Spoločnosť Apple nám už o pár mesiacov predstaví najočakávanejší smartfón roku. V priebehu septembra 2023 firma odhalí úplne nový iPhone 15, ktorý prinesie vylepšený dizajn, ako aj prepracované technológie. Hovorí sa, že tento model zdražie a aj keď by sme to radšej nepočuli, teraz to potvrdil prestížny leaker. Priplatíme si pomerne brutálne.

Mark Gurman pre agentúru Bloomberg uviedol, že zákazníci sa majú pripraviť v prípade iPhonu 15 na mierny cenový šok. Gurman sa zaoberal zmenou cien na trhu v USA, no je skoro isté, že tento rozdiel sa prejaví aj v Európe či v Ázii. Znamená to teda, že zdražovaniu sa na Slovensku nijako nevyhneme.

Technologický gigant z Cupertina plánuje do konca roka rozoslať svojim zákazníkom až 85 miliónov iPhonov 15, čo je vcelku ambiciózne číslo. Apple sa evidentne nebojí ani straty záujmu z dôvodu aktuálnej krízy v technologickom priemysle či navyšovania cien.

Toto sú dôvody, pre ktoré bude iPhone 15 drahší 

Gurman tvrdí, že dôvodov, prečo si za smartfóny priplatíme je hneď niekoľko. Ide napríklad o rastúce ceny energií, infláciu, drahší materiál či sofistikovanejšie hardvérové komponenty.

Toto všetko bude na vstupe vo výrobe drahšie a Apple si to nechá samozrejme veľmi dobre zaplatiť od svojich zákazníkov. Zdražovanie sa však nemusí dotknúť všetkých modelov.

Hovorí sa totiž, že Apple nenavýši cenu pri základnom iPhone 15 a drahšom iPhone 15 Plus. Tieto modely by mali začínať na 999 €, respektíve 1 149 € podľa minuloročných cien.

Zdražia najmä iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max

iPhone 15 Pro
Zdroj: Appleinsider

Naopak, čo sa zmení bude základná cena iPhonu 15 Pro. Apple tu použije dokonalejší displej, výkonnejší procesor, lepší fotoaparát či titánové telo. To by malo zvýšiť odhadovanú cenu v našich končinách až o 150 € na 1 449 € (z minuloročných 1 299 €).

Oveľa horšie to však bude v prípade vlajkovej lode, iPhonu 15 Pro Max, ktorá dostane navyše ešte aj periskopický zadný fotoaparát s 5 – 6x optickým priblížením. Cena tohto modelu by mala narásť až o 250 € na 1 699 € (z pôvodných 1 449 €).

Dajte nám vedieť do komentára, či je to podľa vás ešte akceptovateľné, alebo si kvôli vysokým cenám iPhone v roku 2023 nekúpite. Pre Apple ide z jednej strany o veľký risk, no jej smartfóny šli na dračku vždy, ako teplé rožky. Ak teda kompetentní zvýšia ceny, určite to majú veľmi dobre premyslené.

Prečítajte si tiež  Apple zaplatil Nokii 1,7 miliardy eur!
Reklama
Reklama

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -