Nové funkcie FaceTime 

Vývojárska konferencia WWDC 2021 odštartovala predstavením iOS 15 a konkrétne jeho prepracovanou aplikáciou FaceTime. V nej sa používatelia dočkali podpory priestorového zvuku, vďaka čomu budú znieť video-hovory omnoho prirodzenejšie.

iOS 15 FaceTimeZlepšeniu zážitku dopomôže aj potláčanie okolitých hlukov za pomoci technológie strojového učenia. Používateľov na druhej strane nebudú vyrušovať zvuky z vašej kuchyne, pokiaľ budete mať pracovný meeting a deti budú raňajkovať.

Niekoľko ďalších vylepšení 

Dôležité je spomenúť aj to, že Apple sprístupnilo vytváranie odkazov pre skupinové hovory. Celé to funguje na podobnom princípe, ako pri aplikáciach Google Meet či Zoom, aby sa aj používatelia s operačným systémom Android či Windows mohli pripojiť cez prehliadač na platformu FaceTime. Toto tu zatiaľ nebolo.

Medzi posledné drobnosti radíme mriežku určenú na skupinové hovory a režim portrétu pre lepšiu sústredenosť. FaceTime sa v iOS 15 prispôsobil dobe a konečne je omnoho univerzálnejší.

SharePlay na zdieľanie zážitkov

Obrovskú pozornosť získala funkcia SharePlay. Ide o nový spôsob zdieľania zážitkov a médií s priateľmi a rodinou. V prípade, že žijete dostatočne spoločenský život a radi počúvate hudbu, sledujete videá či zdieľate obrazovku, SharePlay je pre vás ako stvorený.

iOS 15 shareplaySo svojim známym na druhej strane sveta môžete počúvať skladby cez Apple Music alebo pozerať aktuálnu premiéru filmu na Netflixe. Novinka podporuje aj chatovanie v rámci režimu obraz-v-obraze a umožňuje rozšíriť zdieľané video na Apple TV prostredníctvom AirPlay.

iOS 15 shareplaySharePlay si užijete v operačnom systéme iOS 15, iPadOS 15 a macOS 12 Monterey. Apple navyše poskytlo jeho API vývojárom aplikácií tretích strán. Sme preto zvedaví, ako to využijú v praxi.

iOS 15 má vylepšené notifikácie

Novinky v centre notifikácii iOS 15 - WWDC 2021
Novinky v centre notifikácii iOS 15 – WWDC 2021

Jedným z najväčších neduhov operačného systému iOS boli donedávna upozornenia, čo sa Apple konečne rozhodlo vyriešiť. Dizajnéri v prvom rade pridali väčšie ikony pre apky a taktiež doplnili fotografie ku kontaktom. Celkový štýl notifikácií bol teda upravený a teraz pôsobí modernejším dojmom. To ale zďaleka nie je všetko.

Hlavnou inováciou je funkcia Summary. Tá dokáže zlúčiť rôzne informácie podľa priority a zobraziť vám ich v dopredu stanovenom čase. Na uzamknutej ploche vás teda nebudú čakať kvantá upozornení, ktoré si nikdy neprečítate, no šikovný prehľad s najdôležitejšími novinkami.

Nový spôsob správy notifikácií v iOS 15 - WWDC 2021
Nový spôsob správy notifikácií v iOS 15 – WWDC 2021

Aby toho nebolo málo, v Cupertine konečne vyriešili problém, kedy máte zariadenie v režime Nerušiť, no odosielateľ to netuší. Ak vám pošle správu a vy máte voľno, v jeho aplikácii iMessage sa objaví informácia, že si ju prečítate neskôr.

Focus - režim nerušiť sa zobrazí aj v iMessage - WWDC 2021
Focus – režim nerušiť sa zobrazí aj v iMessage – WWDC 2021

 

Focus

Hoci tomu mnohí nevenovali veľkú pozornosť, vylepšenie s názvom Focus (sústredenie) považujeme za jedno z najlepších v iOS 15. Operačný systém vám po novom ponúkne niekoľko režimov, ako napríklad práca, spánok, osobné, nerušiť a vlastné, po ktorých aktivácii budete dostávať len upozornenia týkajúce sa vášho aktuálneho zamerania.

Focus - nové módy iOS zariadenia podľa aktuálnej aktivity - WWDC 2021
Focus – nové módy iOS zariadenia podľa aktuálnej aktivity – WWDC 2021

Ako to funguje? Úplne jednoducho. Pokiaľ budete pracovať, zariadenie vám zobrazí iba tie upozornenia, ktoré sa týkajú vašich kolegov, obchodných partnerov a aplikácií typu Kalendár, Pripomienky, Mail a podobne. Nebude vás vyrušovať balast, ktorý patrí skôr do osobného života.

Focus bude pracovať s vašou aktivitou a na základe nej prispôsobovať obsah. Za všetko sa môžeme poďakovať umelej inteligencii. Aby toho nebolo málo, k dispozícii bude možnosť nastaviť si aj vlastný režim.

Nový spôsob správy notifikácií v iOS 15 - WWDC 2021
Nový spôsob správy notifikácií v iOS 15 – WWDC 2021

Na záver sa hodí spomenúť, že vďaka perfektnému ekosystému spoločnosti Apple budú všetky vaše zariadenia komunikovať navzájom. Akonáhle teda aktivujete režim práce na iPhone, prepne sa aj na Apple Watch, Macu a samozrejme na iPade.

Live Text vám vytiahne texty z fotografie 

Apple sa evidentne inšpirovalo aplikáciou Google Lens a do iOS 15 pridalo funkciu s názvom Live Text. Tá je schopná vyčítať z akejkoľvek fotografie, snímky obrazovky alebo webového obrázka text a ponúknuť vám možnosť jeho skopírovania.

iOS 15 Live TextTýmto spôsobom si zjednodušíte prácu s dokumentmi či informáciami, ktoré si stihnete v určitom momente iba odfotiť. Live Text je dokonca taký sofistikovaný, že dovoľuje zatelefonovať na číslo z fotografie alebo vyznačiť len to, čo aktuálne potrebujete.

Žiaľ, samotná funkcia rozumie iba 7 svetovým jazykom a tak môžete na podporou slovenčiny zatiaľ zabudnúť. Príjemným bonusom je ale rozpoznanie plemena psa či konkrétneho typu kvetu na základe niekoľkých klikov v rámci fotografie.

Spotlight vyhľadávanie je opäť o niečo inteligentnejšie

Ak používate akékoľvek Apple zariadenie, pravdepodobne ste zvyknutí na veľmi sofistikovaný spôsob vyhľadávania informácií prostredníctvom funkcie Spotlight. Tá dostala v iOS 15 zásadné vylepšenie, ktoré vás dozaista poteší. Úplne jednoduchým spôsobom budete môcť vyhľadávať fotografie priamo z domovskej plochy. To ale nie je všetko.

Vývojári prepojili Spotlight a Live Text, takže za pár sekúnd nájdete aj textovú informáciu vo fotke (napríklad recept, zmluvu, screenshot správy a podobne).

Na záver musíme spomenúť prítomnosť nových Rich Results (bohaté výsledky), ktoré fungujú tak, že ak hľadáte konkrétnu osobu, rozhranie vám rovno umožní telefonát, poslať správu/mail, spustiť FaceTime či zobraziť jej polohu (ak ju s vami zdieľa). Rich Results boli rozšírené aj na známych hercov, spevákov, televízne seriály a filmy.

Spomienky v aplikácii Fotky

V Cupertine sa zamerali aj na Spomienky v aplikácií Fotky. Po novom medzi nimi môžete prechádzať podobne, ako v 24 hodinových príbehoch (napríklad na Instagrame) a taktiež si ich vo väčšom rozsahu upravovať. Dajú sa tu pridávať skladby, meniť tempo, usporiadanie fotiek a videífiltre a veľa ďalšieho.

