Európska komisia začala protimonopolne vyšetrovanie voči Apple a jeho správaniu sa v rámci digitálnych služieb. Teraz sa na stranu vyšetrovateľov postavili aj spoločnosti Epic Games (Fortnite) a Match (Tinder a Hinge). Obe odvádzajú 30% z každej platby, ktorá sa uskutoční v App Store alebo v ich aplikácii. Vraj je to nefér.

Apple si berie 30% s každej platby v App Store či appke.

Možno ste o tom ani nevedeli, no poplatky, ktoré musia odvádzať vývojári Applu sú naozaj vysoké. Podľa firiem, ktoré tu takýmto spôsobom predávajú softvér a služby, tvoria približne 30% z každej jednej platby vykonanej v App Store alebo cez in-app nákup.

https://dizajnovepodlahy.sk/virtualna-predajna/?utm_source=svetapple.sk&utm_campaign=appleglass
reklama

Ako iste tušíte, je to pomerne prehnaná čiastka a nedoplácajú na ňu iba samotní tvorcovia obsahu, ale aj používatelia. Ceny môžu byť v niektorých prípadoch na iOS navýšené (oproti iným platformám).

Presne tento problém už začal sledovať aj európsky protimonopolný úrad. Na jeho stranu sa najnovšie postavili spoločnosti Epic Games a Match, ktoré týmito pravidlami značne trpia.

Apple je dominantná platforma

Najväčším problémom je podľa všetkého fakt, že cupertinský gigant predstavuje na trhu dominantnú platformu, pri ktorej vývojári jednoducho nemajú na výber.

Samotní spotrebitelia zvyknú doplácať cenovú prirážku ktorú si berie Apple navyše (oproti Google Play a iným obchodom). Zdá sa, že sa pomaly schyľuje k „boju“ proti App Store, v ktorom sa budú pokúšať vývojárske firmy vytvoriť spravodlivý systém nastavenia poplatkov v rámci EU a USA. Následne budú chcieť donútiť jablkovú spoločnosť, aby ho prijala.

Je tu nutné dodať, že napríklad taký Fortnite spúšťajú milióny hráčov po celom svete každý jeden deň. Uskutočňujú sa tu tisíce in-app nákupov, z ktorých Apple profituje viac, ako je to „zdravé“.

Fortnite ako stroj na peniaze. Toľkoto zarobí vývojárom denne-svetapple.sk

Podľa informácií sa gigant pokúša „30% poplatky“ argumentovať zvýšenou bezpečnosťou, oproti konkurenčným platformám. Vývojári ale tvrdia, že sa jedná iba o vymyslený argument.

Uvidíme, ako celá táto „vojna“ napokon dopadne. Voči App Store sa ohradzuje stále viac a viac spoločností. Vývojári nechcú vybojovať len lepšie pozície pre seba samých ale úplne pre všetkých. Myslíte, že majú šancu?

Apple si berie 30% s každej platby v App Store či v appke. Nepáči sa to už ani Epic Games.

zdroj

Prečítajte si tiež  iPhone 12 (5,4") vs. iPhone SE vs. iPhone SE 2. generácie
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.