Spoločnosť Apple dnes uskutočnila jednu z najväčších konferencií vo svojej histórii, aby nám okrem iného predstavila iPhone 6S a iPhone 6S Plus. Konferencia opäť raz priniesla niekoľko noviniek, ktoré ju posúvajú vpred oproti minuloročnému modelu. Vylepšený bol najmä hardware, kde nájdeme Apple A9 procesor či 2GB pamäte RAM. Lepší je však aj fotoaparát a prichádza aj technológia 3D Touch!

Výkon

Začneme výkonom nového zariadenia. Apple do nových iPhonov pridalo, ako ináč, očakávaný procesor Apple A9. Tento procesor je omnoho rýchlejší ako Apple A8 a aj vďaka tomu dokáže iPhone 6S robiť úkony, ktoré by normálne nebol schopný vykonať (napríklad pohyblivé pozadia). Lepšie sú aj grafické úkony. Grafika je až o 90% výkonnejšia, čo znamená nové herné zážitky! Apple tu nepridalo len nový procesor ale aj 2GB pamäte RAM, vďaka čomu bude zariadenie o čosi stabilnejšie. Momentálne sme iPhone videli len na predstavení a tak si na skutočné videotesty, benchmarky a porovnania musíme ešte pár dní počkať. Apple tiež dvojnásobne zvýšilo rýchlosť LTE, Wifi či reakcie Touch ID.

- Reklama -

Snímka obrazovky 2015-09-09 o 21.20.38

Fotoaparáty

Apple ide s dobou a už niekoľko rokov vo svojom iPhone ponúka tie najlepšie fotoaparáty, ktoré sa nachádzajú na trhu. iPhone v porovnaní s konkurenciou poväčšine končí ako jasný víťaz a to dokonca aj napriek tomu, že jeho objektív má už od roku 2011 rozlíšenie „len“ 8Mpx. Nie je to síce málo, no niekedy pri digitálnom zoome sa hodí naozaj viac. A práve s tým prichádza iPhone 6S. Na zadnej strane nájdeme prepracovaný fotoaparát s 12Mpx rozlíšením a lepšou optikou. Fotografie tak budú kvalitnejšie a ostrejšie. Spoločnosť sa navyše pohrala aj s farbami, ktoré budú podstatne lepšie ako pri predošlej verzii iSight kamery. Apple pridalo aj 4K video a spomalené zábery vo FullHD.

Apple nevylepšilo len zadný fotoaparát, ale aj predný, kde nájdeme po novom 5Mpx, čo znamená, že tvoje Selfie fotografie budú omnoho krajšie a kvalitnejšie. Dokonca Apple pridalo aj menšiu pozornosť v prípade blesku, aj keď nie hardwerového ale len vo forme displeja. Ten sa dokáže rozsvietiť pri fotkách až 3x jasnejšie ako pri klasickom nastavení. Podobne to poznáme aj pri Snapchate.

Live Photo

Apple predstavilo aj úplne novú funkciu – Live Photos. Je to úplne nová forma prezerania fotiek, ktorá umožní vyobraziť aj to, ako fotka vznikala a ukázať jej skutočnú atmosféru. iPhone nafotí niekoľko záberov za sebou (samozrejme v najvyššej možnej kvalite) a následne ti ich spustí na pár stotín sekundy ako video, dokonca aj so zvukom. Pekná vychytávka. Všetko sa samozrejme bude dať zapnúť a vypnúť. Práve vďaka tomu sa nemusíš obávať toho, že každá fotka bude „živá“.

Snímka obrazovky 2015-09-09 o 21.24.06

3D Touch

Jedna z najväčších noviniek, ktorú sme mali možnosť na tohtoročnej konferencií vidieť, je určite 3D Touch, ktorý nahrádza multi-touch displej. Nenahrádza samozrejme charakteristické vlastnosti displeja, ktorý poznáme dnes prakticky už od prvého iPhonu, ale dopĺňa ho o skvelú funkciu Force Touch, ktorá sa v prípade iPhonu 6S bude nazývať 3D Touch. Je to predovšetkým preto, lebo nejde len o klasický Force Touch ale Force Touch so značne vylepšenými funkciami. Jedna z nich je napríklad tá, že ponúka inú úroveň kliknutia (doposiaľ táto technológia podporovala len dva kliky).

Vďaka tejto technológii bude možné ovládať iPhone omnoho jednoduchšie a rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Všetko čo bude potrebné, bude len vyvinutie silnejšie tlaku na displej. Navyše, iOS 9 bol navrhnutý presne pre takéto ovládanie a tak bude všetko dokonalé a prirodzené! iPhone 6S okrem iného ponúka aj TapTic Engine, ktorý môžeme poznať napríklad z TrackPadov na nových MacBookoch. Ide vlastne o úplne novú generáciu technológie Multi-Touch, minimálne tak o tom hovorí samotné Apple.

Táto technológia je jednoducho fantastická, momentálne ti ju však detailnejšie popísať nevieme. Čoskoro sa ale určite objavia prvé videá, ktoré ti ukážu všetky jeho funkcie omnoho bližšie!

Nové nabíjačky a obaly

Spoločnosť Apple ponúkla pre nový iPhone aj špeciálne dockovacie stanice vyrobené s exkluzívnych materiálov, špeciálne vo farbách zariadenia. Okrem iného sa môžme tešiť aj na nové obaly, ktoré však pravdepodobne nebudú najlacnejšie.

Snímka obrazovky 2015-09-09 o 21.21.30

Verzia pre ženy

Tak, ako sme dopredu naznačovali, Apple dnes predstavil nový iPhone v ďalšej farebnej variante nazývanej „Rose Gold.“ Ide o odtieň ružovej, ktorá rozšíri paletu farieb tohto zariadenie aj pre naše polovičky, ktoré majú radšej červené odtiene. Určite si tak pri tejto novinke nejedna žena príde na svoje! Len tak mimochodom, je viac než možné, že o to, že Apple predstavilo túto farbu sa pričinil aj náš magazín, keďže sme vydali ako prvý rendery, ktoré zdieľali najväčšie weby na svete! 🙂

554

Cena a dostupnosť

Určite ťa zaujíma aj cena a dostupnosť nového iPhonu, pretože to je momentálne to najdôležitejšie, čo o novinke potrebuje každý správny fanúšik vedieť. Predpredaje začnú už 12. septembra, oficiálny predaj potom 25. septembra. Žiaľ, u nás si bude potrebné na túto Cupertinskú novinku počkať, vzhľadom na to, že Apple logicky uprednostňuje väčšie trhy. Už dnes ti však vieme ukázať minimálne približný náhľad cien, za ktoré sa bude nový iPhone predávať u nás. (Ceny sú orientačné nakoľko na Slovensku nie je žiaden oficiálny Apple Store!)

iPhone 6S

iPhone 6S 16GB – 699€ 

iPhone 6S 64GB – 799€

iPhone 6S 128GB – 899€      

iPhone 6S Plus

iPhone 6S Plus 16GB – 799€

iPhone 6S Plus 64GB – 899€

iPhone 6S Plus 128GB – 999€

Snímka obrazovky 2015-09-09 o 21.22.53

 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.