Som ako každý priemerný študent, ktorý používa sociálne siete, niekoľko aplikácií, no a potom samozrejme internet. Telefóny testujem už dlhé roky a s iPhonom som sa po prvý krát mal možnosť stretnúť už v roku 2007, kedy vyšla prvá generácia 2G. S telefónom mám teda obrovské množstvo skúseností a príbehov, o ktorých ale tento článok nebude. Tento článok bude o tom, ako mi postupne iPhone zjednodušoval život a ja som si to ani neuvedomoval.

Ako mi iPhone zjednodušil život?

Preskočme späť do roku 2007, kedy vyšiel prvý iPhone. V tom čase sa akurát začínala objavovať sociálna sieť Facebook a o rok neskôr začínali ľudia sťahovať prvé aplikácie, pretože Apple predstavilo obchod AppStore, kde bolo možné nakúpiť praktickú aplikáciu za pár dolárov, ktorá ale dokázala ušetriť kopec času a keďže čas sú peniaze, príchod AppStore bol veľmi dôležitý pre každého iPhonistu.

- Reklama -

Zrazu som začal na telefóne používať úplne iné funkcie ako na vrcholových Nokiách N73 či N95, ktoré v danej dobe frčali. Telefón mal dotykový displej a fantastickú a hlavne pohodlnú QWERTY klávesnicu. Bol to úplne nový rozmer ovládania, ako ten, ktorý som poznal z tlačítkových Nokií. Dotykové ovládanie som si okamžite zamiloval a dnes si neviem ani len predstaviť, že by som mal používať nejaký telefón bez neho.

iPhone 2G vs. Nokia N95

Tak isto som si začal inštalovať prvé aplikácie a medzi nimi samozrejme aj hry, ktoré boli na tú dobu na iPhone absolútna špica. Keďže som začínal s Facebookom niekedy v roku 2009, kedy začal mať veľký boom aj u nás na Slovensku, potreboval som niečo, z čoho sa naň budem pripájať a komunikovať so svetom. Problém bol ale v tom, že z Nokie, ktorú som v tom období medzi iPhonom 3G a 3GS vlastnil nebolo možné odosielať správy. Nakoniec sa problém vyriešil, no bolo to maximálne nepohodlné.

S príchodom iPhonu 3GS do môjho vrecka sa ale okamžite všetko zmenilo. Apple malo dokonalo prepracované aplikácie, ktoré mi každý deň pomáhali komunikovať, vzdelávať sa a tiež sa zabávať. Tu to ale ani zďaleka nekončilo. Bavíme sa totižto o iPhone 3GS a ten vyzerá oproti súčasnej generácií až smiešne. V roku 2010 prišiel ako blesk z jasného neba model 4. Priznám sa, ten som nikdy nevlastnil, ale počkal som na model 4S a prechod z 3GS na túto, vtedajšiu novinku, bol doslova neuveriteľný.

478700_393791054069598_704265448_o

Zrazu som mal kvalitný displej s vysokým rozlíšením, neporovnateľne lepší fotoaparát s bleskom či telefón v oveľa krajšom dizajne. iPhone 3GS mal totižto zadok komplet plastový a to príliš exkluzívne a hlavne odolné nebolo. Plast sa mi pri otvoroch napríklad pre reproduktor či mikrofón lámal a praskal. Model 4S bol síce náchylný na rozbitú zadnú časť, ktorá bola zo skla, no ja som mal to šťastie, že moje zariadenie vydržalo každý jeden pád a tak sa nikdy nič nestalo. Zrazu som začal so svojim iPhonom veľa fotiť.

Telefón mal doslova až fantastický fotoaparát, ktorý som si rýchlo zamiloval a robil som jeden „makro“ záber za druhým. Fotil som detaily, západy slnka, autá či architektúru, skrátka všetko, bol som do toho fotoaparátu zbláznený. Nasledoval model 5, ten ma nikdy nejako nepresvedčil na kúpu, asi aj preto, lebo ponúkal len rýchlejší procesor a o pol palca väčší displej. 4S-ko sa mi navyše podstatne viac páčilo aj po dizajnovej stránke.

Môj iPhone 5S – to bola jedna rozprávka. Pri ňom som zmenil názor už aj na dizajn zariadenia a keďže inovácie oproti 4S už boli poriadny krok vpred, rozhodol som sa pre kúpu. Prišiel iOS 7 a z 5S sa stal razom iný telefón. Príjemnejší, krajší, osobnejší.

V roku 2013 už boli aplikácie aj fotoaparát dá sa povedať na úrovni súčasných smartfónov. Telefón dostal novú inováciu v podobe väčších displejov a keďže som chcel vždy len to najlepšie, volil som model 6 Plus a potom 6S Plus. Telefóny s fantastickým displejom s uhlopriečkou 5,5″ boli na začiatku síce „trochu“ veľké, keďže som bol zvyknutý na 4″ displeje, no časom to prešlo a používanie sa stalo bezproblémovým. Vďaka optickej stabilizácii som začal natáčať aj podstatne kvalitnejšie videá.

iPhone 6S Plus - svetapple.sk
iPhone 6S Plus – svetapple.sk

DSC_0429 - iPhone 6S (08.2015)

Telefón mi teda stále dával viac a viac až som sa dostal do dnešnej doby. Kedysi by som si ani nemohol predstaviť, že by mi raz mobilný telefón skoro plne nahradil kanceláriu. Mám tu totiž všeto. Môžem komunikovať, fotiť, natáčať, zabávať sa, písať, zdielať, skrátka úplne všetko, čo by som mohol robiť napríklad na počítači. Navyše všetky funkcie sú na úžasnej úrovni a dobiehajú profesionálnu techniku.

Uvidíme ako pôjde vývoj iPhonov ďalej, dúfame, že opäť prídu inovácie, ktoré nám uľahčia každodenný život. Veď kedysi sme žili úplne iným životom, no akonáhle prišli moderné technológie, nevieme si bez nich predstaviť jediný deň. Spoločnosti nás doslova rozmaznávajú svojimi výrobkami a keďže konkurencia je silná, neustále musia firmy predstavovať lepšie a lepšie novinky. To je fantastický závod, lebo napokon z toho aj tak vždy vyťaží zákazník, ktorý dostane extrémne dobre vybavený produkt!

IMG_5317

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.