iPhonu 8 je už plný internet a my si uvedomujeme aj fakt, že toho môže byť skutočne veľa a ťažko sa v tom orientuje. Presne preto sme sa rozhodli napísať článok o 5 absolútne najdôležitejších veciach, ktoré prinesie iPhone 8. Poďme teda na to!

 1) Displej

Začneme displejom, ktorý bude najväčším lákadlom, novinkou a tiež dizajnovou zmenou iPhonu 8. Súčasné modeli majú uhlopriečku 4,7″ (5,5″ model Plus). Nový iPhone príde v tomto smere so zlepšením a to na 5,8″ takže používatelia si užijú zase o čosi viac aj keď je pravda, že displej bude o čosi užší, no za to dlhší. Prečo? musí sa zmestiť do tela iPhonu 7, pretože model 8 bude mať presne takéto rozmery s tým, že sa raz a navždy zbaví okrajov.

- Reklama -

Nenájdeme tu dokonca ani Home Button, jeho zakomponovanie bude priamo v systéme iOS v čisto dotykovej forme. (Pravdepodobne najväčšia zmena v ovládaní iPhonu v celej jeho histórií). Technológia, s ktorou bude displej pracovať bude OLED, po prvý krát použitá v iPhone. Doteraz sme ju mohli vidieť z palety Apple produktov jedine na Apple Watch. Predná strana bude teda to najdôležitejšie na celom iPhone 8!

Displej iPhonu 8 so zaoblenou hranou - svetapple.sk
Displej iPhonu 8 so zaoblenou hranou – svetapple.sk

2) Bezpečnosť

Druhá novinka bude bezpečnosť povznesená na celkom inú úroveň. Na únikoch si si určite všimol obdĺžnik, ktorý sa na nachádza na vrchnej strane displeja, akoby z neho bolo vykrojené. Ten tu nie je len kvôli kamere a fotoaparátu ale aj kvôli špeciálnym infračerveným senzorom, ktoré by mali byť schopné vytvoriť 3D obraz tvojej tváre. Na základe neho bude potom možné napríklad odomykanie, nevylučuje sa ale, že práve vďaka špeciálnym senzorom ukrytým na tomto mieste budeme môcť iPhone 8 ovládať aj napríklad gestami či pohybom očí!

Čo sa stane s Touch ID žiaľ zatiaľ nevieme, predpokladáme, že sa premiestni buď do power tlačítka alebo na zadnú stranu, kde sme to mohli vidieť aj na niekoľkých únikoch. Nie je to príliš estetické riešenie, ale z praktického hľadiska ujde. Najlepšie by ale bolo, keby sa Touch ID skrývalo priamo v dotykovom displeji, toto riešenie ale mnohí analytici žiaľ vylučujú tak uvidíme, možno sa necháme prekvapiť. Tak či onak, iPhone 8 bude aj vďaka skenovaniu tváre opäť najbezpečnejší iPhone všetkých čias a neboj sa sfalšovanie fotkou alebo videom určite nebude možné, na to všetko už má Apple bezpečnostný systém vyškolený!

Novinka pri iPhone 8 bude aj skenovanie tváre - svetapple.sk
Novinka pri iPhone 8 bude aj skenovanie tváre – svetapple.sk

3) Baterka

Nepoznáme jej konkrétnu kapacitu ale vieme, že bude obrovská pretože sa nebude nachádzať len v obdĺžnikovej forme ale ako jedna z prvých tu bude použitá celkom nová technológia LG, vďaka ktorej bude môcť byť tvarovaná do písmena „L“. Väčší objem potom znamená viacej % a to dlhšiu výdrž. Pravdepodobne bude na úrovni iPhonu 7 Plus. Tam je fantastická, vieme to z vlastných skúseností. Pri rozmeroch iPhonu 7 to bude veľmi príjemná zmena.

Ďalšie novinky súvisiace s baterkou budú potom bezdrôtové a rýchle nabíjanie. Prvé z dvojice nebude však nič priekopnícke. Dočkáme sa len technológie, ktorú už poznáme aj od konkurencie. Navyše podložka pravdepodobne nebude súčasťou balenia ale bude si ju nutné dokúpiť ako samostatný doplnok. Výborné by ale malo byť rýchle nabíjanie, to by malo dobiť telefón zhruba za 30 minút na približne 80% kapacity, čo určite ocení nejeden používateľ, ktorý sa ponáhľa, no nemá si kde nabiť telefón a bez neho skrátka nemôže žiť.

Takto nejako by mala vyzerať nová "L" baterka pre iPhone 8 - svetapple.sk
Takto nejako by mala vyzerať nová „L“ baterka pre iPhone 8 – svetapple.sk

4) Dizajn

Apple sa vracia ku koreňom po dizajnovej stránke. Konkrétne do roku 2010, kedy bol predstavený dizajnovo veľmi revolučný iPhone 4. Podľa mnohých išlo na tú dobu o to najkrajšie, čo priemysel so smartfńmi vôbec poznal. Sklo sa nenachádzalo len na prednej, ale aj na zadnej strane tohto produktu a vyzeralo to naozaj luxusne. Všetko oddeľoval kovový rámček. Tak by to malo byť aj v prípade iPhonu 8. Ako sme už spomenuli, dizajn prednej časti bude „od rohu k rohu“, no a na tej zadnej tak isto nájdeme sklenenú úpravu. Rámik okolo zariadenia bude pravdepodobne z ocele.

Novinkou však budú farby. Pravdepodobne prídeme o 3 varainty a to Gold, Rose Gold a Black. Naopak však príde nový variant Blush Gold, čo bude niečo medzi súčasnými zlatými verziami. Silver a Jet Black (farba sa pravdepodobne premenuje len na Black) ostanú v ponuke.

iPhone 8 s úplne novým dizajnom - svetapple.sk
iPhone 8 s úplne novým dizajnom – svetapple.sk

5) Výkon

Dôležité bude aj to, čo sa vlastne bude nachádzať pod kapotou. Nájdeme tu super-výkonný procesor Apple A11, ktorý ponúkne doposiaľ nezverejné parametre. Zo zásady ale vieme, že telefón bude zase o čosi rýchlejší ako iPhone 7 Plus a vzhľadom na to, že práve tento smartfón v súčasnosti ešte stále (áno aj po roku) patrí medzi to najvýkonnejšie, čo kedy vzniklo, Apple bude mať najväčšieho konkurenta paradoxne z vlastných radov.

Operačná pamäť RAM ostane na 3GB tak ako pri iPhone 7 Plus, spoločnosť sa teda nebude vydávať cestou „premotivovaných“ Android výrobcov, ktorí nemajú problém do smartfónu zasadiť 6GB či dokona 8GB RAM. Aj tak im to oproti papierovo slabšiemu iPhonu nepomôže.

Úložisko bude tiež poriadna zmena. Základ bude tvoriť bude 32GB alebo 64GB, no a potom nájdeme hneď 256GB a 512GB variant. Nebude teda prekvapením, keď niekoho iPhone bude disponovať o čosi väčším úložiskom ako má tvoj MacBook. Mnohým to možno príde nelogické ale využitie predsa len bude mať. iPhone 8 príde so 4K videami pri 60fps a tie si teda vypýtajú neuveriteľne veľa miesta. V tomto smere by mohlo byť väčšie úložisko predsa len dobré ale popravde, naozaj niekto potrebuje 512GB v telefóne?

Telefón by mal ponúknuť aj o čosi vyšší výkon ako súčasná generácia. Opäť pôjde o kráľa smartfónov v rýchlostných testoch - svetapple.sk
Telefón by mal ponúknuť aj o čosi vyšší výkon ako súčasná generácia. Opäť pôjde o kráľa smartfónov v rýchlostných testoch – svetapple.sk

To bude asi všetko, toto sú asi tie najdôležitejšie novinky, na ktoré sa môžeme postupom času tešiť. iPhone 8 bude super aj keď si to mnohí nemyslia a neveria tomu. Apple ale vždy vie nájsť cestu aj ku svojim odporcom. Čo si myslíš o novinkách ty, tešíš sa na ne?

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.