V dnešnom svete inovácií je čoraz väčší problém predstavovať produkty raz za rok tak, aby nás ešte niečim prekvapili. Spomeňme si napríklad na iPhone 4 v roku 2010. Ten bol oproti iPhonu 3GS niekde úplne inde, bola to iná galaxia a ľudia to nechápali. V dnešnej dobe takýto impulz spoločnosti Apple trošíčku chýba. Aj tak ma ale stále presvedčila na to, aby som si predobjednal nový iPhone. Tu sú tri dôvody, prečo som to urobil.

iPhone 7 a 7 Plus

Ešte pred tým, ako začneme s 3 dôvodmi, prečo som si zakúpil nový telefón, by som rád všetkych čítateľov uviedol do obrazu. Som používateľom iPhonu prakticky už od roku 2010. Posledné roky prechádzam každý rok na novší a novší model, to znamená, že momentálne vo vrecku nosím ešte stále aktuálny model 6S Plus 64GB. O pár dní ho už ale vystrieda novšia verzia, 7 Plus 128GB a ja sa spolu s vami musím podeliť o to, čo ma viedlo k tomu aby som zaplatil aj tento rok 1009 eur za telefón, ktorý nie je zas až o toľko lepší ako môj súčasný iPhone. Poďme teda na to!

- Reklama -

1. Dizajn

Začneme niečim, čomu sám neverím. Respektíve neverím tomu, že by som bol ochotný ešte pár dní dozadu začínať takýto článok práve nadpisom „Dizajn“. Prečo? Nič sa nezmenilo. Áno, skutočne sa nič nezmenilo. Po stránke tvarov je to stále takmer rovnaké zariadenie, z prednej strany asi ani nehovorím. Zmenilo sa však niečo, čo mňa osobne veľmi potešilo a okamžite som sa zamiloval. Zmenila sa farba. Varianty ako Gold, Rose Gold, Silver a čiastočne aj Black sú síce pekné, ale neprídu mi ničím výnimočné, keby iPhone prišiel len v týchto odtieňoch, mal by som s ním asi celkom problém.

Našťastie v Apple vymysleli farbu Jet Black, čo je v podstate taká lesklá čierna, veľmi nápadne pripomína sklo a to dokonalo pasuje k novým, keramickým Apple Watch Series 2.  Je tu síce problém, vlastne dva, ktorými verzia Jet Black trpí. V prvom rade je to náchylnosť na otlačky prstov, no a potom väčší problém, zariadenie poškriabeš prakticky aj keď nechceš. Proti tomuto sa ale našťastie dá brániť priesvitným krytom či fóliou. Nádherný dizajn si teda budem môcť užívať aj naďalej, rozdiel bude len v tom, že bude niečim chránený. Len tak mimochodom, práve Jet Black je hlavný dôvod, prečo som po sedmičke tak moc zatúžil.

Je jednoducho nádherná a pripomína mi staré dobré časy s iPhonom 4S, ktorý bol podľa môjho názoru dizajnérsky najzaujímavejší. O tom, že v tej dobe to bola absolútna špica asi netreba veľa rozprávať, každý to predsa vie.

Jet Black - svetapple.sk

2. Vodeodolnosť

Číselko dva patrí ochrane voči vode. Doteraz nič podobné iPhone nepoznal a často som zvykol závidieť svojim známym ich Samsungy, ktoré sa večer pri pive nebáli do pohára namočiť. Samozrejme, to nie je niečo, prečo by sme telefón chceli. Jednoducho len máme lepší pocit pri srdci, že pri kontakte s vodou sa mu nič nestane. Nešťastná náhoda sa stane každému a keď je to už úplná tragédia, tak sa človek môže ľahko ocitnúť v bazéne či v mori s telefónom vo vrecku. Nový iPhone ale s týmto žiadny problém mať nebude. Spĺňa totižto normu IP67, inými slovami ho môžeš na pol hodinu ponoriť až meter hlboko a nič sa mu nestne.

No a bonus? Bonus je taký, že pri testoch telefón vydržal až hĺbku okolo 10 metrov. Dokonca porazil Samsung, ktorý takúto hĺbku nevydržal a to ponúka ochranu normou IP68, ktorá mu dovoľuje viac v oblasti tekutín. Apple ma teda touto novinkou potešilo, hoci neprekvapilo. Každý už tak trošku vodeodolnosť čakal. Vo firme museli nejako navnadiť aj zákazníkov súčasných modelov, aby mali dôvod vymeniť model. Teraz ho už majú, nielen vďaka dizajnu, ale aj vďaka vodotesnosti.

Vodotesnosť - svetapple.sk

3. Fotoaparát

No a dostávame sa k tretej a poslednej časti tohto článku, ktorou je fotoaparát. Dve šošovky vyzerajú veľmi zaujímavo. Keď sa o nich ešte dávnejšie hovorilo, popravde som mal trošíčku strach, ako asi nový iPhone bude vo finále vyzerať. Dnes už ale viem, že vyzerá super, šošovky mi v podstate nevadia a nijako výnimočne nenarúšajú dizajn zariadenia. Z tohto mi okrem iného vyplýva aj fakt, že Jony Ive je tak trochu génius. mohol to vymyslieť aj ináč, ale toto riešenie je na pohľad asi najpríjemnejšie.

O fotoaparáte asi veľa rozprávať netreba. Spomeniem asi ale to, že ja osobne veľmi rád fotím a už dnes dokážem svojim 6S-kom vytvárať umelecké diela. Sedmička má síce „len“ 12mpx (na každej šošovke) ale jedna slúži ako teleobjektív, zatiaľ čo druhá ako normálna šošovka. Ináč povedané, jednou budeš fotiť, druhou môžeš približovať. Pri ich kombinácií budú fotky fantastické. Apple zmenilo aj slnečnú clonu, tá má len f/1.8, čo určite uvítajú tí, ktorí chcú fotiť v šere. Zlepšil sa aj True tone Blesk. Ten má po novom až 4 diody. Poskytne teda viac svetla pri fotení tmavých predmetov, ktoré bude fotoaparát zachytávať. To znamená lepšiu kvalitu obrazu.

V poslednom rade spomeniem už asi iba geniálny spôsob fotenia autoportrétov. iPhone 7 Plus dokáže rozpoznať tvár na fotke, vystrihnúť ju, vytvoriť si z nej plastický model a vysunúť ju viac do popredia, zatiaľ čo pozadie rozmazať. Práve vďaka tomuto budú aj vďaka tvojmu telefónu vznikať fotky (takmer) ako na profesionálnej zrkadlovke. Super!

Camera - svetapple.sk

Toto sú moje dôvody, prečo si si ho zakúpil ty?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.