Ak sa vám niekedy poškriabal displej na iPhone, pravdepodobne ste banovali, že ste si nekúpili ochrannú fóliu alebo sklíčko. Zatiaľ čo pri ich poškodení stačí obyčajná výmena za pár eur, s ryhou v dotykovom skle už neurobíte nič. Alebo áno?

Známy americký youtuber JerryRigEverything zverejnil video, v ktorom nám ukazuje účinný spôsob ako odstrániť škrabance na displeji. Všetko to funguje za pomoci stroja od spoločnosti REWA, ktorý si môže kúpiť každý servis za cca 2 500 $ (2 100 €). Napriek vyššej investícii je návratnosť relatívna rýchla.

Táto mašina v sebe skrýva brúsny kotúč, ktorý dokáže v priebehu niekoľkých minút odstrániť všetky škrabance z displeja, pokiaľ nejde o neprípustné ryhy. Výrobca dodáva, že v prípade potreby je toto zariadenie schopné opraviť približne 7-10 smartfónov za hodinu, avšak tu treba počítať s obsluhou minimálne dvoch či troch ľudí.

Stroj odstránil väčšinu bežných škrabancov

Ako opisuje vo svojom videu Jerry, zariadenie, ktoré sa rozhodol týmto spôsobom opraviť malo na displeji naozaj hlboké porvchové ryhy, avšak nejednalo sa o poškodenie, ktoré by zásadným spôsobom narušilo jeho štruktúru.

Akonáhle ho poškriabal tvrdšími predmetmi, ktoré sú označované na stupnici tvrdosti (0-10) číslom 7 a 8, stroj od spoločnosti REWA nemal šancu ani po dlhšom procese brúsenia. Na strane druhej, z úrovne „sedem“ zostala iba jedná drobná ryha, zatiaľ čo väčšina škrabancov zmizla a to je skvelý výsledok.

Na konci bolo potrebné ešte aplikovať tenkú oleofóbnu vrstvu, ktorá sa v prvých sekundách brúsenia vytratila. Našťastie to ale nie je nič ťažké a zaberie to asi jednu minútu práce.

Ak teda máte poškodený displej štandardným používaním, táto mašina vám môže vyriešiť váš problém. Otázne ale zostáva, či ňou disponuje nejaký servis aj na Slovensku.

Iné alternatívy

Pri hľadaní na internete sme našli aj ďalšie video, o ktoré sa postarala spoločnosť Mirka Ltd. Brúsenie v jej podaní prebiehalo o niečo jednoduchším a na oko menej profesionálnym spôsobom. Zariadenia nemali utesnené špáry a brúsny kotúč sa na ne pritláčal rukou. Tento proces vyzerá byť menej presný, no výsledok bol presvedčivý.

Podľa spoločnosti Mirka však ide o účinnú cestu, ako sa zbaviť škrabancov na telefóne behom niekoľkých minút. Jednotlivé produkty si môžete pozrieť na tejto internetovej stránke.

Do komentára nám napíšte, čo si myslíte o tomto postupe vy. Brali by ste podobné odstránenie škrabancov zo svojho zariadenia, ak by stálo povedzme 30 €, alebo vám toto vizuálne poškodenie neprekáža? Tešíme sa na všetky vaše reakcie a názory!

Prečítajte si tiež  Video ukazuje, prečo by ste si nikdy nemali meniť baterku sami a ani v lacnom servise.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -