobrazovať len to najdôležitejšie. Počas jazdy ináč nebudú fungovať tak ako napríklad počas chôdze!

Nový patent

Apple získalo zaujímavý nový patent, ktorý by mal rozoznať to, či práve šoféruješ a na základe toho aj prispôsobiť funkcie tvojich hodiniek Apple Watch. Je to jednoduché, sadneš za volant, pohneš s autom a Apple Watch budú automaticky vedieť, že majú prepnúť do iného režimu. Tento režim je v novom patente popisovaný veľmi jednoducho. V podstate by ti nemal pripomínať každú jednu notifikáciu a rozsvecovať sa vždy keď pohneš rukou (napríklad pri radení manuálnou prevodovkou).

- Reklama -

Môže to byť otravné a nebezpečné. Nový patent zabezpečuje to, aby hodinky rozoznali jazdu autom a na základe toho ti oznamovali len to najdôležitejšie. Ako pekný príklad môžeme uviesť napríklad e-mail. Ten počas šoférovania neuvidíš, minimálne sa ti na hodinkách nezobrazí a nebudú ťa upozorňovať jemnou vibráciou. Ak by šlo ale o nejaký dôležitý hovor, prípadne pripomienku alebo správu s vysokou prioritou, notifikácia ti už príde. V zásade to nie veľmi jednoduché a je možné, že sa tejto funkcie onedlho dočkáme aj v bežnom svete. Problém je ale ten, že nevieme kedy a ešte je tu zopár nejasností, s ktorými sa bude musieť Apple vysporiadať.

V prvom rade by bolo asi dobré, keby bolo možné funkciu vypnúť aj zapnúť. Hovoríme to v zmysle, že niekomu to môže prekážať a nechce ju používať. Inému to zase môže vyhovovať, tak si ju zapne pri jazde autom. Nie je nič horšie, ako keď nás takýmto spôsobom obmedzuje elektronika a to by mohlo vrhať zlé svetlo na Apple aj keď ide o našu bezpečnosť. Druhý problém je potom ten, že čo budeme robiť, keď auto nešoférujeme ale sedíme v ňom? Ako hodinky zistia, že sme skutočne šoférom? Podľa určitých pohybov to samozrejme ide, ale sú natoľko presné aby to vedeli rozoznať?

Na to, aby to Apple mohlo priniesť bude musieť ešte poriadne zvážiť a premakať. Nie je nič horše, ako nedokončená prípadne nedokonalá funkcia!

Watch - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here