Apple predstavil v novom iOS 9.3, ktorý včera sprístupnil pre developerov, niekoľko nových zaujímavých vylepšení svojho operačného systému. Medzi takéto novinky rozhodne patrí aj funkcia Night Shift.

Apple myslí na naše zdravie

Apple ukazuje už od únikov pripravovaných Apple Watch, že medicína a monitorovanie nášho zdravotného stavu je činnosť, ktorej by mali byť pomocou rôznych aplikácií a senzorov schopné aj zariadenia z Cupertina. Mobil je predsa len zariadenie, ktoré máme takmer vždy po ruke a v určitých situáciách nám ozaj môže zachrániť život. Od iOS 8 je aplikácia Zdravie súčasťou operačného systému a Apple určite predstaví viac monitorovacích senzorov aj v druhej generácií svojich inteligentných hodiniek.

Čo dokáže Night Shift?

Funkcia Night Shift, ktorú Apple včera predstavilo, nefunguje len na princípe znižovania jasu obrazovky ako to poznáme dnes. Jej úlohou, je regulovať modré svetlo, ktoré podľa výskumov môže spôsobiť poruchy spánku pri používaní mobilných zariadení za znížených svetelných podmienok.

Obrazovka  na základe času a lokality automaticky prepne na “žltšie” spektrum farieb, čo predstavuje menšiu záťaž pre naše oči. Počas dňa zmení farbu opäť na prirodzené denné svetlo. Podobnú aplikáciu f.lux už Apple pred pár rokmi na AppStore zakázalo. Pokiaľ f.lux používate aspoň na Macu, teraz sa podobná funkcionalita konečne stáva realitou aj na iOS zariadeniach.

ios-9-features1

Pre zariadenia so 64-bitovým procesorom

Night Shift bude dostupný v zariadeniach, ktoré majú 64-bitový procesor. Ide o zariadenia s procesorom A7 a novším, čo znamená, že funkciu dostanú po inštalácií iOS 9.3 majitelia iPhone 5S, iPad Air, iPad mini 2 a novších (zariadenia od roku 2013).

Zdroj: apple.com

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here