Hoci je Európska únia za svoje rozhodnutia často kritizovaná, v poslednej dobe urobila niekoľko krokov, z ktorých budú ťažiť najmä bežní občania. Už sme vás napríklad informovali o tom, ako budú musieť banky povinne zaviesť rýchle platby do niekoľkých mesiacov. Teraz však prichádza ďalšia skvelá novinka. Informuje o nej priamo Európska rada na svojej oficiálnej webovej stránke.

Aby sme nechodili okolo horúcej kaše, Európska únia urobila pred pár dňami významný krok k tomu, aby sme žili v udržateľnom svete a zároveň sme znižovali celkové množstvo odpadu. Rada a Európsky parlament sa predbežne dohodli na novej smernici zameranej na podporu opravy tovaru, namiesto jeho výmeny.

Táto smernica o „práve na opravu“ má priniesť revolúciu v spotrebiteľských skúsenostiach tým, že služby opráv spraví dostupnejšie, rýchlejšie, transparentnejšie a hlavne atraktívnejšie. Ak sa vám teda pokazí batéria na staršom iPhone, namiesto výmeny celého zariadenia by sa vám viac malo oplatiť vymeniť len diel a zariadenie používať ďalej.

Smernica, ktorá má prínos pre spotrebiteľov aj životné prostredie

iPhone 7
Zdroj: Unsplash / Sara Kurfeß

Najnovšia smernica bola vypracovaná tak, aby sa vzťahovala na široké spektrum výrobkov v rámci práva EÚ. Nepôjde teda len o smartfóny. Smernica výrobcom ukladá povinnosť ponúkať služby opráv svojich produktov.

To zahŕňa aj vytvorenie štandardizovaného európskeho informačného formulára, ktorý spotrebiteľom poskytne základné údaje o opravárenských službách, a zlúčenie národných platforiem pre opravy do jednotnej európskej online platformy.

Ku celej veci sa vyjadrila aj belgická štátna tajomníčka Alexia Bertrandová, ktorá vyzdvihla dvojitý prínos smernice. Ten spočíva v tom, že vdychuje starším výrobkom nový život a zároveň podporuje kvalitnú zamestnanosť, pričom znižuje množstvo odpadu a závislosť od surovín.

Staré zariadenia budeme opravovať, nie meniť 

Apple iphone servis
Zdroj: Unsplash / insung yoon

Je úplne bežné, že pokiaľ sa nám doma povaľuje staršia elektronika, ktorá z akéhokoľvek dôvodu nefunguje, zvyčajne ju zanesieme do elektroodpadu, pretože už pre nás nemá žiadnu hodnotu. Veď dávno sme ju nahradili novou.

Platí to najmä pre spotrebnú elektroniku a spotrebiče, ktorým už uplynula záručná doba. Aj toto však nová smernica stimuluje. Pre spotrebiteľa to bude výhodné. Ako sme už totiž naznačili v nadpise, smernica navrhuje predĺžiť obdobie zodpovednosti predajcu o 12 mesiacov po oprave výrobku. Získate tak extra ročnú záruku!

V smernici je tiež napísané, že výrobcovia musia ponúkať svojim zákazníkom potrebné opravy bezodkladne a za prijateľnú cenu, vďaka čomu pôjde pre bežných spotrebiteľov o lákavú a výhodnú voľbu či už z finančného, alebo environmentálneho hľadiska.

Prečítajte si tiež  Siri je najpoužívanejšia inteligentná asistentka sveta.

Kedy začne nová smernica EÚ o opravách platiť? 

Táto predbežná dohoda, ktorá aktuálne čaká na svoje formálne schválenie európskou Radou a Parlamentom, predstavuje zásadný pokrok v politike EÚ v oblasti práv spotrebiteľov a ochrany životného prostredia.

Keďže EÚ sa pripravuje na formálne prijatie tejto smernice, spotrebitelia sa môžu tešiť na éru, v ktorej sa oprava stane životaschopnejšou a atraktívnejšou možnosťou, čo môže zmeniť náš prístup k životnosti a udržateľnosti niektorých elektronických výrobkov.

Zatiaľ však nie je celkom známe, kedy vstúpia tieto nové pravidlá do platnosti. Akonáhle sa tak stane, budeme vás o tom informovať.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -