Posledné mesiace boli pre výrobcov spotrebnej elektroniky či automobilov mimoriadne náročné. Dôvodom sú neustále meškajúce dodávky, súvisiace s nedostatkom čipových súprav. Hoci Apple naznačilo, že sa to môže týkať aj jeho produktov, zatiaľ to tak nevyzerá. Potvrdil to aj analytik zo spoločnosti Wave7 Research.

Vo svojej správe, ktorú publikoval portál PCmag uviedol, že problémy spojené s krízou polovodičov sa zatiaľ týkajú všetkých okrem Apple.

- Reklama -

„Spoľahlivé zdroje spoločnosti Wave7 Research prezradili, že Apple bol schopný uzavrieť dodávky čipových súprav v dostatočnom predstihu“. To však neplatí pre ostatných výrobcov.

Ako ďalej píše autor analýzy, Samsung a OnePlus sú obzvlášť zasiahnuté, čo potvrdila aj spoločnosť Qualcomm vyjadrením, že dopyt po jej čipoch zásadne prevyšuje ponuku.

Nedostatok je „nerovnomerný“ v závislosti od operátora, obchodného reťazca či dokonca konkrétneho obchodu. Americký operátor AT&T je napríklad najmenej zasiahnutý, pretože má najväčšiu používateľskú základňu majiteľov iPhonu. V T-Mobile sa taktiež nedostatok týka „všetkých okrem Apple“.

Obmedzené dodávky pre iPhone a iPad boli ohlásené už v júli. Týkať sa budú zrejme až iPhonu 13

Spoločnosť Apple počas vyhlasovania finančných výsledkov za druhý kvartál 2021 v júli uviedla, že aj ju čaká pravdepodobne obmedzenie dodávok niektorých produktov. Najviac by sme to mali pocítiť na iPhone alebo iPade.

Napriek tomu, že dnes máme pocit, že sa nič nedeje, v blízkej budúcnosti sa to môže zmeniť. Dôvodom je predstavenie iPhonu 13, ktorý by mal prísť už v septembri. Práve o toto zariadenie bude od začiatku predaja obrovský záujem a je otázne, či to Apple zvládne bez komplikácií.

Ako uviedol dávnejšie finančný riaditeľ spoločnosti Apple, Luca Maestri – „Očakávame, že obmedzenia dodávok počas septembrového štvrťroka budú väčšie, než aké sme zažili v júnovom štvrťroku. Obmedzenia sa budú týkať predovšetkým iPhonu“.

Nechajme sa prekvapiť, ako to napokon dopadne…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -