Presne pred štrnástimi rokmi 3. apríla 2010 spoločnosť Apple predstavila svoj prvý iPad a zmenila s ním celý segment tabletov takým spôsobom, ktorému sa konkurencia nedokázala vyrovnať do dnešných dní. Napriek počiatočnému skepticizmu, ktorý sa objavil s uvedením zariadenia na trh, si iPad udržal silnú pozíciu najpredávanejšieho tabletu na svete a dodnes je medzi zákazníkmi veľmi populárny.

Zaujímavé je, že ani najväčší konkurent, ktorým je pravdepodobne Surface od spoločnosti Microsoft nedokázal znížiť podiel iPadov na trhu, hoci mal na to skutočne dobre našliapnuté. Ešte pred tým, než Apple predstavil svoj prvý tablet, spoločnosť Microsoft mala v tomto smere vlastnú víziu, ako by mal tento typ „dotykového počítača“ s kompaktnými rozmermi vyzerať a fungovať.

Akonáhle, ale Apple predstavil prvý iPad, neukázal nám len špičkový produkt, ale rovno novú kategóriu, ktorej sa postupne začali prispôsobovať všetci ostatní výrobcovia vrátane Microsoftu, Samsungu a podobne…

Obdobie pred uvedením na trh bolo plné špekulácií a očakávaní. Konkurenti sa snažili predbehnúť Apple, pričom presne nevedeli, s čím majú dočinenia.

Internetom kolovali rôzne názvy a koncepty, ktoré nám znázorňovali možný vizuál iPadu, no nič sa nepodobalo na to, čo nám Apple napokon ukázal. A hoci sa iPadu veľa ľudí zo začiatku smialo, napokon vysvitlo, že výrobca vedel presne čo robí.

Kritici ho označovali za zväčšený iPhone. Napokon sa mýlili 

Hoci mnohí kritici tesne po oznámení odmietli iPad a označili ho len za zväčšený iPhone, ktorý je odkázaný na neúspech, jeho užitočnosť a využiteľnosť, ktorú podporil rozrastajúci sa ekosystém aplikácií sa prejavila v rekordne krátkom čase.

Všestrannosť tohto zariadenia a jeho používateľsky prívetivý dizajn pomohli upevniť jeho miesto na trhu a postupne poraziť všetkých konkurentov. Apple mohol predstavovať nové generácie a tiež varianty.

Prvý iPad mal jednoduchý dizajn. Chýbala aj kamera
Prvý iPad mal jednoduchý dizajn. Chýbala zadná aj predná kamera (Foto: Apple)

Počas celej svojej existencie čelil iPad viacerým „predpovediam“, v ktorých sa hovorilo o jeho zániku a úpadku. Výkyvy v predaji a obmedzenia v dodávkach predstavovali obrovské problémy, no napriek tomu iPad prežil a naďalej ovláda trh s tabletmi. Spoločnosti Apple to samozrejme prináša obrovské zisky.

Medzi najväčšie benefity iPadu patrí jeho dlhá životnosť, ako aj silné uchovávanie si hodnoty (v porovnaní s inými tabletmi). Používatelia tiež dokážu oceniť pravidelné aktualizácie a neustále rozširovanie ponuky, na základe čoho sa ku nemu stále vracajú.

A keďže Apple v tomto tablete začal používať počítačové čipy zo série Apple Sillicon, čiastočne vyhral. Z iPadu sa totiž stal akýsi hybridný počítač, ktorý mnohým klientom vyhovuje viac, ako MacBook. Stačí, že si ku nemu prikúpia externú klávesnicu a trackpad, alebo puzdro, ktorého sú tieto komponenty súčasťou.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako vypnúť automatický jas na iPhone či iPade.

Apple rozšíril ponuku iPadov a tým vyhral u zákazníkov 

iPad Air 12,9!
Zdroj: Unsplash / Jaime Marrero / Totte Annerbrink (úprava redakcie)

Od pôvodného iPadu až po súčasný rad, ktorý zahŕňa iPad, iPad Pro, iPad Air a iPad mini, spoločnosť Apple diverzifikovala svoju ponuku, aby uspokojila rôzne potreby zákazníkov.

Toto premyslené rozširovanie je dôkazom toho, že Apple rozumie potrebám ľudí a snaží sa im vyhovieť. Aby sme však povedali pravdu, firme niekedy trvá dosť dlho, kým zareaguje. Pekným príkladom bol príchod iPadu mini, ktorý sa dostal na trh až koncom roka 2012. V tom čase boli kompaktné tablety už niekoľko rokov v kurze.

Trvalý úspech iPadu nespočíva len v jeho hardvéri, ale aj v ekosystéme a používateľských skúsenostiach, ktoré okolo neho Apple vybudoval. Zatiaľ čo konkurencia sa sústreďuje na to, aby sa vyrovnala špecifikáciám iPadu, Apple pokračuje v inováciách a zabezpečuje, aby bol iPad v neustále sa rozvíjajúcom technologickom prostredí o krok vpred.

Keď sa vrátime späť o 14 rokov od debutu prvého iPadu, jeho revolučný vplyv na trh s tabletmi je nepopierateľný a dokazuje, že Apple nevytvoril len produkt, ale samostatnú kategóriu. Uvidíme, ako sa bude tomuto zariadeniu dariť aj naďalej. Apple by mal už čoskoro predstaviť niekoľko nových modelov.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -