iPhone je produkt, ktorý sa používa takmer všade. Aj to je jeden z dôvodov, prečo s ním majú ľudia čoraz viac problémov. Staršie modely si už môžu dovoliť aj tí, ktorí o nich v minulosti len snívali. Hovorím napríklad o iPhone 6 či 6S, ktoré sú j v dnešnej dobe mimoriadne slušné a naozaj im nič nechýba. Za tie peniaze sa oplatia. O iPhonoch sa hovorí ako o čoraz viacej spomalených zariadeniach. Do akej miery je to pravda pri nových modeloch?
Staršie modely
Začneme najprv tým, prečo sa staršie modely zasekávajú. Jeden z dôvodov, je aj kauza spomaľovania. Apple to robil cielene. Nešlo však o to, aby si zákazníci vymenili telefóny. Batéria v nich už za tie roky doslúžila a nevládala dať produktu dostatočný výkon. Apple muselo teda spomaliť zariadenie aby sa prispôsobilo možnostiam baterky a aby telefón aspoň ako tak fungoval bez vypínania sa a podobne.
Ďalšia vec je, že každá nová aktualizácia systému, minimálne tá väčšia je pripravovaná pre nové modely. Hovoríme o modeloch, ktoré ešte v čase predstavenia nového operačného systému nie sú ani na svete a o modeloch, ktoré sú napríklad 1-2 roky staré. Iné modely síce podporuje tiež ale už to nie je to, čo to bývalo. V 21. storočí ide vývoj elektroniky raketovo dopredu a to čo sa zdalo ako najvýkonnejšia zbraň pred 3-4 rokmi je dnes len hračka s výkonom, akú máme možno aj v hodinkách Apple Watch. Preto tieto produkty už na nové systémy nestačia a často krát sú spomalené.
Ďalej tu je XY ďalších dôvodov ako napríklad plná pamäť po niekoľkých rokoch používania. Zbytočne nastavené funkcie a podobne. Dalo by sa menovať aj ďalej ale výsledok je aj tak iba jeden. Nie správne fungujúce produkty, s ktorými majú zákazníci problémy a nie sú s nimi spokojný. To ich môže viesť k názoru, že ani nové zariadenia od Apple nebudú úplne špičkové. Pokúsime sa vám ale vyvrátiť tento fakt, nakoľko s tým máme osobné skúsenosti.
Nové modely
Osobne obmieňam každý rok svoj iPhone približne od modelu 5S. Pred tým som mal 2-ročné výmenné cyklusy. V mojich rukách sa tak od roku 2013, kedy to bolo staré dobré 5S-ko vystriedala každá generácia a navyše aj tie, ktoré som osobne nepoužíval ako napríklad model SE či „nepluskové iPhony“ (ja som mal vždy len modely Plus). Keď som striedal smartfóny každé 2 roky, bežne sa mi stávalo, že nefungovali tak ako som si predstavoval. Preto som ich koniec koncov aj vždy vymenil. Zo začiatku prvý rok či dva som s nimi nikdy nemal problémy. Akonáhle ale telefón starne, technológie v ňom tiež a ťažko sa prispôsobuje štandardom súčasnosti.
Momentálne používam model X. Presne v časoch, kedy je iOS ťažko kritizovaný za chyby a spomalené zariadenia. Môj verdikt? Absolútne neviem, o čom sa to hovorí. iPhone X mi totižto nezamrzol ani jeden jediný krát od jeho kúpy a som s ním maximálne spokojný. Nemal som ani jeden problém. Pred tým sa síce sem tam nejaká chybička vystihla (iPhone 6S Plus, iPhone 7 Plus) mali problémy s otvorením fotoaparátu a iPhone 6 Plus trpel len 1GB operačnej pamäte RAM čo bolo v určitých prípadoch cítiť aj pri celkom nových zariadeniach. Nikdy to nebolo ale nič také, prečo by som s telefónom nebol spokojný alebo ma to nejako obmedzovalo.
Priznávam teda, že ani nové produkty neboli vždy úplne bezchybné. Mali svoje muchy a tiež som sa niekedy nahneval avšak v zásade nešlo o nič strašné čo by ma nejakým spôsobom obmedzovalo a pri tom všetkom, čo mi smartfóny ponúkali to boli odpustiteľné detaily, pre ktoré som nemal dôvod nikoho od iOS odhovárať.
Čo teda odporúčm/odporúčame
Záver tohto článku je teda jednoznačný. Nové iPhony netrpia spomalením ani chybami a ak sem tam nejaký problém vznikne, nie je to tak závažné aby to človeka reálne obmedzovalo. Staršie telefóny sú spomalené preto, lebo už nestíhajú na nové systémy. Ďalej je to preto, lebo ich baterka býva opotrebovaná a tiež sú zaplnené tak, že už nemajú žiadnu kapacitu navyše. Aj iPhone 6 sa dá dnešnej dobe používať. Len nedávno sme menili baterku na jednom zariadení, ktoré sa už skoro nedalo používať a dnes nemá žiaden vážnejší problém. Nie je to už síce to, čo to bývalo ale je to celkom slušné. Najlepšie je ale kúpiť iPhone a každý rok ho meniť za nový.
Tomuto produktu veľmi pomaly klesá hodnota a tak bude medziročná strata možno 25-30%. Ak by ste telefón menili každé dva roky, strata by bola 50-60% a to je v podstate to isté. Oplatí sa to teda striedať v jednoročných časových cykloch. Ak je navyše telefón to, s čím dennodenne pracujete nie je dôvod, prečo by ste do neho nemali investovať. Oplatí sa to…