Kalifornská spoločnosť vždy vedela zaujať novými technológiami. Znovuzrodený MagSafe patrí medzi ne. Aj keď sa nejedná o revolučný objav, v princípe je to veľmi praktické riešenie. Tak isto ide o vzorový príklad toho, ako vytvoriť z niekoľkých centov multimiliardový biznis.

MagSafe ako nový nástroj na peniaze

Na rovinu napíšem, že nabíjanie Apple Watch je pre mňa veľmi pohodlné. Aj to je dôvod, prečo si ku svojmu iPhonu 12 zakúpim nabíjačku MagSafe (fungujúcu na podobnom princípe). Zariadenie na ňu jednoducho „pripnem“ a následne doplním „šťavu“ s výkonom 15W.

Nejde o nič revolučné alebo prevratné. Apple ale vzalo do rúk perfektnú technológiu a prepracovalo ju tak, že odrazu dáva zmysel aj v smartfónoch. Čoskoro na tom zarobí miliardy dolárov.

Magnety umožňujúce ukotvenie okrúhlej nabíjačky stoja na výrobu sotva niekoľko centov. Samozrejme, že tu musíme rátať s nákladmi vynaloženými na vývoj, propagáciu, prepravu a tak ďalej. V princípe sa ale pri počte predaných kusov (zariadení + príslušenstva) jedná o zanedbateľné čiastky.

No a teraz k veci. Káblová nabíjačka vás vyjde v samostatnom predaji na 45€. V rámci politiky Apple nejde o žiadnu horibilnú čiastku, no ak sa na to pozrieme z pohľadu výrobných nákladov, firma si tu vytvorí veľmi slušný zisk.

Zabúdať nesmieme, že veľa používateľov zakúpi k tomuto príslušenstvu aj púzdro za 55€. Tým najväčším „fajnšmekrom“ sa v ideálnom prípade zapáči tiež odnímateľná „peňaženka“ za 65€.

Suma sumárom, ak chce človek celý systém MagSafe, musí si pripraviť cca 165€ ku kúpe smartfónu. Pokiaľ by oželel peňaženku, aj tak sa jedná o nevyhnutných 100€, nakoľko chce väčšina ľudí kompatibilné ochranné púzdro. Ešte doplním, že nový majitelia musia rátať s čiastkou 25€ za 20W nabíjací adaptér. Jeho kúpa ale nie je nevyhnutná.

Niekomu môže prísť „MagSafe“ ako zbytočne predražené riešenie. Čiastočne súhlasím. Na druhej strane som ale presvedčený, že akonáhle si ho zakúpim, budem ho môcť používať dlhé roky s absolútnou spokojnosťou a investíciu neoľutujem. To je skrátka Apple.

Mohol by som teraz odsudzovať vysokú cenu. V takomto prípade by som ale musel kritizovať napríklad aj Apple Pencil (135€) či slúchadlá AirPods (179€). Oba spomínané produkty sú cenovo „uletené“. Ich prídaná hodnota ale stojí za tie peniaze. Sú mimoriadne funkčné a užitočné. Aký je váš názor na MagSafe? Napíšte mi do komentára.

Odkaz na pôvodnú myšlienku od Jamesa z tech_zg

Prečítajte si tiež  Apple predstavilo nové iPhony 8!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.