Dnes ti prinášame odbornú analýzu výkonu, ktorá ťa presvedčí, že ani 6GB RAM nestačí na to, aby mohol konkurenčný smartfón poraziť súčasnú jednotku na trhu, ktorou je jednoznačne iPhone. Web Appleinsider pre nás pripravil nádherne spracované informácie, ktoré nám ukazujú, že výrobcovia majú stále čo robiť, aby dobehli náskok, ktorý tu stanovilo Apple!

Test rýchlosti

Na to aby sme mohli posúdiť, či je niečo rýchlejšie alebo naopak nie potrebujeme samozrejme vidieť najprv nejaký ten test, prípadne video, ktoré nás o tomto presvedčilo. V teste rýchlosti, ktorý bol objektívny na plnej čiare vyhral samozrejme jablkový iPhone 7 Plus, ktorý má už len tak mimochodom pol roka. Za sebou nechal aj najnovšieho hráča v triede, Samsung Galaxy S8 a rovnako tak OnePlus 3T, ktorý sa chváli tým, že jeho operačná pamäť dosahuje hodnotu 6 GB. Ak ti teda záleží na tom, aby tvoj telefón fungoval na 110%, určite kupuj iPhone.

- Reklama -

Okrem iného dostaneš aj veľmi jednoduché používateľské rozhranie iOS, ktoré je v mnohých odvetviach lepšie ako konkurenčné od Androidu.

tabulka - svetapple.sk

Na vyššie uvedenej tabuľke potom môžeš vidieť testy, ktoré boli vytvorené pomocou AnTuTu či Geekbench 4. Ide o aplikácie, ktoré sú známe tým, že merajú veľmi presne. Ide tu o číselné rozdiely. Ako môžeš vidieť tak iPhone aj tu vyhráva v podstate na plnej čiare. Okej, aby sme ale nechválili iba Apple, v jednom bode vyhral aj novo predstavený Samsung Galaxy S8. Hovoríme o teste viacerých jadier. Tu porazil Samsung Galaxy S8 konkurenčný iPhone o 249 bodov. Dosiahol tak celkovo 6202 bodov. Hoci je spomínaných 249 bodov len malé číslo, výhra je výhra.

Nutné je ale podotknúť to, že dôležitejší je výkon jedného jadra, v ktorom zase jasne vyhráva iPhone a to či už s modelom 7/7 Plus alebo s modelom 6S či SE. Ide totižto o výkon, ktorý telefón bežne využíva pri používaní väčšiny aplikácií. Viacjadrový výkon je dôležitý len zriedka a rozdiel medzi výhrou Samsungu a prehrou Applu je len minimálny, zatiaľ čo pri jedno jadrovom teste pomerne dosť veľký!

iPhone svojim fantastickým výsledkom určite vďačí aj jednoduchému chipsetu, ktorý je možno o čosi menej výkonný ako má konkurencia, no za to funguje podstatne lepšie a to vďaka operačnému systému iOS 10, ktorý je úplne dokonalo „zžitý“ s hardvérom, ktorý nájdeme v zariadení.

Apple využíva pri svojich iPhonoch len 2-3 GB RAM (viac pri 7 Plus) a používa sa tu procesor Apple A10 Fusion. Ten je len 4- jadrový, čo môže byť oproti 8 jadrovým chipsetom Snapdragon 835 a Exynos 8895 trošku smiešne číslo. Ako ale vieme, tieto telefóny nemajú len viacej jadier ,ale každý má aj 4 GB RAM (OnePlus 3T dokonca 6 GB), no ani to im nepomohlo v tom aby vyhrali. Čo sme sa teda dnes naučili?

Papierový výkon neznamená všetko. Môžeš sa smiať koľko len chceš, že Apple používa pomerne jednoduchý hardvér vo svojich zariadeniach, no aj tak je omnoho lepší ako ten, ktorý používa aj konkurencia. V tomto prípade za to môže aj dokonalý operačný systém iOS, ktorý je naladený na naozaj vynikajúcej vlne.

iPhone je v súčasnosti jednotka čo sa výkonu týka a to hovoríme o minuloročnom modeli, ktorý tento rok nahradí iPhone 8 s ešte vyšším výkonom. Máme sa teda na čo tešiť. Apple to skrátka na poli smartfónov vie a na koniec len dodáme, že aj tak je to asi len vec preferencií. Nemáme nič proti, keď niekomu vyhovuje pomalší Android, predsa len má funkcie, na ktoré fanúšik Applu zatiaľ iba čaká, napríklad skenovanie dúhovky 🙂

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.