Prečítajte si tiež  Zálohujete dáta? Porovnali sme cloud vs NAS. Čo je lepšie a ako si vybrať domáce sieťové úložisko?
Aplikácia fotky umožňuje zobraziť obrázky nazdieľané vašimi známymi cez iMessage WWDC 2021
Aplikácia fotky umožňuje zobraziť obrázky nazdieľané vašimi známymi cez iMessage WWDC 2021

 

Wallet v iOS 15 uchová občiansky preukaz ale aj kľúče od hotelovej izby 

Aplikácia Wallet prináša zásadné rozšírenie svojej funkcionality. Okrem kreditných kariet či Apple CarKey sem budete môcť po novom vložiť aj firemné karty, kľúče od hotelov (tie získate už pri bookingu) a dokonca aj občiansky či vodičský preukaz. Fungovať to bude samozrejme iba v rámci štátov, ktoré to schvália.

Novinky v Apple Wallet - odomknite si vchod či dom vďaka Homekey - WWDC 2021
Novinky v Apple Wallet – odomknite si vchod či dom vďaka Homekey – WWDC 2021

Vývojári sa postarali aj o perfektné zabezpečenie, takže Wallet ID by malo byť rešpektované na letiskách či úradoch. Pravdepodobne však ešte chvíľu potrvá, kým sa rozšíri do celého sveta.

Peňaženka či kľúče od domu sa vo výsledku stanú iba ďalšími vecami, ktoré sa postupne presunú zo skutočného do virtuálneho sveta. Ak niekam pôjdete, postačí vám iba nabitý iPhone.

Novinky v Apple Wallet - vodičský preukaz v iPhone - WWDC 2021
Novinky v Apple Wallet – vodičský preukaz v iPhone – WWDC 2021

 

Aplikácia Počasie prešla kompletnou zmenou dizajnu

Používatelia, ktorí sú verní vstavanej aplikácií Počasie od Apple sa určite potešia. V novom operačnom systéme iOS 15 bola kompletne prepracovaná a firma sa pochválila zásadnou zmenou jej dizajnu.

Novinky v aplikácii Počasie iOS 15 - WWDC 2021
Novinky v aplikácii Počasie iOS 15 – WWDC 2021

Jednotlivé informácie sú usporiadané prehľadnejšie a čo je ešte dôležitejšie, používatelia ich majú k dispozícii oveľa viac než predtým. Ľahko si tak pozriete napríklad Mapy, ktoré zobrazujú zrážky, aktuálne teploty a mnoho ďalšieho.

Novinky v aplikácii Počasie iOS 15 - WWDC 2021
Novinky v aplikácii Počasie iOS 15 – WWDC 2021

 

Apple vylepšilo v iOS 15 aj aplikáciu Mapy

Apple si je vedomé, že jeho aplikácia Mapy dlhodobo zaostáva za konkurenciou. Presne z toho dôvodu investovalo nemalé finančné a časové prostriedky do jej zlepšenia.

ios 15 aplikácia MapyVšetko začína novým interaktívnym glóbusom (pripomína Google Earth), vďaka ktorému môžete preskúmať celý svet. V mestách sa začínajú objavovať prepracované 3D budovy či objekty (sochy, mosty, parky, pamätníky atď), označenia a podrobnosti, ktoré by vás mohli zaujímať. Aby toho nebolo málo, dostupný je tiež špeciálny nočný režim, v ktorom sú niektoré 3D pamiatky hodnoverne nasvietené.

Navigácia 

Apple zlepšilo aj navigačný systém, aby čo najlepšie spolupracoval s vodičom. Objavujú sa v ňom také detaily, ako napríklad odbočovacie pruhy, bus pruhy, cyklistické trasy, prechody pre chodcov, semafory a mnoho ďalšieho.

Novinky v Apple Maps - svetelné križovatky a prechody pre chodcov - WWDC 2021
Novinky v Apple Maps – svetelné križovatky a prechody pre chodcov – WWDC 2021

Kompetentní dokonca zašli až tak ďaleko, že navigácia zobrazuje aj mosty, ktoré prechádzajú ponad vašu cestu. To vám pomôže v rýchlej orientácii.

Firma do Máp na záver implementovala aj dodatočné podrobnosti o vašej ceste a verejnej doprave. Aplikácia vás napríklad pri cestovaní metrom upozorní, kedy je čas vystúpiť. To všetko pre prípad, že počúvate hudbu cez AirPods a nehľadíte do displeja na iPhone. Uvedené novinky budú samozrejme implementované aj do Apple CarPlay.

