Apple TV je krabička, ktorú si kupujeme už niekoľko rokov (prvá prišla na trh v roku 2007). Momentálne je k dispozícii posledná verzia, ktorú označujeme ako Apple TV4K. Tá sa dostala do predaja v septembri 2017. Dnes je už ale rok 2020 a vyzerá to tak, že Apple pomaly toto zariadenie vo fyzickej podobe „usmrcuje“. Podľa všetkého sa presunie výhradne do softvérových služieb.

Je Apple TV mŕtvy produkt?

Podobná „šialená“ úvaha by nás takto pred rokom asi ani nenapadla. Všetko to ale prišlo nečakane, keď sme sa po CES2019 dozvedeli o tom, že niektorí výrobcovia začnú podporovať AirPlay 2 vo svojich televízoroch už v dohľadnej dobe. Išlo konkrétne Samsung a LG. Prešlo pár mesiacov a zrazu začal náš televízor (Samsung), ktorý bol predstavený v roku 2018 túto technológiou automaticky podporovať.

Dostala sa sem formou aktualizácie a funguje absolútne špičkovo. Pokiaľ máte iPhone, viete si tu behom sekúnd nastaviť zrkadlenie. Občas síce celý systém zaváha ale v drvivej väčšine prípadov funguje absolútne spoľahlivo. Tak isto sa tu dá veľmi rýchlo prehrať obsah zo streamovacích služieb a AirPlay 2 funguje bez problémov aj s aplikáciou Apple Music. Je tu skrátka všetko, na čo sme do dnešného dňa potrebovali dodatočne „krabičku“ Apple TV.

Dnes sme vás informovali o tom, že aplikáciu s názvom „Apple TV“ začne podporovať aj spoločnosť Sony a Vizion. Na ich televízoroch bude tak možné prehrávať obsah z Apple TV+, iTunes Store a podobne. Filmy sa budú dať samozrejme zakúpiť ale aj požičať. Okrem iného tu fungujú všetky funkcie, ktoré poznáme z AirPlay 2. Skrátka skoro plnohodnotná Apple TV, ktorá je zabudovaná priamo v obrazovke televízora. Na čo by si mal niekto kupovať krabičku, keď to má všetko dokopy v cene TV?

Údaje ukazujú, že Apple TV je najlepším "set-top streamovacím zariadením", aké si môžete kúpiť
Apple TV – svetapple.sk

Niektoré funkcie takáto „Apple TV nepodporuje“

Samozrejme existujú veci, pre ktoré sa klasický set-top box Apple TV oplatí viac. Jedna z nich je napríklad ovládač a jeho dokonalá funkcionalita. Druhá vec sú potom hry. Niektorí ľudia si z tohto zariadenia urobili doslova hernú konzolu aj keď na nej nie je táto činnosť práve pôsobivá. Poväčšine sa tu dostávajú iba jednoduché tituly. Radšej si ich ale (z nášho hľadiska) zahráme na iPhone ako tu. Na hry máme predsa PlayStation (alebo Xbox, PC).

Tým, že Apple pomaličky zabíja Apple TV a premiestňuje ju do televízorov sme nemysleli to, že toto zariadenie už nebude nikdy aktualizované alebo zmizne z predaja. To vôbec nie. Vezmite si taký iPod Toch poslednej generácie…

Prečítajte si tiež  Tom Hanks sa vráti na Apple TV+. Hlavnú úlohu si zahrá vo filme Finch

Poznáte niekoho kto ho má? Asi nie, napriek tomu je v predaji a evidentne aspoň malé čísla generuje. Apple by s ním v opačnom prípade skončilo už pred rokmi. Čo sa týka set-top boxu, treba pripomenúť fakt, že niekto nemá najnovší hardvér televízie ale podporuje napríklad 4K a nebude zbytočne po 3 rokoch kupovať novú.

Vtedy dáva Apple TV význam a je logické, že si nájde svojich zákazníkov. V budúcnosti očakávame už ale iba malé vylepšenia. Apple sem môže zakomponovať napríklad lepší procesor a iné komponenty. Nepôjde zrejme ale o nič revolučné. Tak či onak, nechajme o tom, či Apple TV do niekoľkých rokov skončí rozhodnúť čas. Náš názor už poznáte a nezabudnite sa s nami podeliť aj o ten váš. Čo si o tom myslíte?

Aplikácia Apple TV sa dostane na televízory Sony a Vizio.
Aplikácia Apple TV sa dostane na televízory Sony a Vizio. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.