Apple v poslednej dobe má nejaké tie problémy s patentmi. Často sa stane, že spoločnosť zažaluje nejaká iná, menšia firma, ktorá príde s tvrdením, že tú či onakú technológiu či názov mala skôr. Najnovšie sa to celé týka Animoji, teda technológie, ktorá beží vďaka Face ID. V tomto prípade vraj Apple o porušení patentov dopredu veľmi dobre vedelo! 

Apple to urobilo s vedomím

Pokiaľ nejaká firma niečo predstaví, je možné, že sa niekto ozve a povie, že to mal patentované prvý. V tomto prípade sa väčšinou nedá robiť nič iné, ako produkt stiahnuť z predaja, zaplatiť vyrovnanie alebo priniesť všetko pred súd. Apple najnovšie prichádza do celkom nového súdneho sporu s Japonskou spoločnosťou, ktorá nie len že tvrdí, že Animoji boli jej nápad ale aj to, že Apple o všetkom veľmi dobre vedelo a patent porušilo plne vedome.

- Reklama -

Firma podala na súde v Kalifornii žalobu na jablkovú spoločnosť kvôli animovaným Emoji smajlíkom, ktoré patria medzi novinky, exkluzívne dostupné pre iPhone X.  Paradoxne tu nešlo o samotné fungovanie animovaných smajlíkov. V tom problém nebol. Problém je v samotnom názve tejto technológie. Na Animoji má Japonská firma patent v USA už od roku 2015 a to nie je všetko. Táto firma totižto priniesla do AppStore aplikáciu, ktorá prináša rovnaký názov. Znamená to teda, že aplikácia Animoji bola v AppStore skôr ako iPhone X na svete a to znamená, že Apple o svojom konaní mal vedieť.

Musel vediež, pretože pred tým, ako použil tento názov pre svoju technológiu, snažil sa od Japonskej firmy technológiu odkúpiť. Tá si ale meno zobrať nedala, pretože v budúcnosti chce so svojou aplikáciou ešte vo veľkom preraziť. Apple však len jeden deň pred tým, ako predstavil iPhone X prišiel na patentový úrad a požiadal o prevedenie tohto patentu na svoje meno. Argument bol taký, že Japonská spoločnosť, ktorá sa s Applom súdi v dobe registrácie známky ešte neexistovala. Apple teda dopredu o všetkom vedelo a názov použilo s vedomím, že ho vlastní niekto iný, čo samozrejme len tak urobiť nemôže.

Uvidíme ako sa celá táto situácia vyvinie. Ťažko povedať kde presne je pravda ale viacej sa prikláňame na stranu Japonskej spoločnosti, ktorej bol patent ukradnutý. Apple je predsa najhodnotnejšia firma na svete a nezastaví ju len tak hocikto. Je to ale trošku smutné, že je to práve to Apple, ktoré sa vždy súdilo pre porušenie patentov. Je otázne, či sa vôbec dočkáme nejakého vyjadrenia z Cupertina. Veľa krát sa tieto problémy riešia jednoduchým vyplatením.

Animoji - svetapple.sk

 

 

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here