Spoločnosť Apple aktuálne dokončuje iPhone 16, ktorý nám predstaví už o cca štyri mesiace na svojom tradičnom septembrovom evente. Zariadenia prejdú miernou zmenou dizajnu, hardvéru a tiež fotoaparátov. Podľa dnešného úniku sa však môžu výrazne zlepšiť schopnosti základných modelov iPhonu 16 a iPhonu 16 Plus.

Už dávnejšie sme písali o tom, že Apple v roku 2024 uvedie na trh spolu s iPhonom 16 aj nové procesory s označením A18 a A18 Pro, takže nebude recyklovať staršie čipy s predošlých modelov. Môžeme však predpokladať, že čip A18 bude len premenovaným procesorom A17 Pro, vďaka čomu ponúkne 6-jadrovú GPU a takisto hardvérovo ackelerovaný ray-tracing.

Túto informáciu čiastočne potvrdzuje aj známy analytik Jeff Pu vo svojom úniku, v ktorom sa venoval prevažne iPhonu 17. Pu tu uviedol, že Apple v roku 2024 zjednotí operačnú pamäť RAM pri dostupných aj prémiových iPhonoch 16.

iPhone 16 / 16 Plus dostane viac RAM

Zákazníci by sa vďaka tomu mali dočkať v každom jednom modeli až 8 GB RAM, vďaka čomu budú smartfóny dostatočne výkonné na to, aby si na nich užili aj náročnejšie hry.

Podotknúť tu treba, že súčasný iPhone 15 / 15 Plus má 6 GB RAM a prémiový iPhone 15 Pro / 15 Pro Max až 8 GB RAM.

A aj keď sú dnes tieto hry výsadou len pre verzie „Pro“, netreba zabúdať, že Apple ich chce rozširovať medzi čo najväčší počet zákazníkov, vďaka čomu môže zarábať na províziách (ide o drahé tituly) a zároveň motivovať vývojárov a tvorcov, aby sa platforme iOS venovali v ešte väčšej miere.

iPhony tak môžu oslovovať širšie spektrum zákazníkov vrátane tých, ktorí dnes používajú konkurenčné smartfóny s operačným systémom Android.

Procesor A18 Pro bude fyzicky väčší

Čip A18 Pro a iPhone 16 Pro Max
Zdroj: Apple, YouTube / #ios beta news (úprava redakcie)

Zároveň tiež platí, že procesor špičkový A18 Pro, ktorý sa objaví v iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max by mal byť výkonnejší aj vďaka tomu, že bude fyzicky väčší. Pomocou tohto triku doň Apple pri rovnakom výrobnom procese bude schopný vtesnať väčšie množstvo tranzistorov.

A ak sa teraz pýtate, na čo to bude vlastne dobré, odpoveď je jednoduchá. iPhone 16 Pro / 16 Pro Max by mal excelovať aj na úrovni umelej inteligencie, ktorá sa bude spracovávať priamo na zariadení.

No a to si vyžaduje vysoký výkon, aby dokázala pracovať rýchlo a hlavne efektívne. Viac nám však ukáže až čas.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Superpočítač od Amazonu za 21 tisíc EUR objavil 9 nových druhov koronavírusu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -