Firma Apple je na akciovom trhu už desiatky rokov a už sa tak trochu naučila chodiť v týchto kruhoch. Včera boli oznamované finančné výsledky za 1. štvrťrok 2016 a keďže boli po prvý krát po 13 rokoch medziročne stratové, akcionári z celého sveta vyjadrili na burze svoje obavy. Akcie spoločnosti totižto behom niekoľkých minút spadli o 8% a to predstavuje 40 miliárd dolárov. Presne takúto sumu Apple stratilo na hodnote!

Akcie Applu náhle klesli o 8%, predstavuje to 40 miliárd dolárov, prečo?

Pre niekoho je 8% nič, pre niekoho naopak 40 miliárd amerických dolárov, čo určite nie je sranda. Môže za to mierny neúspech, s ktorým ale akcionári po celom svete pravdepodobne rátali, keďže ho predpovedali aj analytici.

- Reklama -

Po prvý krát po 13 rokoch bol prvý štvrťrok nového roku medziročne stratový, čo určite vydesilo nejedného akcionára na burze. Ani sa nečudujeme. Firma, ktorá nikdy nevyzerala, že pripustí, aby prišlo na červené čísla to akosi nezvládla, nový iPhone asi nebol dosť zaujímavý.

Každopádne okolo burzy netreba robiť veľké haló a tiež sa netreba obávať. Že sa niečo deje. Nedeje sa totižto vôbec nič. Pokles 8% je len dočasný. Akcionári sa už trošíčku spamätali a opäť začali nakupovať akcie AAPL čím sa 8% múnus rázom zmenil na 6%. Dúfajme, že sa takto bude meniť aj naďalej a je to asi dobrý impulz pre samotných zamestnancov Applu, aby sa činili.

Ak by boli takéto straty častejšie, nemusela by to byť teda vôbec žiadna sranda a Apple by mohlo mať problémy, čo určite nikto z nás nechce. Nevieme totižto o inej konkurenčnej spoločnosti, ktorá by vyrábala tak fantastické produkty. Sám Tim Cook by bol potom označovaný vo veľmi zlom svetle, pretože by doslova zničil dielo, ktoré Steve Jobs ešte pred mnohými rokmi vytvoril a budoval celý svoj život. Bola by to hanba ako hrom a to si určite nikto z chalanov v Apple nemôže dovoliť.

Ďalší iPhone musí byť teda predajný produkt a Apple musí tiež nájsť aj ďalšie zariadenie, ktoré mu bude vytvárať obrovský zisk. iPhone tvorí približne 65%, no akonáhle sa prestane predávať, nebude to žiadna sranda!

Apple - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here