Pokiaľ patríš medzi každodenných používateľov iPhonu, pravdepodobne sa ti už neraz stalo, že sa ti pokazil  Lightning kábel. Hoci ho Apple vyrába s dôrazom na kvalitu, často sa po čase poškodí – zlomí alebo roztrhne. Je to žiaľ guma a guma má tiež svoju trvácnosť. Ako ju však predĺžiť? Ukážeme si 3 triky, ako ochrániť Lightning kábel. Vďaka nim ti tvoj nabíjací kábel vydrží ešte dlhšie a ochrániš ho pred prípadným poškodením!

1) Strunka z pera

Prvým veľmi jednoduchým trikom, ktorý ťa nebude stáť žiadne peniaze a zaberie ti veľmi málo času využíva strunku, ktorú máš vo svojom guľôčkovom pere. Áno, je pravda, že bez nej pero nebude fungovať a prakticky ho môžeš vyhodiť, ale predsa len sa stane, že sem tam nejaké to pero dopíše a čaká ho rovnaký osud. Prípadne môžeš použiť aj pero, ktoré nie je veľmi drahé, stojí ťa pár centov. Hlavná vec, ktorú musí obsahovať je struna pri systéme vysúvania a zasúvania hrotu.

- Reklama -

Práve táto malá strunka sa dá veľmi ľahko použiť na ochranu tvojho Lightning kábla. Keďže sa láme prevažne v miestach konektoru, ktorý zapájaš do svojho iPhonu či iPadu. Práve to je to miesto, ktoré treba dostatočne ochrániť. Jednoducho vyber z pera spomínanú strunku, namotaj ju do kábla (vyžaduje nechty) a týmto spôsobom ho spevni. Okrem klasickej gumovej povrchovej úpravy bude tvoj kábel chrániť ešte aj kovová výstuž, ktorá mu nedovolí ohnúť sa tak, aby sa poškodil. Jednoduché a takmer zadarmo!

Pružinka - svetapple.sk
Ako ochrániť Lightning kábel – pružinka – svetapple.sk

2) Trik so špagátom

Druhý spôsob, ktorým môžeš ochrániť svoj kábel je trik so šnúrkou. Tento trik je prakticky veľmi jednoduchý a tiež ťa nemusí stáť skoro nič. Špagát môžeš kúpiť v obchode za pár korún, poprípade vytiahni šnúrku so starých topánok alebo iného oblečenia. K tomuto triku budeš potrebovať ale trošíčku zručnosti. Nie je to ale nič, čo by bežný človek nebol schopný zvládnuť. Jednoducho zoberieš šnúrku, urobíš si na kábliku uzol a jednouchým postupom ho obmotáš okolo kábla.

To, akú dĺžku si vyberieš, je už len a len na tebe, no odporúčame si vybrať niekoľko centimetrov, aby sa kábel nemal možnosť zlomiť. Aj toto je spôsob, ktorým svoj Lightning konektor môžeš ochrániť pomerne rýchlo a hlavne lacno.

Špagát - svetapple.sk
Ako ochrániť Lightning kábel – šnúrka – svetapple.sk

3) Nitky

Tretí spôsob bude možno trošíčku pripomínať ten druhý, nakoľko ide o podobný štýl až na to, že vďaka tomuto triku bude tvoja nabíjačka odlišná, ako ktorákoľvek iná nabíjačka tvojho kamoša. Základom je vybrať si 4 nitky, podľa vkusu vyberaj aj farbu. Pokiaľ patríš medzi tých konzervatívnejších, môžeš sa pohybovať pri jednej farbe, pokiaľ máš rád kontrast, môžeš pomiešať bielu a čiernu, no a pokiaľ máš rád farby, môžeš vybrať rôzne.

Postup práce je rovnako, ako na predošlých dvoch spôsoboch, veľmi jednoduchý. Stačí, ak zoberieš 4 nitky a spojíš ich dokopy. Na konci Lighting kábla urobíš uzlík a podložíš ho niečim ťažkým (v tomto prípade postačí aj iPhone. Následne už len 4 nitkami obmotávaš celý káblik až kým sa nedostaneš ku koncu. Priznáme sa, že tento spôsob nám príde zo všetkých troch najmenej účinný, no ak je človek šikovný, vie ho skombinovať napríklad aj s číslom 1.

Ku všetkým trom návodom prikladáme aj video, aby sa ti lepšie pracovalo. Tak čo povieš, vyskúšaš niektorý z nich? 🙂

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.