Výrez v hornej časti displeja je niečo, s čím mnohí veľmi dlho bojovali a odsudzovali to. Nakoniec to ale aj tak dopadlo tak, že sa ostatní výrobcovia konkurenčných produktov začali po Apple opičiť a použili podobnú technológiu na umiestnenie slúchadlá či prednej kamery so senzormi Touch ID. Zaujímavé je, že sa iPhone XS snaží na fotkách a videách výrez čo najviac schovať. XR ho má za to plne priznaný. 

Výrez, ako charakteristický dizajnový prvok?

Je to tak, výrez mal pri iPhone súžiť ako charakteristický dizajnový prvok. Vďaka siluete vieme, že ide o iPhone aj keď už nemáme Touch ID či Home Button. Je to síce zaujímavý spôsob ako sa od ostatných odlíšiť, nakoľko nemusí “pasovať” každému ale evidentne fungoval, pretože záujem o modely X bol a stále je pomerne slušný.

Na drahšom modeli ho zakrýva, pri lacnejšom zase zvýrazňuje

iPhone XR je niečo ako v minulosti nie príliš vydarený pokus o predajný trhák, iPhone 5C. Môžete si ho zakúpiť v rôznych farbách, má k dispozícií perfektné parametre a technológie ale na iPhone XS stále nemá. Navyše nie je ani taký lacný aby presvedčil ľudí, že si ho majú kúpiť radšej ako iPhone XS či XS Max, ktoré sú ešte drahšie. Ľudia teda buď volia drahšiu alternatívu priamo od Apple alebo prechádzajú k lacnejšiemu Androidu, ktorý ponúka dokonca viac.

Aby jablková spoločnosť zvýšila exkluzivitu svojho produktu, rozhodla sa, že nebude výrez na drahších zariadeniach priznávať. Samozrejme, všade sa dočítate a na niektorých záberoch aj uvidíte, že tu skutočne je. Nesnaží sa ale biť do očí a ukazovať sa. Pozadie ho veľmi “lišiacky” obchádza a on ostáva v čiernych farbách celkom dobre zakrytý. Model XR je pritom presným opakom. Propagačné materiály sa chvália tým, že tu výrez je a snažia sa vyzdvihnúť nový perfektný displej.

Rovnako tak aj fotografie či videá sú zo zásady vždy plne farebné aby si potencionálny majitelia všimli, že tu výrez skutočne je. Pre toho, kto čaká menej je to veľmi dobrá informácia, pretože dostane viac. Sú ale ľudia, ktorým sa výrez nie príliš páči a na fotografií ho vidia v odpudzujúcom slova zmysle. Tí už ale naozaj nemajú na výber ako prejsť ku konkurenčnej firme, pretože na všetkých ostatných iPhonoch daný výrez je.

Apple retušuje výrez displeja na iPhone XS. Model XR ho ale má - svetapple.sk
Apple retušuje výrez displeja na iPhone XS. Model XR ho ale má – svetapple.sk

Žaloba kvôli iPhone XS?

Zaujímavé je aj to, že sa v Amerike stihol odohrať aj súdny spor. Jednej Američanke sa veľmi nepáči, že Apple používa podobné taktiky na “oklamanie” svojich zákazníkov. Na jednej strane je síce pravda, že si každý môžeme dohľad aj iné obrázky či videá ale faktom ostáva, že na tých štúdiových naozaj nie je výrez vidieť. Uvidíme ako sa bude tento súdny spor vyvíjať. Je zrejmé, že víťazom bude Apple ale v dnešnej dobe už naozaj nič nie je samozrejmosťou.

Apple retušuje výrez displeja na iPhone XS. Model XR ho ale má - svetapple.sk 1
Apple retušuje výrez displeja na iPhone XS. Model XR ho ale má – svetapple.sk 

zdroj: Bussinessinsider

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here