Technologický gigant z Cupertina používa vo svojich zariadeniach rôzne technológie na to, aby nám uľahčil spárovanie produktov a perfektnú konektivitu prostredníctvom Bluetooth. Stačí sa pozrieť na to, ako ľahko sa ku iPhonu pripájajú slúchadlá AirPods, alebo sledovacie zariadenia AirTag. Zdá sa však, že na Apple už vyzreli aj hackeri a tí presne tieto technológie využívajú na to, aby vám mohli robiť nepríjemnosti.

Na všetko využívajú dostupný nástroj Flipper Zero, o ktorom sa v posledných mesiacoch v technologických médiách hovorilo pomerne dosť. Pre tých čo nevedia, Flipper Zero je relatívne malé zariadenie, ktoré sa dá naprogramovať tak, aby dokázalo ovládať viacero rádiových protokolov. Ako píše 9to5mac (na základe správy z TechCrunch), jeden bezpečnostný výskumník nedávno predviedol, ako sa dá cez Flipper Zero vykonať hneď niekoľko bezdrôtových útokov na iPhone či iPad.

Cieľom bezpečnostného výskumníka bolo demonštrovať spoločnosti Apple, ako ľahko sa dajú niektoré jej zariadenia napadnúť. Firma by podľa neho mala používateľom poskytnúť možnosť ignorovania Bluetooth pripojenia so zariadeniami, ktoré sú pre iPhone či iPad neznáme.

Aj keď je pravda, že v iOS viete zrušiť vyskakovacie okno, na obrazovke vás bude otravovať dovtedy, kým vaše AirPods, AirTag alebo práve Flipper Zero budú v blízkosti. No a to je veľký problém.

Útok, ktorý funguje aj v režime lietadlo 

Podľa zahraničných médií je ešte znepokojujúcejší fakt, že aj keď je váš iPhone nastavený v režime lietadlo cez ovládacie centrum, neznamená to, že sa vypne Bluetooth.

Jediný spôsob, ako túto technológiu úplne deaktivovať, je kliknúť na prepínač v Nastaveniach zariadenia. Týmto spôsobom iPhone preruší všetku komunikáciu s okolitými zariadeniami, na ktoré je pripojený.

„Výskumník uviedol, že spoločnosť Apple by mohla tieto útoky zmierniť tým, že zabezpečí, aby zariadenia Bluetooth pripájajúce sa k iPhonu boli legitímne a platné, a tiež tým, že zníži vzdialenosť, na ktorú sa iZariadenia môžu pripojiť k iným zariadeniam pomocou Bluetooth.“

Momentálne však nikto nevie povedať, čo bude nasledovať ďalej. Aj keď výskumník odovzdal všetky podklady spoločnosti Apple, firma oficiálne nepotvrdila či pracuje na spôsobe, pomocou ktorého by bolo možné zabrániť tomuto typu útokov. Rovnako portálu 9to5mac neodpovedala na komentára.

Každopádne ide o veľký problém, nakoľko hacker týmto spôsobom dokáže na nejaký čas odstaviť váš iPhone. Jeho obrazovku zahltí vyskakovacími oknami a zariadenie sa v takomto štádiu vôbec nedá používať. Možno tu existujú ešte aj iné bezpečnostné hrozby, no o tých správa neinformovala.

Prečítajte si tiež  Apple TV+ odvysiela film "The Banker". Vieme kedy.

Ako tento hackerský útok na iPhone funguje? 

AirPods
Zdroj: YouTube / 25TechGeek

Je to v podstate úplne jednoduché. Hacker si kúpi Flipper Zero, ktorý sa aktuálne predáva len za 169 $. Následne toto zariadenie naprogramuje tak, aby vystupovalo, ako oficiálne Bluetooth príslušenstvo od spoločnosti Apple.

Tváriť sa môže, ako spomínané AirPods prípadne AirTag. Na všetko slúži špeciálny protokol Bluetooth Advertisements, ktorý informuje zariadenia vo svojej v blízkosti, že sa pri nich nachádza. Majiteľovi iPhonu, ktorého takýto hacker napadne nezostáva nič iné, ako sa pokúsiť od neho vzdialiť. Uvidíme, či na to Apple bude reagovať. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -