Hodinky Apple Watch sú samozrejme vodotesné. Môžete ich ponoriť do hĺbky až 50 metrov a podľa Apple by sa im nemalo vôbec nič stať. Samozrejme, nikto neráta s tým, že budú pod vodou celých 9 mesiacov. YouTuber JerryRigEverything sa pokúsil presne takéto Apple Watch spojazdniť. Podarilo sa?

Apple Watch z 24K zlata po 9 mesiacoch pod vodou.

Voda je pre elektroniku veľký strašiak. V tomto prípade je úplne nepodstatné, či je produkt vodotesný alebo nie. Pokiaľ sa raz dostane dnu ku všetkým kontaktom, plošným spojom, baterke a tak ďalej, je to veľký problém. Následujúci príbeh ukazuje Apple Watch so špeciálnou úpravou, na ktorú bolo použité 24K zlato. Už pri prvom pohľade na displej môžete vidieť, že tu niečo nie je v poriadku. Práve tento komponent nesie vizuálne poškodenie a jeden by si možno myslel, že v takomto stave už nemôže fungovať. To je ale omyl.

Šikovný youtuber sa rozhodol, že tieto hodinky skúsi spojazdniť. Samozrejme, potreboval na to rôzne príslušenstvo, pretože hardvér zariadenia je veľmi miniatúrny a “citlivý”. Treba s ním narábať jemne. Akonáhle sa do Apple Watch dostane voda, kontakty začnú oxidovať a po čase vypovedia službu. Jerry vymenil baterku a prečistil všetky kontakty (kde to bolo možné) pomocou alkoholu a kefky. Následne všetko zložil dokopy a Apple Watch skúsil zapnúť. No a výsledok? Fungovali! Po 9 mesiacoch na dne jazera sa ich opäť podarilo spojazdniť!

Samozrejme, potrebovali by ešte výmenu displeja a tak sto digitálnej korunky, čo sú investície možno aj väčšie ako za nové Apple Watch Series 4. Na druhej strane je to pekný príklad toho, ako niekto dokáže spojazdniť elektroniku, ktorú by iní už asi len vyhodili do koša… Skvelá práca.

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

2 KOMENTÁRE

  1. Takže sú len pokovené zlatom. Nie sú zlaté, ale jedná sa len o povrchovú úpravu….. trápne.
    Ale zaujímalo by ma skôr to o tej vodotesnosti. Ak výrobca deklaruje vodotesnosť do 50 metrov, ponorenie do jedného metra i na 9 mesiacov im nemôže ublížiť a teda voda nemôže vniknúť do vnútra hodiniek. Teda pokiaľ to bola voda a neboli v nej prímesy ako napríklad kyselina, ktorá by narušila tesnenie. Pretože tlak na spojoch vyplnených tesnením je tak veľký, že na pôsobenie vody vzniká minimálny priestor a voda samotná nie je schopná to tesnenie narušiť ani po 9 mesiacoch. Overte si to doma… A potom skúste polemizovať s Apple servisom o pravdivosti tvrdenia vodotesnosti do 50 metrov.
    A to vychádzam z vlastnej skúsenosti, keď mi pri telefonovaní trochu zmokol iPhone a poškodil sa mi display. V servise ma presvedčili, že môj vodeodolný a vodotesný iPhone musel byť ponorený v tekutine a možno i pod tlakom a na to sa záruka nevzťahuje.

    • Tak keď ide o povrchovú úpravu, môžeme predpokladať, že už niekedy boli otvorené inou spoločnosťou ako Applom a vodotesnosť nebola 100%…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here