3D Touch sa prvýkrát objavilo ešte v roku 2014 (vtedy len ako ForceTouch). Počas predstavovania hodiniek Apple Watch sa spoločnosť Apple pochválila aj novou technológiou, ktorá dokáže reagovať na silu stlačenia displeja. Táto funkcia mala uľahčiť život používateľom, korí si teraz môžu skracovať rôzne úkony či zjednodušovať písanie. Stále tu však niečo chýba, my ti povieme, čo by malo Apple spraviť, aby bola technológia dokonalá!

3D Touch

Ak pozorne sleduješ dianie okolo spoločnosti Apple, určite vieš, o čo asi ide. V krátkosti, je to technológia, ktorú nájdeme v displejoch nových iPhonov 6S/6S Plus reagujúca na intenzitu stlačenia. Vďaka tomu môžeš urobiť viac úkonov naraz a rýchlejšie. Je to šikovná vecička a človek sa ju aj časom naučí používať. Je však pravda, že v iOS 9 zatiaľ trošku strácala zmysel, nakoľko sme ju nemali veľmi kde použiť. iOS 10 už ale bude celkom iný a my sa na to veľmi tešíme.

Hlavná zmena bude v tom, že 3D Touch príde s väčším množstvom funkcií, pri ktorých sa bude dať využiť. Hovoríme napríklad o widgetoch na uzamknutej ploche alebo vlastne aj o samotných aplikáciach, ktoré po silnejšom zatlačení na ikonu zobrazia nejaké informácie. Doteraz táto technológia slúžila skôr pre rýchlejší prístup, než pre rýchlejšie zdieľanie informácií. Keďže ľudia boli naučení aplikácie ovládať jedným spôsobom a 3D Touch to zas až tak dramaticky neurýchlilo, je celkom logické, že naň ľudia v tomto smere úplne zabudli.

Akonáhle ale 3D Touch pomôže zobraziť niečo, čo potrebujeme okamžite vidieť, napríklad fitness výsledky z nejakej aplikácie, ktorá sleduje našu aktivitu, bude táto technológia určite populárnejšia. Dnes je prepracovaná veľmi dobre, no ako sme už písali vyššie, trošku stráca svoj ozaj veľký potenciál, čo by ale malo zmeniť iOS 10. Stále tu však niečo chýba, niečo, vďaka čomu by mohlo 3D Touch fungovať ešte lepšie. Aj keď je v súčasnosti fantastický, nie je dokonalý a to by mohlo ešte Apple zmeniť.

Technológia 3D Touch - svetapple.sk
3D Touch – svetapple.sk

Vylepšenie v podobe TapTic Engine

Ak nevieš, ako táto technológia funguje, tak ti to v krátkosti vysvetlíme. Telefón dokáže rozoznať to, akou silou tlačíš na displej telefónu. Na základe toho ti vráti spätnú väzbu v podobe jemnej vibrácie, o ktorú sa postará technológia TapTic Engine. Aj to je dôvod, prečo je vibračný motorček v iPhone 6S na pocit úplne iný, ako ten, ktorý nájdeme v iPhone 6. Ide presne o to, že v jednom funguje TapTic Engine a v druhom sa táto technológia nenachádza.

Prečítajte si tiež  Počasie v iOS 15 sa dočká animácií a živých máp

Práve spomínaná technológia by sa nám ale páčila možno ešte o čosi viac, keby fungovala na podobnom princípe ako v MacBooku Pro v TrackPade. Spätná väzba je tu taká dokonalá, že aj keď TouchPad nestlačíš, vibračný motorček dokáže perfektne nasimulovať klik. Nechc sa ti tomu veriť vôbec nerozumieš, ako je možné. Cítil si, ako si klikol, no v skutočnosti si vôbec neklikol. Toto chceme aj pri iPhone. Nehovoríme o tom, aby telefón klikal, to vôbec.

Chceli by sme možno len o čosi výraznejšiu spätnú väzbu. Prípadne by sme si sami vedeli nastaviť to, ako by nám telefón dal najavo, že sme využili 3D Touch. Pokiaľ by sa objavila rozšírenejšia individualizácia a lepšie spracovaný TapTic Engine, 3D Touch by sme možno používali omnoho častejšie!

Technológia 3D Touch - svetapple.sk
Technológia 3D Touch – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.