Aj keď sa spoločnosť Apple tvári, ako jej veľmi záleží na súkromných dátach používateľov, pravda je podľa najnovších zistení trochu iná. Ako informuje portál Gizmodo, technologický gigant zhromažďuje osobné údaje, hoci všetkým tvrdí, že to nerobí.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus.

Aby sme boli presnejší, v zásadách ochrany osobných údajov, ktorými sa riadi analýza zariadení spoločnosti Apple, sa doslova píše, že „žiadne zo zhromaždených informácií vás neidentifikujú osobne“.

Na toto však reagovali výskumníci so spoločnosti Mysk, ktorý majú celkom iný názor. Podľa ich zistení obsahuje analýza údajov odoslaných spoločnosti Apple trvalé a nemenné identifikačné číslo nazývané Directory Services Identifier alebo DSID.

Práve DSID spoločnosť Apple zhromažďuje spolu s ďalšími informáciami o vašom Apple ID účte, keď sa do neho prihlásite. Dá sa k nemu priradiť celé meno, telefónne číslo, dátum narodenia či dokonca e-mailová adresa.

Klasme Apple zákazníkov? Podľa všetkého áno 

iPhone 14 Pro a generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook
Zdroj: Unsplash / Zana Latif (úprava redakcie)

Ako dopĺňajú výskumníci, podľa oficiálnych dokumentov spoločnosti Apple „osobné údaje sa buď vôbec nezaznamenávajú, podliehajú technikám zachovania súkromia, ako je napríklad diferencované súkromie, alebo sa odstraňujú zo všetkých správ pred ich odoslaním spoločnosti Apple“.

Mysk však na to reaguje, že ide o klamstvo, nakoľko identifikátor DSID, ktorý je možné spojiť s vašimi osobnými údajmi sa posiela spoločnosti Apple v rovnakom balíku ako všetky ostatné analytické dáta.

„Poznať DSID je ako poznať svoje meno. Je to jedna k jednej s vašou identitou,“ povedal Tommy Mysk, vývojár aplikácií a bezpečnostný výskumník, ktorý test uskutočnil spolu so svojím partnerom Talalom Haj Bakrym. „Všetky tieto podrobné analýzy budú prepojené priamo s vami. A to je problém, pretože neexistuje spôsob, ako to vypnúť.“

Apple môže mať obrovské problémy v EÚ

iPhone 13 Pro a európska vlajka
Zdroj: Unsplash / Luka Petranović (úprava redakcie)

Technologický gigant by sa na tieto obvinenia spoločnosti Mysk mohol vyhovoriť tým, že DSID nie je považované za osobný údaj používateľa. Tu však vstupuje do hry GDPR – známy a veľmi prísny európsky zákon o ochrane osobných údajov.

Ten je po celom svete považovaný za pomyselný štandard regulácie osobných údajov a sám ich definuje ako akékoľvek informácie, ktoré „priamo alebo nepriamo“ identifikujú osobu, vrátane identifikačných čísel. No a presne do tejto kategórie spadá aj DSID.

„Myslím si, že ľudia by mali byť z toho rozrušení,“ povedal Mysk. „Toto nie je Google. ľudia sa rozhodli pre iPhone, pretože si myslia, že takéto veci sa nebudú diať. Spoločnosť Apple nemá právo vás sledovať.“

Pokiaľ by sa týmito obvineniami začali zaoberať v EÚ a potvrdilo by sa, že Apple zbiera osobné údaje o svojich používateľoch a zákazníkoch bez ich súhlasu, mohlo by to mať katastrofálne následky. Netreba totiž zabúdať, že Apple je jedna z najväčších technologických spoločnosti na svete a pokuty v prípade tak zásadného porušenia GDPR môžu byť astronomické. Nechajme sa teda prekvapiť, či sa touto situáciu začnú zaoberať príslušné orgány.

Prečítajte si tiež  iPhone 6 Plus ako prenosná herná konzola!

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here