Materiály, ktoré využívajú dizajnéri pri tvorbe rôznych produktov môžu byť skutočne rôznorodé. Tak napríklad nájdeme v spotrebnej elektronike vo veľkom zastúpení zlato. To má samo o sebe vysokú hodnotu a akonáhle je z neho vytvorený nejaký produkt a produkt stratí na hodnote, ostane aspoň hodnota daného zlata. Apple predáva aj Apple Watch Edition vyrobené zo zlata avšak tento rok prišlo s novým extrémom. Použilo keramiku!

Keramické hodinky?

Keramické hodinky Apple Watch sú realita a sú pomerne zvláštna realita. Prečo? Apple vyrobilo produkt, ktorý človek voľne nosí na ruke, čo znamená, že je vysoká pravdepodobnosť, že sa stretne s iným materiálom, vďaka ktorému sa môže veľmi ľahko rozbiť. Stačí sa pozrieť napríklad na takú zárubňu, ktorú máme asi každý doma, v práci, v škole, no proste všade. Je síce pravda, že ak chce človek nosiť na ruke keramiku, očakáva sa, že bude opatrný, no niekedy aj nevinný chybný krok môže hodinky poškodiť.

- Reklama -

Apple teda v tomto prípade čelilo obrovskému problému. Ako vyrobiť keramické hodinky, ktoré vydržia úplne všetko? Inžinieri museli zrejme veľmi tvrdo pracovať na tom, aby sa hodinky nedali rozbiť a nakoniec vznikol kramický materiál, ktorý je podľa tvrdení samotného Applu až 4x tvrdší ako nerezová oceľ. Navyše je keramika použitá pri týchto hodinkách extrémne ľahká a odolná. Väčšie či menšie nárazy teda nemôžu byť problém.

snimka-obrazovky-2016-09-13-o-18-17-37

Zaujímavé je tiež to, že hodinky vraj nie je možné poškriabať a ani zakaliť, pričom si budú vždy udržiavať svoj lesklý povrch a perlovo bielu farbu. Hoci to asi nikto skúšať nebude, každý sám vie, ako ľahko sa dá poškriabať napríklad také sklíčko na iPhone. Hodinky by mali niečo podobné vydržať a to je skutočne zaujímavé. Vezmime si do úvahy najmä fakt, že v Apple vyvinuli extrémne odolný, keramický materiál, ktorý v budúcnosti budú môcť používať napríklad aj pri iPhone. Už dávnejšie tu boli zmienky o tom, že Apple chystá celosklenený iPhone.

Podobná keramika by mohla byť práve to, čo sa chystá. Už tento rok, na poslednej Keynote sme mohli vidieť variant Jet Black. Je to síce na prvý pohľad čisté sklo, ale v skutočnosti ide o leštený hliník. Chceme tým povedať, že ide len o efekt. Do budúcnosti by ale Apple nemuselo pracovať s efektom ale mohlo by použiť priamo originálny materiál.

snimka-obrazovky-2016-09-07-o-20-55-24

Ide stále o veľmi exkluzívny produkt

Hoci ide len o keramiku, ktorá neobsahuje žiaden vzácny kov, stále je to veľmi exkluzívny produkt, nakoľko keramické hodinky sú vo svete novinka ako také. Nehovoriac o tom, že Apple Watch sú ešte aj „inteligentné“. Apple teda poriadne zvýšilo cenu a v USA tento model štartuje v menšej 38mm verzií na $1249 a vo väčšej 42mm verzií na $1299. Nie je to teda nič lacné, ale je to niečo výnimočné. Niečo, čo človek môže nosiť s pocitom, že rovnaké nebude mať hneď suseda vedľa.

V budúcnosti sa pravdepodobne keramika dostane aj do iných produktov Apple, výroba aj vývoj budú omnoho lacnejšie a my sa možno už na budúci rok dočkáme bieleho či čierneho, čisto keramického iPhonu. Svoju Jet Black obdobu už má aj dnes, ale určite by sme neboli proti, keby pribudla aj takáto perlovo biela však?

snimka-obrazovky-2016-09-13-o-18-17-31

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.