Apple sa hrdí Retina displejmi, ktoré medzičasom dostali prívlastok Retina HD. Konkurencia je však ďalej – častokrát je príliš veľké rozlíšenie zbytočné, keďže ľudské oko nerozozná jednotlivé pixely pri Retina displeji ani v iPhone 5. Čaká Apple zmena dispeja v nasledujúcich rokoch?

Retina displej používa technológiu LCD, ktorá sa v mobilných telefónoch používa už od 90-tych rokov. Vývoj však ide dopredu a dnes sú populárne OLED displeje, ktoré ponúkajú lepšie podanie farieb či kontrastu.

- Reklama -

Podľa japonskej stránky Nikkei, Apple plánuje prejsť na OLED displeje v iPhonoch v roku 2018. Spoločnosť LG Display a Samsung Electronics by mali pokryť veľkú časť výroby OLED panelov pre budúce iPhony. Táto zmena však pre súčasných dodávateľov nebude príliš potešujúca, keďže výroba Sharp a Japan Display pre Apple je okolo 30% ich produkcie.

Porovanie

LCD displeje sú neustále podsvietené  a vyžadujú svetlo aj pri vytváraní všetkých farieb, vrátane čiernej. OLED potrebujú svetlo pre všetky farby okrem čiernej a všeobecne sú jasnejšie. Medzi ich nevýhody patrí starnutie rýchlejšie ako LCD, ich výroba je nákladnejšia a niektoré farby, hlavne zelená môžu byť príliš saturované.

iPad retina (bez loga)

Zdroj: macrumors.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -