Ovládacie centrum prešlo od uvedenia iOS 7 malými zmenami, ktoré sú však v iOS 10 asi najväčšie. Nielen spôsob ovládania, ale aj zmena dizajnu je pre niektorých používateľov plus, no pre niektorých mínus. Urobilo Apple dobre alebo chybu v tom, ako razantne toto centrum zmenilo?

V čom je nové Ovládacie centrum v iOS 10 lepšie?

V roku 2013, kedy Apple predstavilo skutočne najväčšiu zmenu dizajnu svojho operačného systému iOS sa mnohí potešili príjemnému osvieženiu celého systému, novým funkciám a ovládaniu. Medzi hlavné novinky patril prerobený multitasking, zmena ikon aplikácií, centrum hlásení či ovládania. Práve toto centrum ovládania zaujalo tým, že k najčastejšie používaným funkciám máš prístup jednoduchým potiahnutím prstu zo spodnej časti obrazovky.

Potom prišiel na rad iOS 8 a iOS 9, kde centrum prešlo menšou zmenou zobrazenia ikon, no funkcie sa nezmenili. iOS 10, čo je budúcnosť tohto operačného systému však obsahuje zmenu, ktorá je úplne odlišná od tých predchádzajúcich a už túto jeseň ju začneme všetci používať naostro.

V čom je nové Ovládacie centrum v iOS 10 lepšie?

Pod pojmom zmena mám však na mysli len zmenu ovládania a malú zmenu ikon či farieb. Keďže od iOS 10 sa očakávalo aj prispôsobenie centra ovládania, čo by ešte viac uľahčilo používanie iPhonu, Apple sa rozhodlo ísť inou cestou a túto zmenu do aktualizácie nezhrnulo. Centrum v iOS 10 tak plní veľmi podobné funkcie ako doposiaľ, zmenil sa najmä vizuál.

Predošlé centrum malo len jednu plochu, z ktorej si mal prístup k dostupným funkciám, napr. prehrávanie hudby, svietidlo, kalkulačka alebo AirDrop. Teraz je to podobné, až na ten rozdiel, že prehrávanie hudby má svoju vlastnú plochu, ktorá zobrazuje nielen ovládače prehrávania ale aj obal albumu či možnosť výberu prehrávania na iných zariadeniach.

Prvá známa, druhá len hudba

Prvá, dobre známa plocha aj naďalej ponúka tlačidlá letového režimu, pripojenia Wi-Fi a Bluetooth, funkcie Nerušiť a zámku otáčania obrazovky. Pod týmito tlačidlami je ďalej ovládanie jasu, zrkadlenia cez AirPlay a prijímania cez AirDrop. Pre funkciu NightShift bolo zbytočne vyhradené tlačidlo na celú šírku, keďže tu mohli byť pridané aj iné funkcie. V dolnej časti sú bez zmeny tlačidlá zapnutia svietidla, aplikácie Hodiny, kalkulačky a fotoaparátu.

Druhá, nová rozšírená plocha okrem prehrávača hudby neobsahuje vlastne nič, no na druhej strane je ovládanie hudby lepšie, ako tomu bolo v predošlej verzii centra ovládania. Po klepnutí na náhľad albumu alebo názvu skladby si okamžite presmerovaný do aplikácie Hudba. Malá zmena sa týka aj zasunutia tohto centra naspäť, pretože pri predošlom centre bolo potrebné potiahnuť nadol až od vrchu, teraz stačí potiahnuť nadol na ľubovoľnom mieste.

Dobré, či naopak zlé?

Či ti toto centrum ulahodilo alebo ťa skôr odradilo upgradnúť na iOS 10 už necháme na tebe. Každopádne, všetko má svoje klady a zápory a po pár dňoch používania tejto novinky prídeš na to, že ideálnym riešením by bola kombinácia starého a nového centra. Hlavná vec, ktorá mi na tom vadí je tá, že pri prehrávaní hudby som bol zvyknutý jednoducho centrum vytiahnuť a ťuknúť na pauzu alebo na ďalšiu skladbu. Teraz však musím najprv prejsť na druhú plochu a až tak hudbu ovládať.

Prečítajte si tiež  Apple pridalo do zadnej časti iPhonu 12 magnet za 5 centov a vytvorilo multimiliardový biznis.

Určite si povieš, že hej, je to len maličkosť no občas sa stane, že hudbu potrebuješ súrne vypnúť a nakoniec ju ani na prvýkrát nevypneš. Namiesto týchto noviniek v centre Apple radšej mohlo pridať prispôsobenie a tak si vybrať to, čo ovládať chceš, napr. mobilné dáta. Sto ľudí, sto chutí, každému sa vyhovieť jednoducho nedá. Necháme preto na tebe, ako zhodnotíš praktickosť centra v iOS 10. Či už ako tester verejných beta verzií alebo neskôr v septembri ako používateľ finálnej verzie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -