Naskytla sa nám pomerne zaujímavá otázka a to, prečo vlastne Apple predstavovalo menší, lacnejší a hlavne veľmi lákavý model SE. Aký na to malo dôvod a prečo tak vlastne urobilo, keď posledné roky ponúka len “lopaty”. My tento dôvod, alebo možno dôvody poznáme a prezradíme ti ich. Neboj sa, nie je to žiadna veda a keby si v koži tejto spoločnosti, zaručene by si aj ty predstavil niečo na štýl iPhone SE!

Aký malo Apple dôvod predstaviť iPhone SE?

Milióny predaných kusov iPhonu 5S a 5C ukázali, že aj toto je cesta. Hoci je už rok 2016, minulý rok boli iPhony 5S a 5C, ktoré sa už prestali vyrábať na neuveriteľných číslach. Apple nám totižto prezradilo, že len za rok 2015 predalo cez 30 000 000 kusov smartfónov, ktoré mali 4″ displej. Oproti stovkám miliónom predaných kusov iných zariadení to možno nie je až tak obrovské číslo ale tu sa treba pozastaviť.

Tak v prvom rade iPhone 5S bol predstavený ešte v roku 2013, rovnako ako aj iPhone 5C, ktorý ale nesie hardware z iPhonu 5, ktorý sme videli ešte v roku 2012. Znamená to teda, že ľudia kupovali viacmenej dvoj až trojročné, technicky zastaralé zariadenia a nebolo ich vôbec zanedbateľné množstvo. V roku 2014 bolo číslo určite ešte oveľa lepšie ale netreba zabúdať ani na to, že vtedy boli oba modely ešte pomerne výkonné a známe.

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 20.10.56

To bol prvý dôvod, ľudia oň jednoducho majú stále obrovský záujem a akonáhle Apple vložilo tak výkonný hw do malého, nevinného tela iPhonu SE, je jasné, že ľudia kúpia veľké množstvo kusov už počas prvých dní predaja. Dopyt bude podľa nás na neuveriteľnej úrovni. Fantastická cena a výkon hovoria za všetko a k tomu tie pohodlné rozmery, no kto by to nechcel.

Jedným z dôvodov, prečo Apple toto zariadenie predstavilo môže byť aj to, že chce výrazne posilniť svoju pozíciu v rozvojových krajinách ako aj v Číne, kde sú síce populárnejšie veľké obrazovky, no mnohí Číňania chcú radšej menšie, pohodlnejšie. Vďaka výbornej cene môže zabodovať aj napríklad v Indii. Tu si nájde iPhone veľa prvotných zákazníkov Applu a tí sa dostanú do pavučiny alebo inými slovami, ekosystému iOS. Uvidíme teda, čo prinesú prvé čísla ale určite očakávame úspech!

iphone_se_large

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here