Japonská spoločnosť TDK, ktorá je považovaná za giganta v oblasti výroby akumulátorov oznámila, že práve spustila masovú produkciu kremíkovo-uhlíkových batérií, ktoré budú používané v mobilných zariadeniach. Táto nová technológia podľa správy agentúry Bloomberg zabezpečí, že batérie budú schopné dosiahnuť výrazne vyššiu efektivitu, ako dnes.

Konkrétne sa spomína, že pri zachovaní úplne totožných rozmerov sa do akumulátorov zmestí až o 10 % viac energie, čo je samo osebe veľmi slušný nárast. Správa dokonca naznačuje, že maximálne zvýšenie kapacity môže pri zachovaní rovnakým rozmerov dosiahnuť až 40 %, čo znie skoro neuveriteľne.

Len pre lepšiu predstavu, ak by dostal súčasný iPhone 15 Pro Max takúto batériu, nemala by kapacitu 4 441 mAh, ale až 6 217 mAh. Zariadenie by pri tom vyzeralo úplne rovnako a hravo by zvládlo aj tri dni na jedno nabitie.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

TDK uvádza, že takéto možnosti odomknú potenciál nie len výrobe zariadení s mohutnou výdržou, ale aj produkcii ultra-tenkých smartfónov, ktoré bez najmenších problémov zvládnu aj 2 dni aktívneho používania na jedno nabite.

Dôležité je tiež uviesť, že spoločnosť TDK nedávno získala pod svoje krídla spoločnosť Amperex Technology Ltd., ktorá sa zaoberá práve vývojom a výrobou kremíkovo-uhlíkových batérií.

Vďaka tomu by TDK mohlo zvýšiť výrobné kapacity a stať sa dvorným dodávateľom veľkých značiek, ako je napríklad spoločnosť Apple, alebo Samsung. Pravdepodobne sa to stane v priebehu najbližších dvoch rokov.

So 40 % nárastom kapacity zatiaľ netreba mať veľké oči 

Aj keď to znie celé veľmi dobre, netreba zabúdať na slová, ktoré predniesol generálny riaditeľ TDK, Noboru Saito.

Ten otvorene hovoril o tom, že hoci je možné dosiahnuť až 40 % nárast kapacity batérie pri zachovaní rovnakých rozmerov, cesta ku takémuto úspechu bude zrejme ešte veľmi dlhá a strastiplná. Aj preto by sme mali zostať realisti.

V súčasnosti vraj neexistuje žiaden časový rámec, ktorý by naznačoval, kedy bude táto technológia k dispozícii. Aj preto môžeme predpokladať, že je od nás vzdialená ešte na niekoľko dlhých rokov.

Na druhej strane, aj 10 % alebo 20 % zvýšenie kapacity pri zachovaní rovnakých rozmerov nie je zanedbateľné a nižšie číslo je možné dosiahnuť už dnes. Prečo to teda nevyužiť?

Prečítajte si tiež  Apple a brutálna taktika ako odstaviť falošné batérie? Toto reálne hrozí.

Výdrž sa môže zlepšiť aj v Apple Watch 

Apple Watch LTE
Zdroj: Apple Watch / Anastasiya Badun

Dôležité je tiež napísať, že okrem smartfónov môžu byť nové akumulátory nasadzované aj v ďalšej spotrebnej elektronike, ako sú napríklad nositeľné zariadenia.

Teoreticky to teda môže znamenať, že výdrž batérie Apple Watch sa v dohľadnej budúcnosti aspoň trochu zlepší, hoci je stále fér spomenúť, že nepôjde o žiaden rapídny nárast.

Nechajme sa teda prekvapiť, ako to vo finále dopadne. Každopádne to vyzerá tak, že batérie majú v tomto smere svetlú budúcnosť. Už ich iba zaviesť do praxe medzi ľudí. Snáď to nebude trvať príliš dlho…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.