Apple TV+ je platforma, ktorá toho zatiaľ nemala príležitosť ponúknuť veľa. Jedna z vecí, ktorú teda chcela používateľom dať je kvalitné prehrávanie v Dolby Vision HDR. Ako sa ale ukázalo, nefungovalo celkom správne. Od dnes dokonca už nie je možné Dolby Vision HDR využívať. Apple ho úplne vyplo…

Dolby Vision HDR len tak zmizlo z Apple TV+!

Počas dnešného rána sa začali hlásiť používatelia z celého sveta, že na Apple TV+ zmizla možnosť prehrávania v Dolby Vision HDR. Podľa tvrdení zahraničných médii malo Apple s touto technológiou veľké problémy a nie pri všetkých seriáloch fungovala úplne správne.

Na miesto toho sa často tieto relácie prehrávali v statickom HDR10. To je síce tiež veľmi kvalitné ale ani zďaleka nie tak moc ako práve sofistikované Dolby Vision HDR. Dnes si teda už v tejto kvalite nebudete vedieť pozrieť fantastické seriály ako „See“, „The Morning Show“ či „For All Mankind“.

Všetko aj napriek tomu, že spomínané seriály toto rozhranie podporovali. To isté potom platí aj pre ostatné relácie. Niekde dokonca ešte môžete vidieť v poznámke, že Dolby Vision HDR je podporované. V skutočnosti sa vám ale všetko prehráva už “len” v HDR10, čo je teda popravde tiež trochu divné.

Rozdiel medzi Dolby Vision HDR a HDR10 v Apple TV

Pokiaľ vás zaujíma aký je medzi technológiami rozdiel, tu je vysvetlenie. Dolby Vision HDR využíva sofistikovanú dynamickú technológiu, ktorá dokáže televízorom prispôsobiť farby, kontrast HDR scén či samotných snímkov a podobne.

Dostanete teda mimoriadne kvalitné zábery vo vysokom rozlíšení, ktoré si môžete užívať pri filmoch či seriáloch. Apple má presne také seriály (napríklad “SEE”), ktoré sa oplatí vďaka nádherným scenériám vidieť v tej najvyššej možnej kvalite. Presne preto tu bola technológia viac ako vítaná.

Statické HDR10 tiež síce zvyšuje kvalitu prehrávaného videa ale určite nie až v takej miere ako to dokáže práve Dolby Vision HDR. Výsledok teda môže byť taký, že niektoré scény sa budú zdať divákom príliš tmavé alebo na nich budú pozorovať odtiene šedej farby. Do komentára nám napíšte, či vám bude Dolby Vision HDR chýbať alebo ste ani nevedeli, že niečo podobné existuje…

Ide pravdepodobne len o dočasné riešenie. Keď Apple príde na to ako môže technológia fungovať poriadne, určite sa sem vráti. Veď aj to bol jeden z dôvodov, prečo ľudia začali sledovať seriály na Apple TV+.

Apple zajtra spúšťa Apple TV+
Dolby Vision HDR len tak zmizlo z Apple TV+! – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here