Ako site vieš, ešte v roku 2007 prišiel na trh celkom prvý iPhone, ktorý niesol označenie 2G, čo bola vlastne sieť, ktorú podporoval. Neskorší model mal už označenie iPhone 3G. Apple týmto chcelo povedať, že toto zariadenie má podporu omnoho rýchlejšej 3G siete. Od prvého januára tohto roku je však iPhone 2G v USA nepoužiteľný. Telekomunikačný gigant vypol 2G sieť. Na iPhone 2G sa teda na internet dostanú ľudia už len cez Wifi!

Originálny iPhone a 2G

Prvý iPhone bol revolučný v tom, ako dokázal pristúpiť na internet. Dnes je už 2G možno zastaralé a veľmi pomalé, ale na tú dobu to bolo extrémne rýchle internetové pripojenie. Hlavne by sme ale mali spomenúť, že ani webové stránky neboli tak náročné ako dnes.

Znamená to teda, že nemali problém načítať web pomerne rýchlo, nečakali sme na to hodinu tak, ako si to možno myslia ľudia, ktorý v daných dobách internet nepoužívali a dnes im niekde preskočí na 2G a sú ako stratení. Tak či onak, už vtedy šlo o pomerne starú technológiu, pretože len o rok neskôr, teda v roku 2008, prišiel prvý iPhone s podporou 3G siete.

Tá bola omnoho rýchlejšia, ponúkala širšie možnosti a ľudia tento model práve kvôli rýchlejšiemu prístupu na internet milovali. Niet sa teda čo čudovať, že americký telekomunikačný gigant AT&T stoplo možnosť využívať 2G sieť, čím vlastne odstavilo všetkých tých, ktorí možno používali prvý iPhone.

Na druhú stranu ide o logický krok, nakoľko vysielanie šlo príliš do nákladov a ľudia túto sieť využívali buď minimálne alebo vôbec. Možno, že bolo zopár nadšencov, ktorí používali iPhone 2G aj dnes, ale takýchto ľudí je na svete naozaj len hŕstka. Navyše AT&T to neurobilo ani zďaleka tak drasticky, ako to vyzerá.

Sieť bola oficiálne vypnutá 1.1.2017, ale plánované vypnutie malo prísť už 4 roky dozadu, teda 1.1.2013! Telekomunikačný gigant teda počkal dlhú dobu na to, kým si všetci zvyknú používať modernejšie siete a až potom, po 10 rokoch od predstavenia prvého iPhonu sieť vypol.

Bol to rozumný krok a nikto asi nemôže príliš namietať. Tí, čo sa zo svojho iPhonu 2G už nemôžu pripojiť na internet, volať či posielať SMSky klasickou cestou, to budú musieť urobiť cez Wifi!

iPhone - svetapple.sk

Prečítajte si tiež  3 revolučné veci, ktoré priniesol prvý iPhone v roku 2007!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.