Apple predbehlo Samsung a Xiaomi

Aj keď Apple nie je najväčším výrobcom smartfónov na svete, stále sa drží na vysokých pozíciach. Vzhľadom na predajnú cenu a tak isto maržu pri každom iPhone ide o fantastické výsledky. Konkurencia prináša omnoho dostupnejšie produkty, na ktorých zarába menej. No a aj keď ich zvyčajne rozošle zákazníkom viac, počas Q4 2020 to neplatilo.

Ako iste viete, iPhone 12 sa omeškal a tak sa jeho predaje nezarátali do Q3 2020. Horšie čísla však vyrovnali mesiace október, november a december kde Apple „zničilo“ všetko čo mu stálo v ceste.

- Reklama -

Používateľom bolo odoslaných celkovo až 81,8 milióna iPhonov, pričom vlajková loď prišla do predaja na konci októbra a do dnešných dní neboli vybavené všetky predobjednávky. Aj vďaka veľkému záujmu zo strany zákazníkov je podieľ spoločnosti Apple v tomto segmente na úrovni 23%. Pri medziročnom porovnaní ide o 2% nárast.

Počas obdobia Q4 2019 sa podarilo predať 78,4 miliónov zariadení a podieľ na trhu činil 21%. Konkurenti sú v tomto období dlhodobo slabší a Samsung na druhej pozícii zaznamenal výrazný pokles (až o 12%). Dokopy predal 62 miliónov smartfónov. Na treťom mieste sa ocitla čínska spoločnosť Xiaomi s predajom 43,4 milióna kusov (až 31% nárast).

Na záver sa hodí doplniť, že celkový predaj (všetkých výrobcov) sa prepadol o 2%. Kým počas Q4 2019 sa rozoslalo zákazníkom dokopy až 368,6 milióna zariadení, počas Q4 2020 to bolo „iba“ 358,6 milióna zariadení. Horšie čísla môžeme pripisovať aj pandémii koronavírusu.

Kúpili ste si nový iPhone v závere minulého roka aj vy? Napíšte nám do komentára, o aký model išlo a či ste s ním spokojní.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.