Spoločnosť Apple sa snaží každý jeden rok inovovať svoje mobilné zariadenia tak, aby boli dostatočne atraktívne pre zákazníkov. Veľa ľudí mení iPhone v časovom rozsahu 1 – 2 roky, vďaka čomu majú k dispozícii ten najmodernejší hardvér. Jeden z redaktorov portálu 9to5mac Filipe Espósito sa, ale dostal do opačnej situácie.

Aj keď vlastnil iPhone 14 Pro Max, rozhodol sa prejsť na oveľa staršie zariadenie, ktoré si rovno vyskúšal. Nebolo to preto, že by šlo o experiment, ale jednoducho preto, že jeho OLED displej s funkciou Alwas-on sa vypálil. Toto zariadenie teda musel odovzdať do servisu a namiesto neho vybral zo šuplíka starý iPhone 11 Pro Max, ktorý nikdy nepredal.

iPhone 11 Pro Max Apple predstavilo v roku 2019 a ponúka procesor A13 Bionic (7 nm) so 4 GB RAM. Rovnako je tento smartfón vybavený OLED displejom s výrezom pre rýchlejšie Face ID a jasom až 1 200 nitov. Negatívom je však iba 60 Hz obnovovacia frekvencia.

iPhone 11 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Tomas Miguel

Nájdeme tu, ale podporu pre Dolby Atmos a tiež nočný režim. Samozrejmosťou je potom exkluzívny dizajn so zaoblenými hranami, ktorého súčasťou je kovová konštrukcia, či matné zadné sklo. Cena zariadenia štartovala v čase uvedenia na trh na hranici 1 249 €.

iPhone 14 Pro Max má oveľa modernejší hardvér. 4 roky vývoja urobia svoje 

iPhone 14 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

iPhone 14 Pro Max je naopak najnovšia evolúcia zariadenia, ktorá prišla na trh v roku 2022, má procesor A16 Bionic (4 nm) so 6 GB RAM, OLED displej s výrezom Dynamic Island, 120 Hz obnovovacou frekvenciou a tiež funkciou Always-on. Takisto má tento model extrémny maximálny jas, ktorý môže na priamom slnku dosiahnuť až 2000 nitov.

Zariadenie má lepšie fotoaparáty s rozlíšením až 48 Mpx, ponúka ploché hrany a veľmi podobné materiály, ako jeho starší kolega. Základná cena v čase uvedenia na trh štartovala na úrovni 1 449 €, avšak teraz ho po kliknutí na tento odkaz zoženiete od 1 110 €. Je tu teda jasne vidieť, že Apple za 4 roky výrazne zdražovalo. Aby sme však boli fér, zatiaľ čo iPhone 11 Pro Max ponúkal len 64 GB základnú pamäť, iPhone 14 Pro Max má už 128 GB.

Prvé dojmy po výmene

iPhone 11 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

Autor tohto príbehu začína hneď prvým kontaktom. Akonáhle chytil starší iPhone 11 Pro Max do ruky, automaticky sa mu vrátili spomienky na príjemnejší dizajn. Nie, že by bol štýl so zaoblenými hranami lepší, no z ergonomického hľadiska mu vyhovuje viac.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 zavedie nový štandard. Všetky modely dostanú 6GB RAM

Rovnako ocenil aj o 14 gramov nižšiu váhu (iPhone 14 Pro Max patrí medzi najťažšie smartfóny na svete), či menej vystupujúce zadné šošovky. Keď iPhone 11 Pro Max bez krytu položí na stôl, skoro nemá pocit, že by bolo vzadu niečo navyše. O aktuálnej generácií so 6,7″ displejom sa to, ale povedať nedá.

Zaujímavé je tiež vnímanie staršieho 6,5″ displeja. Hoci má technológiu OLED a vynikajúce rozlíšenie, chýba mu 120 Hz, Always-on a tiež Dynamic Island. Filipe tvrdí, že aj keď na na 6,7″ obrazovku iPhonu 14 Pro Max kvôli týmto funkciám pozerá lepšie, reálne ho rozdiely až tak netrápili.

iPhone 11 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Sebastian Bednarek

Na veľký výrez bez interaktívneho používateľského rozhrania vo vrchnej časti si rýchlo zvykol a automaticky ho začal ignorovať rovnako, ako v roku 2019, keď si iPhone 11 Pro Max kúpil. Toto isté platí aj o menšej obnovovacej frekvencií, či nižšom jase. 

