Spoločnosť Apple bude musieť pristúpiť na zmenu, do ktorej ju doslova donútila Európska únia. Tohtoročný iPhone 15 dostane ako prvý v histórii USB-C konektor, ktorý nahradí dosluhujúci Lightning. Už viackrát sme naznačili, že výrobca má v pláne vytvoriť pre tento konektor aj vlastný certifikačný proces. Ako ale upozorňuje Macrumors, nemusí to byť také jednoduché.

Fungovať by to malo na princípe programu MFi, ktorý poznáme aj z konektora Lightning. Pokiaľ si používateľ nezaobstará príslušenstvo, ktoré prešlo rukami spoločnosti Apple, zariadenie mu síce bude nabíjať, no nemusí dosahovať maximálne možné rýchlosti (aj keď má na to všetky hardvérové predpoklady). No a práve toto je dôvod, prečo by mohol dostať iPhone 15 na územii Európy červenú.

Ak by totiž technologický gigant zakomponoval do USB-C konektora aj špeciálny čip, ktorý by overil pravosť príslušenstva a na základe toho akokoľvek obmedzoval základné funkcie, mohol by si spôsobiť obrovské problémy.

Nemecké noviny Die Zeit zverejnili reakciu európskeho komisára Thierryho Bretona, ktorý spoločnosti Apple poslal varovný list. V tom sa píše, že akékoľvek obmedzenie funkčnosti káblov USB-C nebude povolené a pokiaľ k nemu predsa len dôjde, osobne zabráni tomu, aby sa nové iPhony mohli predávať na území EÚ po nadobudnutí platnosti nového zákona.

Ku listu sa dostala aj nemecká tlačová agentúra DPA, ktorá doplnila, že EÚ varovala spoločnosť Apple na túto tému aj v marci, keď prebehlo spoločné stretnutie.

Apple má poslednú príležitosť zarobiť a EÚ s tým nemôže nič urobiť

Na druhej strane ale treba zdôrazniť vyššie uvedený dátum 28. decembra 2024, od ktorého sa na území EÚ nebudú môcť predávať nové zariadenia, ktoré akokoľvek obmedzujú rýchlosť USB-C nabíjania. Do tej doby však Apple môže podnikať v tejto oblasti aj obmedzujúce kroky, ktoré sme popisovali vyššie, takže tým neporuší zákon.

iPhone 15 / 15 Pro by sa teda teoreticky mohol predávať s obmedzeným nabíjaním až do konca roka 2024 a potom by mohla spoločnosť Apple všetko zmeniť prostredníctvom softvérovej aktualizácie, alebo vyradením tohto modelu z ponuky.

V súvislosti s plošným zavedením USB-C v celej Európe sa zároveň diskutuje o tom, čo so zariadeniami, ktoré boli predstavené pred 28. decembrom 2024 a neponúkajú USB-C.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Podľa dávnejších správ by sa mali dať predávať aj bez zmeny nabíjacieho a dátového štandardu, avšak všetky podrobnosti budeme na sto percent poznať až v treťom štvrťroku 2023, kedy EÚ zverejní príručku na zabezpečenie „jednotného výkladu“ legislatívy.

Prečítajte si tiež  Pohroma pre Apple: Zemetrasenie v Taiwane ohrozilo výrobu procesorov pre iPhone aj Mac

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -