Apple väčšinou predstavuje nové technológie každým rokom a každým rokom tieto technológie minimálne trošku vylepší. Dôkazom bol napríklad aj fotoaparát, ktorý bol od iPhonu 4S až po model 6 takmer rovnaký, no každý rok pribudla nejaká drobná funkcia či vylepšenie, ktorá ho zmenila. Tentokrát sa ale pozrieme na iPhone 6 Plus a iPhone 6S Plus. Tieto produkty prišli rok po sebe a oba prinášajú jednu vec, ktorú zatiaľ žiaden iný iPhone nepriniesol. Ide o optickú stabilizáciu, ktorú majú v sebe vstavanú. Má však jeden háčik!

Ako nás tak trošku nachytalo Apple

Hoci nie som kameraman, na svoj iPhone veľmi rád zachytávam rôzne zábery zo svojho života a nejde len o kvalitne fotografie ale aj o kvalitné video, ktoré je pri momentálnych smartfónoch na takej úrovni, že sa s nimi dajú natáčať videoklipy či dokonca filmy! Možností je teda veľa a s iPhonom sa dá toho veľa aj natočiť.

- Reklama -

V roku 2014 nás iPhone potešil jednou fantastickou funkciou, kvôli ktorej padla voľba práve na väčší model 6 Plus. Tento model priniesol optickú stabilizáciu, ktorá mala zlepšiť kvalitu fotiek aj videa. Minimálne to si všetci myslíme, ale nie je to úplne pravda. iPhone 6 Plus totiž stabilizoval len fotky a do videa stabilizácia zasahovala len veľmi minimálne, kvalitné video vznikalo vďaka digitálnej stabilizácií.

Apple iPhone 6S plus 64GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Ako sme na to prišli? Nebudeme si klamať v tom, že medzi takouto stabilizáciou rozdiel nie je. Je, a to poriadny. Až na iPhone 6S Plus sme videli ako je krásne video stabilizované a jeho kvalita extrémne vysoká. Dokonca mu neubližujú ani výrazne roztrasené ruky, čo bolo v tejto zime naozaj cítiť. Natáčať s iPhonom je teda celkom radosť.

iPhone 6 Plus - svetapple.sk

Ako nás ale oklamalo Apple? Veľmi jednoducho, spoločnosť totiž tvrdila, že ich smartfón ponúka optickú stabilizáciu ale žiaľ už tak trochu zabudla spomenúť, že táto stabilizácia sa vzťahuje iba na fotoaparát a nie na video.

To sme samozrejme nevedeli a celý rok sme žili v placebo efekte, že model 6 Plus natáča lepšie ako 6 pričom by mali byť videá z oboch zariadení úplne rovnaké. Apple nás teda tak trošku oklamalo aj keď je pravda, že to bola skôr naša chyba, že sme sa takýmto spôsobom nechali oklamať.

Ak teda zvažuješ kúpu iPhonu 6 Plus práve kvôli optickej stabilizácií, upozorňujeme ťa, že ju využiješ iba pri fotkách a nie pri videu. Ak chceš natočiť naozaj kvalitné videá a klipy, voľ radšej novší model 6S Plus, ktorý má aj výrazne lepší fotoaparát. Nenechaj sa hlavne nachytať tak ako my, hoci nám to nijako neublížilo ani nepoškodilo. Akonáhle sme to však zistili, nadšení sme práve neboli!

iPhone 6S Plus - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.