Trochu ho potrápil výkon procesora A13 Bionic

To čo Filipeho najviac potrápilo bol výkon. Podľa jeho meraní je procesor A16 Bionic (4 nm) až o 70 % výkonnejší, ako procesor A13 Bionic (7 nm). Rozdiel medzi týmito čipmi je teda z dnešného pohľadu priepastný a pri používaní je to veľmi cítiť. 

Zároveň však platí, že stále nejde o zásadne negatívnu stránku staršieho modelu, pre ktorý by ho autor testu „nenávidel“. iPhone 11 Pro Max totiž zvláda všetky možné úlohy, hry či procesy, len mu to jednoducho chvíľu trvá.

Loopi Eco Case
Reklama

To, čo dokázal iPhone 14 Pro Max za sekundu trvá staršiemu modelu 1,5 až 2 sekundy. Ak je človek zvyknutý na bleskovú rýchlosť, okamžite si to všimne. Ak však nepoužíval najnovší model smartfónu od spoločnosti Apple, zrejme ho to trápiť nebude.

Starý iPhone 11 Pro Max stále dobre fotí 

iPhone 11 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Omid Armin (úprava redakcie)

Zaujímavý je tiež pohľad na fotenie. Áno, iPhone 14 Pro Max má oveľa prepracovanejší nočný režim, ponúka 3x optický zoom, makro a tiež 48 Mpx rozlíšenie. Toto všetko ocenia najmä náročnejší spotrebitelia, ktorí považujú fotenie s iPhonom za svoj malý koníček.

A aj keď je iPhone 11 Pro Max po hardvérovej stránke oveľa horšie vybavený, neznamená to, že je by fotil zle. Stále má tri šošovky fotoaparátu v zadnej časti, s ktorými dokáže zachytiť pekné zábery cez deň, ale aj v noci.

Apple sa snaží rok čo rok predstaviť tie najlepšie kamerové systémy na svete, takže ani po štyroch rokoch nie sú úplne na zahodenie. V tomto teste sa to potvrdilo.

Prečítajte si tiež  Žiaden zázrak sa nekoná. iPhone 12S nedostane vlastný 5G modem. Zrejme mu ho vyrobí Samsung

Čo mu na iPhone 11 Pro Max chýbalo

iPhone 11 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Filipe Espósito spomenul aj to, čo mu na staršom iPhone 11 Pro Max skutočne chýbalo. Ako už asi viete, neboli to celkom lepšie funkcie displeja, oveľa výkonnejší procesor či kvalitnejšie fotoaparáty. Toto všetko funguje aj na 4 ročnom smartfóny dostatočne schopne a spoľahlivo. 

iPhone 11 Pro Max bol ale posledným modelom od Apple, ktorý sa ešte spoliehal na klasické 4G pripojenie. Hoci na Slovensku to možno nepociťujeme, v zahraničí je rozdiel medzi 4G a 5G priepastný a presne o tom Filipe hovorí. Aj keď absencia 5G pripojenia nie je podľa autora dôležitá pre písanie správ, alebo prezeranie textu, náročnejší spotrebitelia, ktorí cez telefón neustále pracujú pocítia rozdiel a môže ich to hnevať. 

Ďalšia vec, ktorú by v iPhone 11 Pro Max ocenil a ktorú priniesol až jeho nástupca iPhone 12 Pro Max je podpora pre MagSafe nabíjanie. Filipe si jednoducho zvykol na túto technológiu, ktorá dávala jeho iPhonu 14 Pro Max až 15 W výkon bezdrôtového nabíjania. Na iPhone 11 Pro Max má k dispozícii iba 7,5 W Qi nabíjačky a tie sú veľmi pomalé. Navyše neobsahujú magnety na lepšiu aretáciu zariadenia. 

Update firmvéru pre nabíjačku MagSafe
Zdroj: EFTM / úprava redakcie

Verdikt, ktorý vás prekvapí

Aj keď by sa dal starší iPhone v každom smere zhodiť, nie je to zámerom tohto článku. Práve naopak, Filipe si uvedomil, že väčšina nových funkcií, ktoré má dnes iPhone 14 Pro Max, sú v posledných rokoch len „kozmetickými“ inováciami a nie sú tak zásadné.

Nové iPhony vraj nemajú žiadnu funkciu, ktorá by výraznejšie ovplyvnila spôsob ich používania a bez ktorej by sa nedalo žiť. 

iPhone 11 Pro Max je teda aj v roku 2023 mimoriadne praktický a funkčný smartfón, s ktorým je podľa autora väčšina majiteľov stále spokojná. Uvidíme teda, čo nám prinesie iPhone 15 Pro Max. Dajte nám vedieť do komentára, či používate starší iPhone a ak áno, ako ste s ním spokojní. Nezabudnite uviesť aj model.

Reklama
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here