Spoločnosť Apple je doslova vysadená na fotoaparáty vo svojich iPhonoch, pričom z roka na rok ich čoraz viac zdokonaľuje, aby s nimi zákazníci mohli zachytávať čo najjemnejšie detaily. iPhone 15 Pro Max prišiel v roku 2023 s riešením, ktoré zatiaľ na globálnej úrovni nepoužíva žiaden iný výrobca. Ako však informuje Ming-Chi Kuo (skrz 9to5mac), v blízkej budúcnosti sa všetko zmení.

Výrobcovia konkurenčných smartfónov s operačným systémom Android majú totiž začať používať špeciálnu hybridnú sklo-plastovú šošovku, ktorá je v technologickom svete relatívne veľkou novinkou. Vo väčšine moderných smartfónov sa totiž používajú čisto plastové šošovky, čo má svoje logické opodstatnenie.

Pokiaľ by výrobcovia používali sklenené šošovky, dosiahli by síce najvyššiu možnú optickú kvalitu záberov, no zároveň by si dosť skomplikovali život pri celkovej konštrukcii zariadení.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Sklenené prvky sú totiž väčšie, ako tie plastové, takže v zariadení zaberajú oveľa viac miesta. V praxi si to môžete predstaviť tak, že iPhone by bol z tohto dôvodu výrazne hrubší.

Sklenené šošovky majú ešte viac nevýhod 

iPhone 15 pro Max svadba
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen / YouTube / Tomorrows Filmmakers
(úprava redakcie)

Sklo je výrazne ťažšie, ako plast, čo môže zvýšiť celkovú hmotnosť smartfónu. Voľnou rukou to síce nepostrehnete, ale vyššia hmotnosť dokáže negatívne ovplyvniť činnosť motorčekov optickej stabilizácie obrazu.

Tie by museli byť výkonnejšie, pretože by sa pri práci so skleneným materiálom oveľa viac namáhali, prípadne by mohlo dochádzať ku rôznym zlyhaniam.

Taktiež netreba zabúdať na typickú vlastnosť skla, ktorou je jeho krehkosť. Predstavte si, že vám spadne iPhone v kryte na zem a vy si myslíte, že je úplne v poriadku.

Keď však zapnete aplikáciu fotoaparát, na displeji sa vám objaví len nepekná šmuha, pretože šošovka sa raz a navždy poškodila. V takomto prípade by vás čakala už iba nákladná oprava.

Hybridná šošovka je super riešenie 

Existuje však zdravý kompromis medzi príjemným a užitočným. Takzvaná hybridná šošovka, ktorá sa nazýva aj „tetraprismová“ a nesie označenie 1G3P, sa skladá z jedného skleneného prvku a potom troch plastových.

V praxi ide o stále odolné a ľahké riešenie, ktoré má však fantastické optické vlastnosti a tie sú pri fotení kľúčové. No a presne toto sa páči aj konkurenčným výrobcom smartfónov s operačným systémom Android.

Prečítajte si tiež  Outdoorová kamera Insta360 One X3 je v zľave. Natočí vám unikátny 360-stupňový obraz a odolá aj vode

Uvidíme, v ktorých ďalších globálne predávaných smartfónoch nájdeme tento systém. Predpokladá sa však, že hybridné šošovky zavedie medzi prvými Xiaomi, alebo Huawei…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -