Spoločnosť Apple sa chystá uskutočniť najvýznamnejšiu transformáciu svojho ekosystému aplikácií od založenia App Store v roku 2008. V reakcii na nový zákon Európskej únie o digitálnych trhoch (DMA), ktorý vstúpi do platnosti v marci tohto roka, firma podrobne opísala svoju novú stratégiu revízie pravidiel pre vývojárov, ktorí vydávajú softvér pre iOS na území Európskej únie. Venoval sa tomu portál The Verge.

Hlavnou zmenou je zavedenie obchodov s aplikáciami tretích strán v systéme iOS, čo znamená koniec výhradnej distribúcie aplikácií pre iPhone prostredníctvom App Store. Tieto zmeny sú naplánované spolu s príchodom aktualizácie iOS 17.4, ktorá je už vo vývoji, respektíve beta testovaní.

Spoločnosť Apple tieto nové subjekty označuje termínom „alternatívne trhy s aplikáciami“ pričom sľubuje, že v rámci nového systému si budú môcť používatelia v EÚ s iOS 17.4 stiahnuť tieto online trhoviská z príslušných webových stránok.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Apple chce mať stále kontrolu 

Technologický gigant z Cupertina už viackrát naznačil, že nová politika EÚ mu nie je príliš po chuti a hlavne sa obáva o bezpečnosť svojich používateľov. Keď sa aplikáciu budú dať do zariadení sťahovať aj mimo App Store, ľahšie sa do nich dostanú rôzne vírusy či iný malware.

Firma preto uvádza, že aj externé trhoviská budú musieť prejsť jej náročným schvaľovacím procesom a budú si vyžadovať výslovné povolenie používateľa na sťahovanie do zariadení so systémom iOS.

Po nainštalovaní schváleného trhoviska si používatelia môžu stiahnuť akúkoľvek aplikáciu vrátane tých, ktoré nedodržiavajú usmernenia App Store, a dokonca si tieto trhoviská nastaviť ako predvolené vo svojom zariadení.

Pribudnú platobné systémy tretích strán 

App Store
Zdroj: Unsplash / James Yarema

Vývojári v EÚ majú teraz možnosť používať platobné služby spoločnosti Apple, alebo integrovať platobný systém tretej strany bez toho, aby im spoločnosť Apple účtovala ďalšie poplatky. Toto bolo ešte pred pár dňami nemysliteľné. Firma však nemala na výber.

Pokiaľ si vývojári vyberú platobnú bránu spoločnosti Apple vo svojich apkách, musia sa pripraviť na dodatočný 3 % spracovateľský poplatok.

Okrem toho bude spoločnosť Apple naďalej dohliadať na proces distribúcie aplikácií a bude vyžadovať, aby všetky aplikácie boli notársky overené a spravované prostredníctvom jej systémov.

Vývojári môžu v EÚ fungovať aj bez provízie pre Apple

Podľa nových podmienok si vývojári môžu vybrať spôsob distribúcie svojich aplikácií v EÚ a vďaka tomu sa aj úplne vyhnúť provízii spoločnosti Apple, ktorá doteraz predstavovala 15 – 30 % v závislosti od obratu.

Prečítajte si tiež  To, čo nám najviac lezie na nervy v Apple predajniach má svoj dôvod

Ak naopak vývojári budú chcieť využívať naďalej systémy spoločnosti Apple, súčasná provízia klesne. Pri malých podnikoch to bude z 15 % na 10 % a pri väčších z 30 % na 17 %. Ku týmto číslam je však potrebné prirátať ešte 3 % spracovateľských poplatok za platobnú bránu.

Zaujímavé je tiež to, že Apple zavedie aj úplne nový typ poplatkov, ktorý bude určený pre obzvlášť obľúbené aplikácie. Tie musia prekročiť milión inštalácii ročne na území EÚ. Jeho výška je 0,50 € za ročnú inštaláciu aplikácie. Podľa technologického giganta sa to však bude týkať menej, ako 1 % z nich.

WebKit, streamovanie hier ani NFC už nebudú obmedzované

Apple Pay v EU logo Apple
Zdroj: Apple / EÚ (úprava redakcie)

Spoločnosť Apple nezavádza len alternatívne obchody s aplikáciami a platobné systémy. Firma po novom umožní využívať aj alternatívne prehliadače, ktoré nie sú založené na WebKite, pričom používateľom ponúkne ich výber hneď po prvotnom otvorení prehliadača Safari v systéme iOS 17.4.

Apple tiež otvára App Store globálnym službám na streamovanie hier. Okrem toho budú môcť vývojári v Európskom hospodárskom priestore čoskoro ponúkať platby NFC v aplikáciách tretích strán. Táto technológia teda nebude obmedzená len na Apple Pay.

Mnohí vývojári si vďaka DMA vydýchli 

Tieto zmeny by mohli zmeniť situáciu vývojárov, ktorí kritizovali kontrolu spoločnosti Apple nad distribúciou aplikácií. Napríklad spoločnosť Spotify, ktorá hlasno kritizovala provízne sadzby spoločnosti Apple, plánuje v EÚ opätovne zaviesť nákupy v aplikáciách.

Okrem spoločnosti Apple označila Európska komisia za „gatekeeperov“ podľa DMA aj ďalších technologických gigantov, čo vedie k očakávaným zmenám v celom digitálnom prostredí.

Zatiaľ čo spoločnosť Apple v minulosti zachovávala províziu za platby tretích strán, nové zmeny vrátane sadzieb provízie budú testom, či tieto úpravy uspokoja jej kritikov a či používatelia v EÚ prijmú tieto nové možnosti obchodu s aplikáciami a platieb.

Celkovo možno povedať, že nadchádzajúce zmeny v systéme iOS 17.4 znamenajú novú éru pre App Store, spoločnosti Apple a distribúciu aplikácií v EÚ, ktorá môže zmeniť digitálny trh a spôsob interakcie vývojárov a používateľov s ekosystémami aplikácií. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to vo finále dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -