Podľa najnovšej správy, o ktorú sa postarala analytická spoločnosť Nikkei Asia sa v Cupertine vo veľkom pracuje na zavedení 3nm procesorov. Hoci nepoznáme ich presné označenie, v budúcnosti by sa mali objaviť najskôr v iPade. Pokiaľ pôjde všetko podľa plánov, bude to už na budúci rok.

Logitech Combo Touch

- Reklama -

O produkciu sa má postarať jeden z najväčších výrobných partnerov Apple, spoločnosť TSMC. Podľa viacerých zdrojov už pripravuje svoje produkčné kapacity, aby zasýtila vysoký dopyt po nových technológiách.

Ako ale uvádza správa od Nikkei Asia, Apple nie je jediné, kto s TSMC spolupracuje na vývoji 3nm čipov. Prakticky o to isté sa pokúša aj Intel. Komerčné využitie a produkcia bude vraj k dispozícii v druhej polovici budúceho roka.

Očakáva sa, že iPad bude prvým zariadením od Apple, ktoré nabehne na 3nm procesory, pričom iPhone predstavený v tom istom roku sa z dôvodov plánovania a obmedzených kapacít bude spoliehať na „prechodný“ 4nm čip.

Menšie, výkonnejšie a hlavne úspornejšie

Určite vás zaujíma, čo táto zmena, respektíve vylepšenie, prinesie pre konečného spotrebiteľa. V praxi sa budeme stretávať s úspornejšími čipmi. 3nm technológia môže mať v porovnaní s 5nm až o 30 % nižšie nároky na batériu. To znamená dlhšiu výdrž na jedno nabitie.

iPad Pro v roku 2021

Taktiež ale nemôžeme zabúdať na vyšší výkon. Ako dodávajú odborníci a vedci, ten by mohol narásť o 15-20 %. Nie je zo síce žiaden obrovský rozdiel, no pri medzi-generačnom porovnaní z nášho pohľadu absolútne dostačujúca hodnota.

iPad má relatívne veľký akumulátor, takže v ňom výhody 3nm čipu pravdepodobne nepocítime tak výrazne, ako napríklad v iPhone či iných, menších zariadeniach. Na strane druhej je to ale dobrý začiatok, kde si môže Apple technológiu vyskúšať a následne ju nasadiť aj do ďalších zariadení.

Napíšte nám do komentára, čo si o týchto novinkách myslíte vy. Tešíte sa na 3nm procesory alebo neustále zmenšovanie považujete skôr za zbytočnosť? Sme zvedaví na všetky vaše reakcie.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.