Len pred pár dňami sme vás informovali, že Tatra Banka varuje svojich zákazníkov pred nebezpečným phishingovým útokom. Dnes sa ku nej pridal aj veľký slovenský operátor Telekom, ktorý opísal novú nebezpečnú hrozbu zameranú na jeho klientov. Celý podvod je tak sofistikovaný, že naň môže naletieť aj skúsený používateľ. Je to pri tom veľmi nebezpečné, nakoľko kvôli nemu hravo prídete o svoje peniaze. Telekom o probléme informoval na svojom oficiálnom Facebooku.

Aby sme to bližšie konkretizovali, zákazníci operátora mali v uplynulých 24 hodinách obdržať e-maily, ktoré sú zamerané na cielené zneužitie na základe vyššie spomínanej metódy „phishing“. Podvodníci ľudom podsunuli nepravdivú informáciu o tom, že svoju faktúru za mesiac február uhradili Telekomu až dvakrát.

- Reklama -

Na to, aby im bola preplatená čiastka poukázaná naspäť na účet mali ľudia kliknúť na priložený URL odkaz, ktorý bol súčasťou podvodného e-mailu. Telekom však vyzýva všetkých svojich zákazníkov, že pokiaľ im niečo podobné pristálo v e-mailovej schránke, na nič by nemali klikať. Mail im totiž prišiel od podvodníkov, ktorí zneužívajú oficiálnu komunikáciu spoločnosti.

Rovnako tak platí, že ak ste náhodou klikli na URL adresu, nikde nezadávajte svoje osobnú údaje ani číslo karty karty. Akonáhle to totiž urobíte, podvodníkom môžete dať prístup ku svojim osobným údajom a taktiež financiám. A to určite nechcete.

 

Čo je to phishing?

hacker v rukaviciach pred počítačom
Zdroj: Unsplash / Towfiqu Barbhuiya

V skratke je slovíčko phishing odvodené od anglického „fishing“ (rybolov). Názov obsahuje skrytý význam, ktorým je získanie prístupu ku citlivým informáciám používateľa prostredníctvom návnady, napríklad falošného odkazu na internetovú stránku.

V nej vyplníte osobné údaje od banky, ktoré zašlete rovno podvodníkom, a tí už nemajú veľa roboty, aby sa rýchlo nabúrali do vášho účtu a pripravili vás o celoživotné úspory. Do pozornosti tiež treba dať, že podobne phishingové útoky sú vo svete čoraz bežnejšie a preto by ste mali byť vždy v strehu.

Loopi Banner silicone case
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -