V dnešnej špeciálnej “covidovej” dobe je trendom používanie rôznych notebookov, ktoré disponujú v zriedkavých prípadoch SSD diskami s kapacitou niekoľkých TB. Najčastejšie sa však stretávame s nižšími stovkami GB – čo môže byť dosť obmedzujúce.

K tomu môžeme pripočítať pamäť na záznamových zariadeniach ako sú smartfóny, fotoaparáty či kamery a zrazu nám vzniká mnoho samostatných pamäťových jednotiek, na ktorých sú rôzne dáta. 

Medzi jednotlivými členmi rodiny tak vzniká potreba ukladania a zdieľania súborov či dokumentov (buď to medzi sebou alebo medzi rôznymi zariadeniami jedného človeka). Pridajme si k tomu ešte potrebu spravovať dokumenty na homeoffice a homeschooling a vzniká nám otázka, ako efektívne manažovať všetky dáta jednotlivca i rodiny? Riešenia sú v podstate dve. Na jednej strane je klasický cloud a na strane druhej NAS.

Cloud či NAS – dve najlogickejšie riešenia

Pokiaľ hľadáte externé úložisko s možnosťou zdieľania medzi rôznymi zariadeniami, logicky premýšľate nad niektorým z cloudových riešení. Pri Apple užívateľoch je samozrejme priamou voľbou iCloud. Mimo ten tu však máme aj Google Drive, Mega či Dropbox.

Takéto cloudové úložisko si však môžete vytvoriť aj priamo u vás doma. Dáta sú fyzicky uložené tam, kde bývate a môžete ich spravovať tak, ako vám to vyhovuje. Zariadenie, ktoré toto a mnoho ďalšieho umožňuje sa nazýva NAS (Network Attached Storage). Ide o prakticky o “externý disk”, ktorý je napojený cez váš router do internetu, takže sa dá k dátam pristupovať aj na diaľku.

Ako funguje a aké sú výhody či nevýhody oproti klasickým cloudovým službám tretích strán si povieme v tomto článku.

Základná charakteristika – NAS

NAS Synology DS220+ je pomerne malá, ale veľmi výkonná krabička. Zdroj: Svetapple.sk

Ako sme už spomenuli vyššie, NAS je úložisko pripojené do siete, ktoré umožňuje autorizovaným používateľom nahrávať alebo sťahovať dáta z jednej lokality.

Najlepšie sa hodí na súkromné zálohy veľkých dát, o ktoré v žiadnom prípade nechcete prísť. Je to fyzická krabička, ktorá obsahuje pevné disky, SSD alebo HDD, na ktorých sú uložené vaše údaje. 

Túto krabičku napojíte pomocou ethernet kábla do vášho routeru a po pomerne jednoduchej inštalácii máte svoj domáci “cloud”. Dnes sa v rámci testu pozrieme na zariadenia NAS od spoločnosti Synology. Viac o konkrétnych výhodách NAS zariadení si môžete prečítať v článku 7 dôvodov, prečo si kúpiť NAS.

Základná charakteristika – Cloud

Cloudové aplikácie cs NAS - čo si vybrať a prečo
Toto sú cloudové aplikácie, s ktorými NAS porovnáme. Zdroj: Svetapple.sk

Cloud je služba, ktorá sústreďuje vaše dáta do veľkých serverovní v rôznych kútoch sveta. Tieto fyzické serverovne sú úložiskom cloudových aplikácii tretích strán ako je iCloud, Google Drive, Mega alebo Dropbox.

Pripojenie k nemu nevyžaduje žiadne extra zariadenie okrem počítača alebo telefónu – prenos dát samozrejme prebieha cez internet. Je to veľmi jednoduché a univerzálne riešenie, za ktoré sa platí najčastejšie mesačný poplatok v závislosti od veľkosti úložiska alebo celkového balíku, ktorý si objednáte.

1. Jednoduchosť

Moderné NAS zariadenia sú dnes veľmi jednoduché na inštaláciu i použitie. Stále sa však jedná o hardwarové zariadenie, ktoré je nutné nainštalovať, pripojiť a udržiavať zapnuté.

Samozrejme, prístup ku cloudu si vyžaduje len registráciu a zaplatenie predplatného a ak sa ako Apple používateľ rozhodnete pre iné riešenie ako iCloud, nutná je aj inštalácia ďalšej aplikácie.

Prečítajte si tiež  Ako využiť Apple ekosystém v lockdowne? Tipy pre homeoffice a homeschooling

Takže i keď NAS zvládne nainštalovať takmer každý, inštalácia a prístup ku cloudu sú objektívne ešte o niečo jednoduchšie – v tejto disciplíne teda mierne vedie cloudové úložisko.

2. Pripojiteľnosť a zdieľanie dát

Obe zariadenia poskytujú rýchly prístup uloženým údajom cez internet – rýchlosť uploadu a downloadu je teda závislá od rýchlosti vášho pripojenia.

Čo sa týka napojenia na jedno alebo druhé riešenie, NAS je určite oveľa univerzálnejšie, nakoľko je k nemu možné jednoducho pripojiť aj napr. smart TV alebo herné konzoly.

NAS Synology disponujú aj mnohými aplikáciami zadarmo, ktoré celkovú použiteľnosť a pripojiteľnosť ešte viac zjednodušujú. O tom, ako prepojiť Synology s Apple ekosystémom sme písali tu.

Výhody NAS zariadení pocítia najviac tímy, ktoré pracujú spolu na jednom mieste či rodiny pracujúce a študujúce z domu na rôznych typoch zariadení. Z toho dôvodu za víťaza pripojiteľnosti považujeme NAS.

3. Spoľahlivosť a zálohovanie

Najväčší rozdiel medzi NAS a cloudom spočíva v tom, kde sa dáta fyzicky nachádzajú. Obe riešenia majú svoje výhody i nevýhody.

NAS je zariadenie fyzicky umiestnené vo vašej domácnosti či kancelárii. To znamená, že keď sa nachádzate doma, je možné pripojiť sa k nemu a zálohovať dáta na lokálnej sieti, bez závislosti pripojenia k internetu.

Nevýhodou je, že ide o jedno zariadenie u vás, napr. doma, takže existuje väčšie riziko poškodenia. Jednoducho môže nastať technická chyba, s ktorou si budete musieť sami poradiť alebo nejaká nešťastná udalosť – krádež či napr. vytopenie.

Naopak, cloudové úložisko si môžete predstaviť ako niekoľko obrovských hál, ktoré sú po strop naplnené servermi na ukladanie dát. Tieto priestory sú precízne strážené a spravujú ich tímy administrátorov. Najčastejšie sú dáta uložené a niekoľkokrát zálohované vo viacerých geografických lokalitách.

Riziko chyby alebo straty údajov je teda oveľa nižšie a z toho dôvodu považujeme cloudové úložisko za lepšie riešenie v otázke spoľahlivosti – pravdepodobne s ním budete mať menej starostí.

Na veľké zálohy je však akýkoľvek cloud menej praktický, nakoľko neustále uploadovať obrovské sady údajov cez internetové pripojenie môže byť veľmi pomalé (v porovnaní s priamym napojením cez lokálnu sieť). Taktiež netreba zabúdať na to, že maximálna kapacita cloudových služieb je v porovnaní s NAS značne obmedzená.

4. Pamäť

Tým sa dostávame k najväčšej devíze NAS zariadení, ktorou je kapacita pamäte. Súčasné cloudové riešenia majú obmedzenú maximálnu kapacitu, ktorú je možné predplatiť. Na iCloude a Google Drive je to 2TB, na Dropboxe 3 TB a jediná cloudová služba, ktorá sa vymyká tomuto trendu je Mega, kde je možné zakúpiť aj väčšie balíčky s kapacitou 8 a 16 TB. Tam už ale samozrejme začína byť otázna cena predplatného, ktorej sa venujeme nižšie.

NAS zariadenia od Synology disponujú technológiou RAID, vďaka ktorej sa celé zariadenie chová ako jedno jediné úložisko (aj keď sa v ňom nachádza viacero fyzických diskov). Môžete mať NAS, ktoré má len 1 slot pre HDD alebo SSD, no častejšie sa stretnete s dvoma alebo štyrmi slotmi pre domáce použitie. Firemné riešenia od Synology môžu mať až 12 slotov. 

Prečítajte si tiež  Cloudkit podporuje už iba 5.beta verzia!
Synology NAS vs cloud, čo si vybrať?
V našom teste sme mali k dispozícii DS220+ s dvoma 14 TB diskami. Zdroj: Svetapple.sk

Pokiaľ do týchto NAS vložíte napríklad dnes dostupné 16 TB disky, dostanete sa na teoretickú kapacitu 16 TB na jeden slot. Samozrejme, takáto inštalácia sa potom pekne predraží, no ak to človek potrebujem tak nie je čo riešiť.

Navyše keď sa pozrime na najväčšiu kapacitu celého zväzku – maximálna teoretická kapacita NAS od Synology je 16 TB – 192 TB v závislosti na verzii. A to už je poriadna nálož miesta pre vaše dáta. 

Na strane druhej, v dnešnej dobe 4K a 8K Pro Res videí a filmov, stále väčších fotografii či lossless hudby sú nároky na úložisko čím ďalej tým väčšie a štandardné pamäte dodávané v notebookoch prestávajú byť dostatočné. Jednotky terabajtov cloudových služieb ako zálohovacie centrum pre celú rodinu alebo malú firmu sa taktiež môžu zaplniť pomerne rýchlo a preto je NAS v tomto prípade tou lepšou voľbou.

Pri výbere riešenia úložného priestoru pre vaše najcennejšie dáta je potreba myslieť v dlhodobom horizonte. Prirodzene, NAS môžete zaplniť kľudne niekoľkými 1 TB či 2 TB diskami, ktoré sú dnes dostupné za veľmi dobré ceny a v prípade potreby niekedy v budúcnosti urobiť update kapacity pomocou väčších diskov.

Bez žiadnych pochybností, v otázke kapacity jasne vedie NAS.

5. Bezpečnosť

Bezpečnosť cloudových riešení je téma, ktorá rozdeľuje ľudí na dva tábory. Už sme sa jej zľahka dotkli v časti spoľahlivosť. 

V otázke bezpečnosti je nutné rozhodnúť sa podľa toho, čo je vám viac po chuti. Pokiaľ pôjdete cestou cloudového poskytovateľa služieb, automaticky dávate svoje drahocenné dáta do rúk niekoho cudzieho, kto s nimi hypoteticky môže nejako nakladať. Takisto neviete zaručiť ochranu pred akýmkoľvek poškodením tam, kde sú fyzicky uložené. Z technického pohľadu sú však dáta v dobrých rukách – niekoľkokrát zálohované, prísne strážené a spravované odborníkmi.

Na druhej strane si môžete zvoliť NAS riešenie, ktoré je k vám podstatne bližšie – dáta môžete mať všetky fyzicky doma. Taktiež sa k nemu dá napojiť cez lokálnu sieť a nahrávať dáta oveľa rýchlejšie než na cloud. Ak však príde jedno z vašich detí a omylom do NAS naleje malinovku, je dosť možné, že o dáta alebo aspoň o ich časť prídete. Tomuto sa však dá vyhnúť aj tak, že celý obsah Synology zašifrujete a ešte uložíte raz za čas do cloudu, prípadne do druhého NAS, ktoré sa fyzicky nachádza na inom mieste.

Záleží teda na vašich preferenciách, ku ktorej strane sa v otázke bezpečnosti prikloníte. Túto kategóriu teda nechávame bez víťaza.

6. Cena

Jedným z najväčších rozhodovacích parametrov bude ako inak cena. Cloudové úložiská fungujú na princípe prakticky nekonečného subscription – malých mesačných platieb, ktoré platíte ako poplatok za prevádzku služby. NAS zariadenie vám na začiatku vytiahne z peňaženky oveľa viac peňazí, no ďalšia prevádzka je už len otázkou veľmi nízkej spotreby elektriny.

Pokiaľ nepatríte medzi fanúšikov predplatného a nechcete sa zaviazať platiť za uloženie dát v podstate navždy, NAS je jednoznačne lepšia voľba. Poďme sa však pozrieť na porovnanie oboch riešení a návratnosť v prípade kúpy NAS.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Steller

NAS s dvomi diskami budú mať aktivovaný RAID 1 – na druhom disku je uložená zrkadlová kópia dát z toho prvého, takže v prípade zlyhania jedného z nich neprídete o žiadne dáta. To znamená, že potrebujeme dvojnásobnú kapacitu oproti cloudu (jednodiskový NAS má samozrejme disk len jeden a táto ochrana v ňom nie je dostupná).

Životnosť diskov

V tejto recenzii porovnávame návratnosť nákupnej ceny NAS vzhľadom k cene predplatného za cloud. Je však potreba myslieť aj na to, že pevné disky sú spotrebný tovar so životnosťou cca 4-10 rokov v závislosti od používania, takže čas od času ich bude potrebné vymeniť.

Vďaka tomu, že pri výpočte používame RAID1 však nemusíte mať strach, pri zlyhaní jedného z diskov vám nehrozí nevratná strata dát. Je ale potreba rátať s investíciou do nového HDD povedzme 1x za 5 rokov (tento údaj je veľmi ťažké odhadnúť či vypočítať, preto je len orientačný). Ako funguje RAID a kalkulačku kapacity jednotlivých typov nájdete na stránke Synology.

2TB NAS – Cena

NAS1 – Entry level pre domácnosť Synology DS 120j a 1x 2TB HDD

NAS2 – Dvojdisková verzia pre domácnosť  Synology DS 220j a 2x 2TB HDD

NAS3 – Výkonnejší a rýchlejší model Synology DS 220+ a 2x 2TB HDD

NAS4 – Synology DS 220+ a 2x 8TB HDD

NAS 1 NAS 2 NAS 3
Zariadenie 110 € 220 € 340 €
HDD 50 € 100 € 100 €
SPOLU 160 € 320 € 440 €


2TB Cloud – Cena

iCloud Google Drive Dropbox * Onedrive ** Mega ***
Mesačne 9,99 € 9,99 € 19,99 € 9,99 € 9,99 €
Ročná platba 99,9 € 99,9 € 203 € 99,9 €

iCloud a Google drive je možné zdieľať medzi 6 ľuďmi. 
*Dropbox individual pre jedného používateľa stojí 9,99 €/mes., vybrali sme však cenu pre rodinu – s možnosťou zdieľať priestor medzi až šiestimi užívateľmi.
**Onedrive má spoločnú skupinovú kapacitu až 6TB, tá je však rozdelená limitom na 1TB na užívateľa.
***U Mega sa nám nepodarilo dohľadať informácie o možnosti zdieľania medzi viacerými členmi rodiny. Môžu byť teda oproti ostatným pomerne obmedzené.

Návratnosť 2TB riešení

NAS 1 NAS 2 NAS 3
Dropbox 9 mesiacov (0,75 roka) 19 mesiacov (cca 1,5 roka) 26 mesiacov (cca 2 roky)
Ostatné 19 mesiacov (cca 1,5 roka) 38 mesiacov (cca 3 roky) 53 mesiacov (cca 4,5 roka)

 

Návratnosť 8TB riešenia

NAS 4 Mega Návratnosť
Zariadenie 340 €
Úložisko (HDD) 440 € 200€/rok
SPOLU 780 € 200€/rok 47 mesiacov (cca 4 roky)

Záver

Či sa rozhodnete pre cloud alebo NAS je len a len na vás. Veríme, že sme vám priblížili všetky pre a proti oboch riešení a pomohli si spraviť lepší obraz pri vašom rozhodovaní. Budeme radi, keď nám napíšete do komentára, ktorý prístup ukladania preferujete vy a prečo.

Článok bol vytvorený v spolupráci so spoločnosťou Synology a obsahuje platenú reklamu.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Juraj Hallon
Ahoj, som Juraj, spolumajiteľ svetapple.sk. Pohybujem sa vo svete internetového biznisu už takmer 10 rokov. Venujem sa hlavne biznisovému rozvoju nášho firemného portfólia, spravujem ho technicky a tiež som sporadickým autorom niektorých článkov.