Všade sa určite dočítaš najaktuálnejšie témy, ktoré hovoria o tom, aké fantastické novinky priniesol Apple vo svojom novom iPhone. To, čo sa však už tak všade nedočítaš je to, čo tak trochu zabudol predstaviť. Áno, sme Apple magazín a sme milovníci každého iPhonu. To ale neznamená, že ho nemôžme skritizovať, týchto 5 vecí nám v novom iPhone proste trošku chýba.

Displej

Displej? Veď displeje malo Apple vždy dokonalé. To je síce pravda, ale mohol byť aj lepší. Netvrdíme, že musel zrovna prísť s UHD rozlíšením. Na iPhone 7 Plus FullHD dokonalo stačí. Nič by sa ale nestalo, keby rovnaké rozlíšenie dostal aj menší model. V roku 2016 to už nie je nič výnimočné a menší model má predsa len pri miernom sústredení sa na dotykovú plochu problém s tým, že človek je schopný vidieť pixely.

Pixely a rozlíšenie sú len jedna strana mince. Displej síce dostal širšiu škálu farebného zobrazenia a tiež o 25% väčší jas, vďaka čomu bude napríklad na silnejšom slnku lepšie čitateľný, povedzme si ale na rovinu, že na OLED zobrazenie sa to stále nechytá. Možno by ťa napadlo, že Apple môže mať práve s touto technológiou mierny problém, ale nie je to pravda. OLED je technológia, ktorú si v Apple zrejme odložili na budúci rok, či až ten ďalší, kedy je v pláne iPhone 8.

Poslednou zmenou, ktorou mohlo Apple potešiť je aj technológia OLED displeja, ktorý je po stranách zaoblený. Po pravde, to sme ale neočakávali a tak nám zaoblený displej v novinke v

nechýba.

iPhone - svetapple.sk

Bezdrôtové nabíjanie – Smart konektor

Ako už určite vieš, Apple sa okrem toho, že predstavilo celkom nový procesor, ktorý je až 4-jadrový, no veľmi úsporný, pochválilo aj tým, že vďaka nemu je schopný nový iPhone ušetriť pomerne dosť batérie. Na prezentácií sme mali možnosť počuť odhad, ktorý hovoril zhruba o +2 hodinách výdrže v prípade 4,7″ modelu oproti 6s. Čo sa týka väčšej verzie Plus s 5,5″ displejom, tu sa výdrž batérie zlepšila o rovnú hodinu. Nie je to veľa, ale pri iPhone každá minúta dobrá.

Čo ale Smart konektor? Práve ten sa mal pôvodne nachádzať na väčšom iPhone 7 Plus a zrejme aj na tom menšom, avšak tu to úniky nenasvedčovali. Práve tento konektor nájdeme aj na súčasných iPadoch a vďaka nemu je možné bezdrôtovo nabíjať telefóny, čo je v dnešnej dobe pomerne bežná vec. Prítomnosť tohto konektora zatiaľ v iPhone určite nečakaj. Je to škoda, no na druhú stranu, Apple asi vie prečo túto technológiu nevyužilo. Je dosť možné, že sa iPhone nabíjal príliš dlho a tiež je možné, že sa nabíjal ideálnu dobu, avšak Apple nechce vystrieľať všetky náboje a niečo si potrebuje ponechať aj na budúcoročný model.

Bezdrôtové nabíjanie - svetapple.sk

V balení nie sú AirPods

Fajn, iPhone 7 nemá 3,5mm jack. Vo svete sa tento fakt opisuje ako hrozná „tragédia“, no v reále to až taký problém zase nie je. Apple už veľakrát spravilo rozhodnutie, ktoré sa ľuďom nepáčilo. Tí si ale po určitej dobe zvykli a začali používať technológie, ktoré sú lepšie a modernejšie. V tomto prípade je to Bluetooth. I keď je možno pravda, že niekomu sa nechce slúchadlá nabíjať každú chvíľu, je to na druhú stranu určite lepšie ako po vreckách furt nosiť káble a rozmotávať ich. Je to budúcnosť a odstránenie jacku, ktoré nás síce nepotešilo kvitujeme, nič tak strašné sa zas nestalo.

Čo nás ale tak trošku nemilo zarazilo je fakt, že v balení človek nenájde slúchadlá AirPods, ktoré Apple predstavilo tiež. Nájde tu len klasické EarPods s Lightning koncovkou a redukciou na pripojenie 3,5mm sluchátok cez Lightning. AirPods Apple predáva ako samostatný produkt a to za poriadne mastných 169$. Na jednu stranu sú síce moderné, ale táto cenovka je prestrelená. Navyše, ak si niekto kupuje iPhone, ktorý je podstatne drahší ako väčšina normálnych smartfónov na trhu, už by očakával, že takéto slúchadlá by mohli byť v balení. Žiaľ, nestalo sa tak. Mnohí by mohli argumentovať, že keď má človek na iPhone, má aj na AirPods, toto tvrdenie je ale hlúpe. Ak si niekto kúpi za dajme tomu 1000€ lepší model 7 Plus so 128GB pamäťou, nechce míňať ďalších 150€ na slúchadlá. Už tých 1000€ za spotrebnú elektroniku nie je úplne málo, však?

AirPods - svetapple.sk

Chýba nám Space Gray

Chlapci v Apple sa očividne veľmi snažili, to musíme uznať. Príchod verzie Jet Black zase raz ukázal, v ktorej variante bude nový iPhone najpredávanejší. Nechceme tvrdiť, niečo neoficiálne, no náš názor je taký, že väčšina iPhonov bude práve v tejto verzii. Apple nás veľmi milo potešilo aj tým, že táto verzia nie je drahšia ako ostatné, aj keď na jej kúpu si človek musí kúpiť minimálne 128GB verziu. V klasickej 32GB Jet Black nie je dostupný. Nech to už je ale akokoľvek, jednu vec Apple vyradil. Space Gray varianta bola doteraz najpopulárnejšia, no vo firme ju nahradili verziou Black.

Netvrdíme, že takýto iPhone je škaredý, to vôbec. Model v nej vyzerá až veľmi dobre, no na druhú stranu, v ponuke ostala varianta Silver, ktorú kupovalo asi najmenej ľudí. Náš názor na toto celé je taký, že Apple pokojne mohlo predstaviť až 6 farebných variantov. Veľa ľuďom bude určite práve Space Gray veľmi, veľmi chýbať!

iPhone 7 - svetapple.sk

Cena

Dostávame sa asi k najväčšiemu tohtoročnému problému nových iPhonov a tým je práve cena. Novinka priniesla nové možnosti úložiska, ktoré sú síce lepšie, no popravde, zapaltíme si za ne ešte viac ako minulý rok. Inými slovami nás Apple donúti kúpiť si viac, ale za viac peňazí. Zdražel ako základný model, tak aj ďalšie verzie. iPhone 7 Plus 128GB stojí okolo 1049€ na našom trhu a to je pre tunajší trh za smartfón neskutočne veľa. Minulý rok stál porovnateľný iPhone 999€ a verzia, ktorú nový model nahradil, teda 64GB variant „len“ 899€. Apple sa nebálo teda pridať ešte 150€ na vrch, čo je skutočne dosť. Dúfajme, že sa ale toto neustále zdražovanie už raz zastaví.

Aj v Apple to stále môžu prehnať a nemusí to dopadnúť práve ideálne. V horšom prípade sa môže stať, že nové iPhony ľudia doslova prestanú kupovať. Sám iPhone milujem, ale toto zdražovanie je už prehnané. Aký máš na nové modely názor ty?

iPhone 7 - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.