Počas posledných týždňov sa neustále stretávame na sociálnych sieťach s názorom, že si používatelia radšej nechajú svoj iPhone 5S ako by ho mali vymeniť za čerstvú novinku, model SE. Na jednej strane takýmto názorom rozumieme, veď telefóny sú po stránke dizajnu takmer totožné. Na strane druhej si ale myslíme, že sa vymeniť predsa len oplatí, sú totižto veci, pri ktorých má model SE jasné výhody ako iPhone 5S!

1.Výkon

V prvom rade začneme asi výkonom. Hoci už aj iPhone 5S ponúka výkonný 64-bitový procesor spolu s koprocesorom Apple M7, iPhone SE ponúka o dve generácie novší hardvér. Ide tu teda o Apple A9 s koprocesorom Apple M9. Ďalšou jasnou výhodou v oblasti výkonu sú 2GB pamäte RAM. iPhone 5S má totižto len 1GB RAM a to pri súčasných náročných aplikáciach a mnohých úkonoch, ktoré na telefónoch človek vykonáva skutočne cítiť.

- Reklama -

Telefón je navyše podstatne výkonnejší aj po stránke grafického výkonu. Znamená to teda, že si ho jednoducho premeníš na takú jednoduchšiu hraciu konzolu. Mobilné hry sú v súčasnosti na celkom vysokej úrovni. Navyše ti podpora iOS vydrží dlhšie ako pri modeli 5S. Pre ten bude zrejme iOS 11 posledným. Pre iPhone SE by mohol byť posledným až iOS 13!

IMG_5328

2. Fotoaparát

Ďalšia výhoda oproti predchodcovi je vo fotoaparáte a v kamere. Telefón totižto dokáže fotiť v rozlíšení 12 megapixelov, iPhone 5S mal len 8 megapixelov a hoci to nie je zásadný rozdiel, kvalitu fotky to určite ovplyvniť môže. Novšie zariadenie má tiež o dosť kvalitnejšiu optiku a senzor, zábery sú teda úplne niekde inde, aj keď musíme uznať, že model 5S vykonáva nádherne zábery aj dnes!

Okrem fotiek na vysokej úrovni, ktoré sa radia medzi tie najlepšie, aké je možné na smartfón odfotiť, dokáže aj natáčať veľmi kvalitné video. Ide o rozlíšenie 4K. Ďalšie funkcie zdedil po iPhone 6S. Nájsť tu môžeme dokonca aj Live Photos!

IMG_5334

3. Výdrž Batérie

Hoci je batéria len o trošíčku väčšia ako pri iPhone 5S, urobí to takmer 2 a pol hodinový rozdiel v konečnom výsledku. Nie, určite to samozrejme nie je iba baterkou, pri lepšej výdrži rozhodovali zrejme aj faktory ako šetrnejší procesor či lepšia optimalizácia s iOS 9. Každopádne, iPhone SE vydrží dlhšie a to je najdôležitejší údaj. Dokonca vraj vydrží dlhšie ako o dosť väčší iPhone 6S. To je naozaj dôvod, ktorý môže presvedčiť o jeho kúpe.

iPhone SE - svetapple.sk

Cena

Nakoniec dodávame ešte jeden dôvod, ktorý je ale tak trošku mimo rebríčka. Tento dôvod sa týka samozrejme ceny zariadenia. Začína už na približne 480€ a za väčšiu 64GB variantu zaplatíš 580€. Hoci Apple deklarovalo $399, ceny boli bez DPH. Každopádne ani cena s DPH nie je taká hrozná, najmä ak si človek pozrie ceny ostatných iPhonov, ktoré ostali v ponuke. Navyše sa to viac oplatí aj z pohľadu konkurencie. Mať najnovší iPhone v menšom tele a zaplatiť menej ako pri Samsungu sa jednoducho oplatí, čo povieš?

iPhone SE - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.