Mnoho ľudí býva pri výbere nového smartfónu nerozhodných. Niektorých odrádza cena a u iných vzniká psychologický efekt spojený s myšlienkou „však ja ešte jeden rok vydržím“. Ak ale hľadáte skôr dôvody, pre ktoré by ste si mali kúpiť najnovší iPhone 13, v tomto článku ich nájdete hneď päť.

Nie všetky sú spojené s jeho hardvérom a niektoré funkcie má už aj predošlý model. Ako celok to však dáva zmysel a my sme presvedčení o tom, že Apple vytvorilo v roku 2021 veľmi zaujímavé zariadenia. Veď posúďte sami.

5. Podpora 5G pripojenia 

5G je piata generácia technológie širokopásmových mobilných sietí, vďaka ktorej je online pripojenie rýchlejšie, výkonnejšie a pohotovejšie než čokoľvek, čo ste poznali doteraz.

Keď sa 5G rozšíri po celej krajine, budeme svedkami toho, že sa stane nevyhnutnou súčasťou života všetkých obyvateľov tak ako 4G. iPhone 13 je druhým smartfónom od Apple, ktorý ponúka 5G pripojenie.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo by ste ho mali zvážiť pri výbere nového zariadenia. Oproti iPhonu 12 tiež ponúka väčšiu batériu, ktorá je pri tejto technológii veľmi dôležitá, keďže 5G je energeticky náročnejšie než 4G. O tom si však popíšeme nižšie.

Prečítajte si tiež  Apple vám veľkoryso umožní opraviť si displej na iPhone 13 bez zabitia Face ID

Aké výhody môže mať 5G v iPhone 13? 

 • Na iPhone 13 môžete naživo sledovať videá v rozlíšení 4K bez oneskorenia.
 • Online hranie bude prebiehať bez akýchkoľvek lagov či bugov.
 • Všetky súbory stiahnete či odošlete prakticky okamžite. Čakanie je veľmi zriedkavé.
 • Inteligentný dátový režim umožňuje iPhonu 13 určiť, kedy má používať 5G a kedy má šetriť batériu.

4. iPhone 13 má skutočne vydarený dizajn

Vždy, keď Apple oznámi nový iPhone, väčšina ľudí sa teší na jeho vizuálnu stránku. iPhone 13 má nádherný a odolný dizajn s plochými hranami a hliníkovým/kovovým rámom.

Displej je navyše vybavený keramickým štítom – najtvrdšie a najodolnejšie sklo pre smartfóny súčasnosti. V praxi to znamená, že ho rozbijete podstatne ťažšie než niektoré staršie modely.

iPhone 13 má v porovnaní s predchodcom z hľadiska dizajnu tri zásadné zmeny. Ide o umiestnenie fotoaparátov (a ich veľkosť), veľkosť výrezu pre Face ID a prepracované farby. Spomenúť však môžeme aj o 0,25 mm hrubšie telo, čo spôsobili kamerové technológie ale aj väčší akumulátor.

A aj keď je iPhone 13 veľmi podobný ako iPhone 12, po vizuálnej stránke si zobral z minuloročného dizajnu len to dobré a zvyšok vylepšil. Z nášho pohľadu je výsledok vynikajúci a tak iPhone 13 považujeme za jeden z najkrajších modelov, aké kedy Apple predstavilo.

3. Úžasné kamery posúvajú iPhone 13 na úplne novú úroveň – Fotenie a natáčanie videa je radosťou 

iPhony sú preslávené tým, že majú vynikajúce fotoaparáty a každá nová generácia prináša obrovské vylepšenia oproti tej predchádzajúcej. iPhone 13 obsahuje veľký širokouhlý snímač, ktorý zachytáva o 47 % viac svetla, čo vám pomôže dosiahnuť ostrejšie a kvalitnejšie fotografie aj počas šera alebo tmy.

Okrem 12 Mpx širokouhlého a 12 Mpx ultraširokouhlého fotoaparátu je iPhone 13 vybavený aj novým procesorom A15 Bionic, ktorý urobil určité pokroky v oblasti spracovania obrazu. Výsledné snímky teda zdokonaľuje aj umelá inteligencia.

Na zachytávanie dokonalých selfies vám poslúži 12MP predný TrueDepth fotoaparát, ktorý dokáže využiť nočný aj portrétny režim, pričom druhý z nich poskytuje šesť rôznych efektov (Prirodzený, Štúdiový, Kontúry, Scéna, Scéna Mono a Mono s vysokým kľúčovým svetlom).

Pridajte si Svetapple.sk aj na Instagrame. Každý deň prinášame množstvo zaujímavého obsahu, ktorý je trochu iný než tu na webe.

Počas nahrávania videa má iPhone 13 k dispozícii aj nový režim Cinematic. Ten natáča v Dolby HDR a dokáže pracovať so špeciálnym „filmovým“ zaostrovaním.

Používateľ tak môže prepínať medzi ostrými a neostrými objektmi či postavami tak, že za nimi vzniká dokonalý bokeh efekt. Je to v podstate niečo podobné ako portrétny režim pre fotoaparát. Pre lepšie pochopenie si pozrite video pod týmto odstavom:

Ak si navyše zaobstaráte iPhone 13 Pro alebo iPhone 13 Pro Max, k dispozícii budete mať aj tretí teleobjektív, makro režim či LiDAR skener. Všetko sú to ale technológie, ktoré zúžitkujú skôr profesionáli. Bežný človek sa bez problémov uspokojí aj s tým, čo mu ponúka lacnejší iPhone 13 alebo menší iPhone 13 mini.

2. Podpora všetkých funkcií v iOS 15

Spoločnosť Apple vydala operačný systém iOS 15 ešte 20. septembra, čo bolo len niekoľko dní po predstavení iPhonu 13. V podstate tým dala jasne najavo, že iPhone 13 a iOS 15 majú ísť ruka v ruke a navzájom sa dopĺňať svojimi schopnosťami.

Hoci máte k operačnému systému iOS 15 prístup aj na predošlých iPhonoch, čip A15 Bionic so 6-jadrovým CPU, 4/5-jadrovým GPU a 16-jadrovým Neural Enginom poskytuje najrýchlejší a najkomplexnejší zážitok z každodenného používania. Navyše niektoré funkcie už na starších modeloch nie sú k dispozícii.

Prečítajte si tiež  Recenzia iPhone 13 mini: Kompaktný smartfón do každého vrecka

Niečo z noviniek v iOS 15

 • Vylepšené FaceTime hovory – izolácia hlasu a rozmazané pozadie.
 • Zdieľanie hudby, televíznych programov a obrazovky s ostatnými používateľmi pomocou funkcie SharePlay.
 • Automatický prepis alebo preklad textu na fotografiách (Live Text).
 • Služba iCloud Private Relay dokáže šifrovať vašu IP adresu a údaje o prehliadaní v prehliadači Safari, čím napomáha ochrane súkromia.

1. iPhone 13 má fyzicky väčšiu batériu, ktorá vydržío niekoľko hodín dlhšie! 

Spoločnosť Apple zvyčajne nezverejňuje priemernú výdrž batérie svojich iPhonov, pretože tá závisí od spôsobu ich používania. iPhone 13 však obsahuje fyzicky väčšie batérie, ktoré sa môžu pochváliť dlhšou výdržou na jedno nabitie. Vysokej energetickej účinnosti navyše napomáha aj úsporný procesor A15 Bionic.

Takto sa medziročne zvýšila výdrž batérie 

 • iPhone 13 mini dosiahne o 1,5 hodiny dlhšiu výdrž ako iPhone 12 mini
 • iPhone 13 dosiahne o 2,5 hodiny dlhšiu výdrž ako iPhone 12
 • iPhone 13 Pro dosiahne o 1,5 hodiny dlhšiu výdrž ako iPhone 12 Pro
 • iPhone 13 Pro Max dosiahne o 2,5 hodiny dlhšiu výdrž ako iPhone 12 Pro Max

iPhone 13 vs iPhone 12 presná kapacita batérie v mAh

 • iPhone 13‌ mini vs iPhone 12 mini – 2 406 mah vs 2 227 mAh
 • iPhone 13‌ vs iPhone 12 – 3 227 mAh vs 2 815 mAh
 • iPhone 13‌ Pro vs iPhone 12 Pro – 3 095 mAh vs 2 815 mAh
 • ‌iPhone 13‌ Pro Max vs iPhone 12 Pro Max – 4 352 mAh vs 3 687 mAh

Koľko stoja jednotlivé verzie iPhonu 13? 

Na záver sa pozrieme na to, koľko stoja jednotlivé verzie iPhonu 13 na slovenskom trhu. Prvé sumy sú vždy tie, ktoré stanovuje výrobca a nájdete ich napríklad u resellerov. Druhé ceny potom odkazujú na Heuréku a zobrazujú aktuálne najvýhodnejšie ponuky na trhu:

iPhone 13 mini slovenské ceny: 

iPhone 13 slovenské ceny: 

iPhone 13 Pro slovenské ceny: 

iPhone 13 Pro Max slovenské ceny: 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.