Novinky v Apple Maps - 3D mosty a križovatky pre lepšiu predstavu o trase - WWDC 2021
Novinky v Apple Maps – 3D mosty a križovatky pre lepšiu predstavu o trase – WWDC 2021

V tomto bode je nutné upozorniť, že veľa z prezentovaných noviniek v Mapách nebude na Slovensku ešte dlhú dobu dostupných. Prednosť dostanú väčšie krajiny a mestá.

Safari po vzore macOS 12 Monterey

Pokiaľ ste sledovali WWDC 2021, určite ste si všimli, že macOS 12 Monterey prišiel so zásadnou úpravou prehliadača Safari. Zmenil sa hlavne jeho dizajn, čo sa napokon prenieslo aj do iPhonov s operačným systémom iOS 15.

Za najväčšiu zmenu považujeme novú lištu kariet a vyhľadávania, ktorá sa presunula do spodnej časti obrazovky tak, aby bola bližšie k vášmu palcu. Popri scrollovaní obsahu na internete vás nebude rušiť, pretože sa šikovne skryje.

Ak ale budete chcieť niečo vyhľadať jednou rukou, zvládnete to absolútne bez problémov aj na najväčšom iPhone 12 Pro Max. Toto považujeme za skvelý a užitočný nápad.

Apple do svojho mobilného operačného systému a aplikácie Safari pridalo aj Skupinové karty či podporu webových rozšírení (platí to aj pre iPadOS 15). Na svoje si príde každý.

Shared With You

Hoci sa nejedná o žiaden zázrak, v skutočnosti ide o veľmi šikovného asistenta, ktorý vám pomôže vyznať sa v spleti súborov a odkazov, ktoré si posielate so svojou rodinou či priateľmi.

Pomocou funkcie Shared With You nájdete články, piesne, videá, fotografie a ďalšie súbory bez toho, aby ste museli blúdiť v konverzácii.

Dôvod vzniku tejto novinky je ten, že v súčasnej dobe si posielame množstvo zaujímavého obsahu, no nie vždy máme čas, aby sme ho mohli v danej chvíli otvoriť. Takto sa k nemu môžeme spätne vrátiť, keď nám to bude vyhovovať.

Aplikácia Nájsť

V Cupertine vložili veľa energie aj do aplikácie Nájsť. iPhone s iOS 15 vám bude vedieť povedať, že ste si so sebou zabudli zobrať Apple zariadenie (napríklad AirPods) alebo AirTag, keď opúšťate nejaké miesto. Toto upozornenie nazývame  “Notify When Left Behind”.

No a keď už sme pri tejto téme, aplikácia Nájsť bude vedieť vyhľadávať aj zariadenia, ktoré sú vypnuté či dokonca vymazané. Apple týmto povýšilo zabezpečenie na maximálnu možnú úroveň.

Prekladač

Apple zapracovalo aj na aplikácii Prekladač, ktorá by mala dosahovať presnejšie výsledky vo viacerých jazykoch. Žiaľ, ako už asi tušíte, slovenčina sa medzi nimi nenachádza.

Prečítajte si tiež  Recenzia: 1Blocker

Prístupnosť

Do iOS 15 pribudli nové možnosti prístupnosti, ktoré vám zjednodušia život. Množstvo z nich je určených napríklad pre hendikepované osoby, ktoré sa teraz dočkali širšieho využitia VoiceOveru.

Poznámky so značkami pre kategórie

Aj aplikácia Poznámky bola prepracovaná tak, aby čo najlepšie vyhovovala požiadavkám používateľov v roku 2021.

V praxi umožňuje vytvoriť značky, ktoré uľahčujú kategorizáciu vašich poznámok. V zdieľaných poznámkach môžete potom informovať ostatných účastníkov o aktualizáciách a taktiež zobraziť nedávnu aktivitu.

Ovládač (Apple TV)

Pokiaľ vlastníte Apple TV, určite poznáte aj aplikáciu Ovládač, s ktorou sa môžete prostredníctvom displeja na vašom iPhone pohybovať v menu operačného systému tvOS.

Apple do tejto apky konečne pridalo tlačidlá, ktoré tu dlhé roky chýbali. Hovoríme napríklad o úprave hlasitosti, vypnuti/zapnutí zariadenia a ďalších. Viac si môžete pozrieť na obrázku nad týmto odstavcom.

Ochrana osobných údajov

iOS 15 pokračuje v šľapajách operačného systému iOS 14.5 a iOS 14.6, čo znamená, že ponúka ešte sofistikovanejšie funkcie ochrany osobných údajov. Čokoľvek budete rozprávať svojmu zariadeniu (vrátane Siri) ostáva len v ňom. Nič sa teda neodosiela na cudzie servery alebo do centrály spoločnosti Apple.

iOS 15 nové widgety - WWDC 2021
iOS 15 nové widgety – WWDC 2021

Ochrana súkromia pošty potom zabráni odosielateľom zistiť, či ste otvorili alebo neotvorili e-mail a taktiež zabráni získať vašu IP adresu. Na záver tu máme správu osobných údajov apiek, ktorá vám dá raz za 7 dní vedieť, ktoré aplikácie využívali určité povolenia.

Ktoré zariadenia podporujú iOS 15?

Pôvodne sa očakávalo, že Apple obmedzí podporu iOS 15 pre iPhone 6S/6S Plus (2015) a iPhone SE prvej generácie (2016). Napokon sme sa ale dočkali veľmi príjemného prekvapenia, pretože na uvedené zariadenia stále nainštalujete tento operačný systém! 

iOS 15 bez iPhonu 6S a SE

Spolu s ním bude fungovať až 20 samostatných modelov, z ktorých jeden predstavuje iPod Touch a zvyšok, celkovo až šesť generácií iPhonu.

 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone SE (2020)
 • iPhone SE (2016)
 • iPhone 6s
 • iPhone 6S Plus
 • iPod touch (7. generácia)

Samozrejme, pokiaľ vlastníte iPhone 6S alebo pôvodný iPhone SE z roku 2016, musíte počítať s tým, že iOS 15 nebude reagovať tak rýchlo, ako najnovšie modely. Ich hardvér ráta s procesorom A9, ktorý dnešnému čipu 14 Bionic nemôže siahať ani po päty.

Bonusom je ale to, že iPhone 6S z roku 2015 bude dostávať nové aktualizácie softvéru aj v roku 2022. Tomu hovoríme životnosť.

Kedy bude iOS 15 dostupný pre všetkých používateľov? 

Odpoveď na otázku, kedy bude iOS 15 dostupný pre všetkých používateľov sme hľadali v tomto článku. Urobili sme si menšiu analýzu, kde sme sa pozreli na dátumy a dni vydania starších operačných systémov. Vo výsledku sme sa dostali ku piatim dátumom, v rozmedzí od 14. – 18. septembra 2021.

ios 15Apple najčastejšie vydáva iOS v utorok a stredu a aktualizácie sme za posledných 7 rokov vôbec nevideli v piatok, sobotu či nedeľu. Nechajme sa preto prekvapiť, ako to vo finále dopadne.

Čo si myslíme o iOS 15 v redakcii svetapple.sk

iOS 15

V princípe to môžeme zhrnúť v niekoľkých krátkych vetách. iOS 15 síce nepriniesol také revolučné novinky, ako iOS 14 v priebehu minulého roka, no ako celok nás veľmi potešil rozšírenými možnosťami jednotlivých apiek, zameraním na sústredenosť používateľa, celkovo jemne prepracovaným používateľským prostredím a samozrejme tým, ako komunikuje so zvyšnými produktami z ekosystému spoločnosti Apple.

S jeho inštaláciou určite nebudeme váhať a veríme, že naplní aj vaše očakávania. Je to taký stredne výrazný update, ktorý síce neprekvapil, no ani nesklamal. Za nás teda veľký palec hore! 

Pôvodné úniky a očakávania

Tak ako každý rok, aj pri iOS 15 sme tesne pred vydaním zverejnili článok, v ktorom sme zhromaždili všetky naše očakávania a úniky. Môžete si ich pozrieť v nasledujúcom texte.

Čo prinesie iOS 15?

Podľa známeho leakera Marka Gurmana (presnosť 88,7 %) z agentúry Bloomberg bude iOS 15 obsahovať kompletne prepracovanú uzamknutú plochu vrátane nových funkcií ochrany osobných údajov a upozornení, ktoré sú podrobne rozpísané nižšie.

Pozrite sa na nový a realistický koncept iOS 15
Zdroj: 9to5mac

Spolu s nimi sme sa venovali aj iným fámam z viacerých zdrojov, ktoré naznačujú ďalšie novinky operačného systému. Je dôležité spomenúť, že Apple si iOS 15 veľmi dobre ustrážilo a my tak ani tesne pred predstavením nevieme, ako bude presne vyzerať. Minulý rok sme mali informácie o iOS 14 prakticky so 7 mesačným predstihom.

Prepracované notifikácie

Jedna z najzásadnejších zmien v iOS 15 budú výrazne prepracované notifikácie používateľského rozhrania. Nebude sa to ale týkať iba ich dizajnu a ovládania. Používatelia si budú môcť sami nastaviť rôzne predvoľby upozornení podľa vlastných preferencií.

Za bežného dňa budete napríklad dostávať zvukovú, vizuálnu a haptickú informáciu o príchode notifikácie. Ak však bude hlboká noc a vám niekto napíše, rozsvieti sa iba displej.

Taktiež by sem mali pribudnúť kategórie ako je jazda autom, práca alebo spánok. To všetko pre prípad, že by vám vyhovovali prednastavené konfigurácie.

Prečítajte si tiež  Vďaka týmto novinkám v iOS 15 bude váš iPhone ešte užitočnejším spoločníkom

Možnosť výberu režimu pre notifikácie bude k dispozícii na uzamknutej ploche ale aj v ovládacom centre. Apple tiež pracuje na nových možnostiach automatických odpovedí na prichádzajúce správy, ktoré budú reagovať na nastavený režim.

iMessage

Apple sa v rámci konkurenčného boja s aplikáciami WhatsApp, Messenger a Viber rozhodlo výraznejšie prepracovať svoju chatovaciu aplikáciu iMessage. Zatiaľ nevieme, čo tu presne bude nové, no zmena by mala byť rozsiahla. Pribudnú sem prepracované funkcie, ako aj efekty či úplne nové možnosti.

Zdieľanie obrazovky cez FaceTime

iOS 15 má umožniť zdieľanie domovskej obrazovky cez FaceTimeEšte vo februári sa objavili informácie, že Apple pracuje na možnosti zdieľania obrazovky prostredníctvom aplikácie FaceTime. Takáto funkcia by bola vhodná pre mnohých ľudí, ktorí by potrebovali prezentovať svoje projekty alebo získať radu od „priateľa na telefóne“ ak si napríklad nevedia niečo nastaviť.

Nové vyzváňacie tóny

Dávnejšie špekulácie naznačili, že Apple sa zaoberá tvorbou nových vyzváňacích tónov, ktoré budú súčasťou operačného systému iOS 15. Používateľ tak bude mať na výber z väčšieho množstva jednoduchých melódií, ktoré sú pre Apple doslova ikonické.

Ochrana osobných údajov

Apple je posadnuté súkromím a bezpečnosťou svojich používateľov. Aj preto v iOS 15 počíta so špeciálnou ponukou, ktorá vám prezradí, ktoré apky v tichosti zhromažďujú osobné údaje a dáta, aby ste o tom mali čo najlepší prehľad.

Sledovanie jedla v aplikácii Zdravie

Viacero fám špekuluje, že Apple pridá do iOS 15 novú funkciu sledovania potravín a stravy, ktorá bude súčasťou aplikácie Zdravie. Aj keď ju nikto bližšie nešpecifikoval, používateľom by to mohlo v praxi pomôcť zaznamenávať jednotlivé jedlá, ktoré konzumujú a následne poskytnúť podrobnosti o výživovej hodnote a sledovaní kalórií.

Celé to môže fungovať na princípe ručného zadávania údajov, ale aj databáze potravín, ktorú zabezpečí priamo spoločnosť Apple. Nechajme sa prekvapiť.

Vylepšený tmavý režim (Dark Mode)

Podľa viacerých zdrojov sa Apple pokúsi mierne vylepšiť svoj tmavý režim, ktorý po prvýkrát prišiel spolu s iOS 13 v roku 2019. Používateľ sa pravdepodobne dočká rozsiahlejších možností konfigurácie, no bližšie podrobnosti nepoznáme.

Prepracovaná aplikácia Nastavenia

Nedávno sme mohli vidieť prezentáciu pripravovaných funkcií prístupnosti, ktoré budú zrejme dostupné v operačnom systéme iOS 15, no a práve v rámci nej sa ukázalo aj doposiaľ neznáme používateľské rozhranie aplikácie Nastavenia, ktoré počítalo s vloženými bunkami, ako aj so zlúčenými navigačnými panelmi.

Niečo málo o iPadOS 15

Pokiaľ sa pozrieme na tablety od Apple, firma sa im bude tento rok venovať v nemalej miere. Okrem vylepšenej domovskej obrazovky, ktorá by mala počítať s widgetmi, bude s vysokou pravdepodobnosťou vylepšená aj celková výkonnosť a možnosti systému.

Áno, súvisí to s nedávnym predstavením iPadu Pro s procesorom M1, ktorého potenciál zabíja práve obmedzený iPadOS 14. Apple skrátka predbehlo s hardvérom svoj softvér a teraz to musí nejakým spôsobom vyriešiť.

Ďalšie možnosti

Na záver tu máme drobné zvesti, o ktoré sa postarala Joanna Sternová z prestížneho denníka Wall Street Journal. Podľa jej zdrojov Apple nevylepší iba iMessage ale rovnako aj aplikáciu Safari, Mapy a Zdravie.

Ktoré zariadenia bude podporovať iOS 15?

Všetky klebety sa zatiaľ zhodujú nad tým, že iOS 15 ukončí oficiálnu podporu pre iPhone 6S/6S Plus (2015) a iPhone SE 1. generácie (2016). Pokiaľ je to pravda, novinku nainštalujete len na tieto zariadenia:

 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone SE (2020)
 • iPod touch (7. generácia)

Nakoľko dnes iPhone 6S, iPhone 6S Plus a iPhone SE oslavujú šieste a piate narodeniny, v princípe nie je veľkým prekvapením ich „odstavenie“ od najnovších updatov.

Dôvodom je samozrejme starší hardvér, ktorý už nezvláda nároky moderných operačných systémov.

iOS 15 bez iPhonu 6S a SEČo sa týka iPadOS 15, zatiaľ neexistujú žiadne informácie, ktoré by nám hovorili o zrušení podpory pre konkrétne tablety. Pokiaľ by sme sa ale riadili tým, že posledným kompatibilným procesorom bude čip A10 Fusion, tak by sme s iPadOS 15 už nemali rátať na iPade mini 4. generácie (2015), iPade Air 2. generácie (2014) a iPade 5 (2017), v ktorých sú procesory A8, A8X a A9.

Dátum vydania

Apple oznámilo WWDC 2021: Dočkáme sa iOS 15, watchOS 8 a ďalších operačných systémoviOS 15 bude predstavený v rámci Worldwide Developers Conference 2021 (WWDC 2021), ktorá sa uskutoční 7. júna o 19:00 hodine nášho času.

Hlavný event bude trvať 1-2 hodiny a okrem iOS 15 uvidíme aj iPadOS 15, macOS 12, tvOS 15, HomeOS a watchOS 8 + hardvérové novinky.

Tesne po predstavení bude nový softvér sprístupnený vývojárom po celom svete pre účely testovania a prispôsobovania apiek. Po dokonalom vyladení systému (trvá to cca 3 mesiace) bude iOS 15 dostupný širokej verejnosti. Hovoríme o septembri až októbri 2021.

Napíšte nám dolu do komentára, čo od tejto novinky očakávate vy. Tešíme sa na všetky vaše názory a reakcie.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -