Dovolenkové časy sa začínajú a ty sa už určite tešíš na to, ako sa čoskoro vydáš na svoju cestu do zahraničia obklopený rodinou či priateľmi, s ktorými stráviš niekoľko krásnych dní. Predstava dovolenky býva častokrát príjemná avšak treba myslieť aj na tie menej príjemné vecí, ako je napríklad výdrž iPhonu v prípade, že ho nebudeš môcť dlhšie nabíjať. My sme sa ti práve preto rozhodli spísať 5 tipov na to, aby ti baterka vydržala čo najdlhšie. AK máš záujem o kúpu Powerbanky, viac sa dozvieš v tomto článku.

Mobilné dáta a aplikácie na pozadí

Prvú vec, ktorú pravdepodobne budeš musieť v zahraničí urobiť tak či tak je vypnutie mobilných dát a teda mobilného internetu, za ktorý sa v prípade, že nemáš zakúpený špeciálny dátový balíček platia mastné sumy. Mobilné dáta a teda neustále sa pripájanie na sieť žerie pomerne dosť batérie a to dvojnásobne platí, pokiaľ používaš LTE (4G). Práve preto by si mal dáta vypnúť a ušetriť tým aspoň trochu baterky. Pokiaľ však ešte vypneš aj aplikácie na pozadí, ktoré medzi sebou pracujú práve s mobilnými dátami (čo znamená, že počas dovolenky ich potrebovať nebudeš)  ušetríš ďalšie percento. Taktiež nezabudni vypínať Wifi a Bluetooth, pokiaľ ich práve nepoužívaš.

Mobilné dáta: Nastavenia>Mobilné dáta

Aplikácie na pozadí: Nastavenia>Všeobecné>Osviežovanie aplikácií na pozadí

Vypni si mobilné dáta - svetapple.sk
Vypni si mobilné dáta – svetapple.sk

Polovičný jas

Ak ideš na dovolenku, určite nezabúdaj na jas displeja. Ono je síce pekné užívať si kvalitu retiny plnými dúškami avšak tieto plné dúšky sa najviac prejavujú na výdrži batérie. Práve preto sa nehanbi jas znížiť minimálne na polovicu čím ušetríš ďalšie percentá, ktoré neskôr zužitkuješ. Aj keď je síce pravda, že pi polovičnom jase je displej iPhonu na slnku omnoho horšie čitateľný, keď sa chce tak sa dá a keď je nutné niečo ušetriť, tak je nutné aj niečo obetovať.

Zníži si jas - svetapple.sk
Zníži si jas – svetapple.sk

Režim lietadlo

Pokiaľ ideš na dlhšie na miesta, o ktorých vieš, že majú problém s pokrytím signálu, svoj iPhone môžeš dať do režimu lietadlo, ktorý sa používa okrem cestovania v spomínanom dopravnom prostriedku vo veľkom aj napríklad v škole či v práci. Tento režim ti automaticky stopne prihlasovanie sa do mobilnej siete čím v prípade, že si v oblasti so slabým pokrytím ušetríš obrovské množstvo baterky. Prečo? Tvoj iPhone sa totiž bude snažiť neustále vyhľadávať sieť a chytať silnejší a silnejší signál, no vzhľadom na to, že sa mu to nebude dariť, odzrkadlí sa to na percentách baterky, ktoré zmiznú podstatne rýchlejšie, ako by bol iPhone prihlásený v sieti s dobrým signálom. Práve preto nezabudni na režim lietadlo. Vďaka nemu môžeš predĺžiť výdrž aj na niekoľko dní.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako natáčať video na iPhone s prehrávaním hudby na pozadí?

Lokalizačné služby

Množstvo aplikácii kontroluje tvoju polohu aj keď o tom možno ani nevieš. Práve preto by si mal zakázať lokalizačné služby čo najviac aplikáciám, ktoré v zahraničí nevyužiješ. Tie totiž míňajú veľmi veľa batérie a často sú to appky, ktoré na dovolenke ani nepotrebuješ. Jedine v prípade, že potrebuješ navigáciu, ale keďže sa služby dajú vypínať pre jednotlivé appky samostatne, nie je to problém.

Spotlight, Siri, jednoducho vypni všetko, čo sa dá

A dostávame sa k poslednej časti, ktorá ti prezradí, čo všetko ešte môžeš vypnúť pre lepšie šetrenie. Určite začni vypnutím Siri, ktorá ti bude bez internetu aj tak na nič a pokračuj cez Spotlight, ktoré bude menej zaťažovať procesor a tým aj šetriť baterku. Taktiež nemusíš mať zapnutý Handoff a v neposlednej rade vypni aj notifikácie. Práve notifikácie taktiež vo veľkom zaťažujú procesor a mimo iného aj míňajú mobilné dáta. Je to taktiež dobrý spôsob ako ušetriť baterku na dovolenke.

Vypni všetko čo sa dá - svetapple.sk
Vypni všetko čo sa dá – svetapple.sk

Toto bolo zatiaľ od nás všetko. V návode sme sa snažili spísať všetky základné nápady, na ktoré by si nemal pri vycestovaní do inej krajiny zabudnúť. Vďaka týmto tipom nezabudneš na základné úkony pre podstatné predĺženie výdrže.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.