Všetci sme si pomerne dlho mysleli, že program na tohtoročnej Keynote sa bude týkať iPhonu 8 a dvoch lacnejších modelov, ktorými budú iPhone 7S a iPhone 7S Plus. Ako sa ale ukázalo ešte tesne pred konferenciou, všetko je nakoniec akosi ináč a predstavený bol iPhone X (ako vrcholový model), no a po jeho boku sme sa dočkali iPhonu 8 a iPhonu 8 Plus. V prípade “X”-ka išlo o kompletnú revolúciu. V prípade modelov 8 a 8 Plus sa tešíme z evolúcie. Čo nové priniesli?

iPhone 8 a 8 Plus

Áno, dočkali sme sa zmeny organizácie a dva taktiež veľmi dôležité modely neponesú názov iPhone 7S a iPhone 7S Plus, ale naopak, ponesú práve názov iPhone 8, ktorý mal priniesť model X. Že si z toho trošku zmätený? Vôbec nevadí. Skrátka tu máme 3 zariadenia z toho dve nesú v názve číslicu “8”. Čo nové však priniesli okrem zmeny označenia?

- Reklama -

Dizajn

Dočkali sme sa v podstate minuloročných modelov, teda iPhonu 7 a iPhonu 7S, ktoré ale mierne pozmenili kabát. Na zadnej strane nenájdeme hliníkové šasi ale sklo, pod ktorým sa nachádza farba telefónu. Tá je dostupná hneď v troch verziách a to Silver, Space Gray a Gold. Z prednej strany nájdeme potom stálu klasiku. Nachádza sa tu Home Button, avšak nie hardvérový ale len ten, ktorý funguje vďaka haptickej odozve, no a potom 4,7″ a 5,5″ displej v závislosti od toho, či si človek zakúpil model 8 alebo 8 Plus.

Ináč tu veľké zmeny na prvý pohľad netreba očakávať. Všetko ostalo pekne po starom, avšak zariadenia vyzerajú (minimálne podľa nášho názoru) omnoho lepšie. Vylepšovacia kúra im v tomto prípade prospela a konečne sa odtrhli od dizajnového jazyka iPhonu 6. Toho sa držali už skutočne dlho. Škoda, že na to Apple neprišlo ešte minulý rok.

Výkon

O výkon sa bude starať rovnaký procesor, aký nájdeme aj v iPhone X. Ide teda o Apple A11 Bionic. Telefóny budú teda opäť o čosi rýchlejšie majú až 6 jadrové procesory! iPhone 8 so 4,7″ displejom prinesie potom 2GB operačnej pamäte RAM, zatiaľ čo jeho väčší braček, model Plus sa dočká kapacity 3GB. Netreba zabúdať, že oproti minulému roku sa síce nič nezmenilo, avšak nové operačné pamäte by mali pracovať o 15% rýchlejšie. Zmena tu teda bude, ale malá a ťažko pozorovateľná. Výkon samotného procesora je až o 25% väčší ako výkon minuloročného modelu.

iPhone 8 má aj špeciálne vyvinuté vlastné GPU, ktoré je omnoho výkonnejšie ako v predošlej verzií. Novinka zvláda až o 30% viac ako predošlá generácia. Pri tomto výkone si navyše vypýta o polovicu menej energie. Ako dobre vieš, pri hrách je práve grafika veľakrát to, čo je náročné na baterku. Pokiaľ ale bude šetrnejšia, bude to obrovské plus! Mobilné hry sú budúcnosť a ide o obrovský biznis, ktorého sa chce Apple samozrejme chytiť!

Fotoaparát

iPhone 8 prináša celkom nový senzor, ktorý je lepší asi vo všetkých možných smerom. Rozlíšenie ostáva 12 mpx, avšak kvalita fotografie sa podstatne zlepší. To platí aj pre iPhone 8 Plus, ktorý však prináša až dve šošovky fotoaparátu. Čo sa týka senzorov, dočkáme sa napríklad nového farebného senzoru, hlbších pixelov a samozrejme optickej stabilizácie videa pre obe novinky.

Vylepšený bol aj režim portrét. Ten po novom dokáže omnoho lepšie zaznamenať človeka a pozadie. Navyše sme sa dočkali funkcie Portrait Lighting, vďaka ktorej bude možné osobu v popredí osvetľovať rôznymi spôsobmi podobne, ako v štúdiu. Zo začiatku to bude len vo fáze beta testovania avšak časom by to mohla byť veľmi zaujímavá a užitočná funkcia.

Nová funkcia, vďaka ktorej je možné "vystrihnúť" osobu a pridať ju do čierneho pozadia - svetapple.sk
Nová funkcia, vďaka ktorej je možné “vystrihnúť” osobu a pridať ju do čierneho pozadia – svetapple.sk

Navyše sme sa po novom dočkali FullHD videa až pri 240fps. 4K bude schopné natáčať pri 60 fps. Kamery pri oboch nových iPhonoch sú lepšie prispôsobené pre rozšírenú realitu. Tá je tiež budúcnosťou a Apple na nej pilne pracuje prostredníctvom svojho ARkitu.

Nabíjanie

iPhone po prvýkrát prináša bezdrôtové nabíjanie, vďaka tomu, že zadná časť nie je vyrobená z hliníku, ale práve zo skla. Práve túto technológiu budeme môcť využiť napríklad v aute, v kaviarni či kdekoľvek v kancelárií na stole. Telefón prinesie tiež technológiu rýchleho nabíjania, vďaka čomu získame veľké percento batérie za niekoľko minút!

Displej

Hoci iPhone X priniesol celkom nový OLED displej s rozlíšením 5,8″, iPhone 8 prinesie menšie obrazovky. V prípade modelu 8 to bude 4,7″ a v prípade modelu 8 Plus zase 5,5″. Malo by ísť pri tom o rovnaké, aj keď mierne vylepšené LCD zobrazovacie jednotky ako v modeloch 7/7 Plus. Tie dostali ocenenie za najvernejšie farby v segmente.

Technicky ide o najlepšie displeje na trhu, takže sa za ne ani jeden z dvojice smartfónov určite nebude musieť hanbiť. Rozlíšenie je potom v prípade väčšej uhlopriečky 1920×1080 a v prípade tej menšej 1334×750 bodov. Displej taktiež priniesol technológiu True Tone z iPadu. Je to technológia, ktorá prispôsobuje farby displeja okolitému svetlu.

Cena a úložisko

Najdôležitejší aspekt iPhonu 8 a 8 Plus bude určite cena a úložisko, respektíve varianty, v ktorých budú ponúkané. V zásade sa tu ale asi nič nezmenilo a všetko ostáva tak, ako minulý rok.

Cena za 64GB iPhone 8 bude $699, za model Plus zaplatíme $799. K dispozícii budú ale už len dve pamäťové verzie. iPhone so 128GB úplne vypadne a nahradí ho 256GB variant. Ceny však zatiaľ nepoznáme. Predobjednávky začnú 15. septembra a predaj 22. septembra.

 

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here